Rawpowders

Akių bėdos pagal amžių

Akių bėdos
Asociatyvi nuotrauka (pexels.com)

Įprasta manyti, jog bėgant metams žmogaus akys silpsta, tad pablogėjęs matymas ir tam tikri regėjimo sutrikimai yra neišvengiami. Tačiau ar akių ligomis serga tik vyresni? Statistika rodo, jog šiuo metu akių problemos dažnėja tarp įvairaus amžiaus žmonių ir neaplenkia nei vaikų, nei suaugusiųjų, nei senjorų. Kokios akių bėdos gali užklupti tam tikrame amžiaus tarpsnyje? Kaip jų išvengti ir kaip užsitikrinti gerą regėjimą, nepaisant to, ar jums 20 ar 65-eri? Ar užbėgti problemoms „už akių“ gali padėti reguliarus akių patikrinimas? Plačiau apie akių ligas, galinčias užklupti kiekviename gyvenimo etape ir apie tai, kaip reikėtų rūpintis savo akių sveikata. 

Dažniausios vaikų akių ligos

Deja, šiuo metu vaikų akių ligų sąrašas yra ne ką trumpesnis nei suaugusiųjų. Vieni regėjimo sutrikimai būna įgimti, kiti išsivysto vaikui augant. Todėl stebėti vaikų akių sveikatą nuo pat kūdikystės ir reguliariai tikrinti mažylių akis yra būtina. Svarbu žinoti, kad net ir nepastebint jokių regėjimo problemų, maždaug 6 mėnesių amžiaus kūdikiui jau turi būti atliktas profesionalus akių patikrinimas. Būtent ankstyvas akių problemų diagnozavimas gali padėti sumažinti galimą žalą, o gydymas tampa greitesnis bei veiksmingesnis. Taip pat ne ką mažiau svarbu būti susipažinus su dažniausiai pasitaikančiomis vaikų akių ligomis, nes tai gali padėti laiku pastebėti simptomus ir pradėti efektyvų gydymą. 

  1. Refrakcijos ydos. 3 dažniausiai pasitaikančios refrakcijos ydos vaikams yra astigmatizmas, trumparegystė ir toliaregystė. Nors šios refrakcijos ydos sukelia skirtingas regėjimo problemas, tačiau įtarti, jog vaikas serga viena iš šių akių ligų ir jam yra reikalingi korekciniai akiniai galima pastebėjus šiuos ženklus:
    • Žvelgdamas į toliau esančius daiktus vaikas dažnai prisimerkia ar pakreipia galvą.
    • Vaikas dažnai skundžiasi galvos skausmu ar akių nuovargiu.
    • Skaitant knygą vaikas ją laiko labai arti veido.
    • Žiūrint televizorių ar naudojantis kompiuteriu vaikas sėdi labai arti ekranų.  
  2. Ambliopija. Dar vienas itin dažnai pasitaikantis regėjimo sutrikimas vaikų tarpe yra ambliopija, žinoma kaip „tinginė akis“. Šis regėjimo sutrikimas atsiranda, kai viena akis yra silpnesnė už kitą. Diagnozuoti ambliopiją ankstyvoje vaikystėje yra labai svarbu, nes kuo anksčiau ši liga diagnozuojama, tuo gydymas yra sėkmingesnis bei greitesnis. Todėl akių patikrinimas pas oftalmologą reikalingas pastebėjus bent vieną iš šių ženklų: 
    • Vaikas dažnai užmerkia vieną akį.
    • Vaikas dažnai trina akis.
    • Vaikas dažnai prisimerkia, pakreipia galvą.

Vaikui sunku skaityti, sutelkti dėmesį į objektus.

  1. Žvairumas. Be jau minėtų regėjimo sutrikimų, žvairumas taip pat yra itin paplitusi akių liga vaikų tarpe. Reikia žinoti, jog negydomas žvairumas yra labai pavojingas, nes gali sukelti ambliopiją ar net regėjimo praradimą. Vis tik gera žinia, jog vaikystėje žvairumą sėkmingai gydo korekciniai akiniai, todėl pastebėjus šiuos ženklus būtina kreiptis į akių gydytoją:
    • Vaiko akis yra nukrypusi į vidų, į išorę, aukštyn arba žemyn.
    • Vaikas labai stipriai ir labai dažnai prisimerkia, ypač ryškioje šviesoje.
    • Vaikas dažnai suka galvą į vieną pusę.

Akių ligos nuo 18-os iki 40-ies metų

Suaugusiųjų tarpe, nuo 18-os iki 40- ies metų, dažniausiai pasitaikančios akių problemos yra susijusios su refrakcijos ydomis: trumparegyste, toliaregyste  ir astigmatizmu. Taip pat šiame išmaniųjų technologijų amžiuje gan dažnas jaunas žmogus susiduria su dar viena akių liga  – skaitmenine akių įtampa. Siekiant laiku pastebėti šias akių ligas ir išvengti rimtesnių regėjimo bėdų, sulaukus pilnametystės akių patikrinimas turėtų būti atliekamas kartą per metus. Net ir neturint nusiskundimų dėl regėjimo, reguliariai tikrintis akis labai svarbu, nes tyrimai atskleidžia, jog jaunų žmonių akių sveikata sparčiai blogėja, o tokios akių ligos kaip trumparegystė ir skaitmeninė akių įtampa tik dažnėja. Mokslininkų teigimu, šiuo metu žmonių, sergančių trumparegyste bei skaitmenine akių įtampa, daugėja dėl ženkliai padidėjusio išmaniųjų technologijų naudojimo. Vis tik nors šios abi akių ligos ir yra siejamos su pakitusiais žmonių įpročiais bei ilgomis valandomis praleidžiamomis prie kompiuterių ir mobiliųjų telefonų ekranų, reikia žinoti, jog tai yra du skirtingi  regėjimo sutrikimai.

  • Skaitmeninė akių įtampa. Skaitmeninės akių įtampos atsiradimas yra tiesiogiai susijęs su ilgomis valandomis praleidžiamomis prie kompiuterio ekrano. Pagrindiniai šios akių ligos simptomai – skausmo ir diskomforto pojūtis akyse, akių sausumas, deginimo jausmas, nesugebėjimas susikaupti, neryškus matymas, galvos skausmai. Šios akių ligos gydymui reikalingi mėlyną šviesą blokuojantys akiniai.  Taip pat labai svarbu dirbant kompiuteriu reguliariai daryti trumpas pertraukėles ir skirti laiko akių poilsiui bei mankštai.
  • Trumparegystė. Trumparegystė gali būti įgyta ir įgimta. Paveldima trumparegystė dažniausiai diagnozuojama mokykliniame amžiuje, o įgyta trumparegystė gali būti diagnozuota ir vėliau. Jeigu periodinis akių patikrinimas padėjo nustatyti trumparegystę, jums reikės korekcinių akinių. Jie neleidžia ligai progresuoti ir užkerta kelią kur kas rimtesnių akių ligų išsivystymui, tokių kaip katarakta, glaukoma, geltonosios dėmės degeneracija.

Regėjimo pokyčiai vyresniame amžiuje

Pagalba akims
Asociatyvi nuotrauka (pexels.com)

Daugiausiai regėjimo pokyčių ir pavojingų akių ligų siejama su vyresniu amžiumi. Taip yra todėl, jog bėgant metams akys keičiasi lygiai taip pat kaip ir kūnas, tad apie 41-uosius gyvenimo metus daugeliui suaugusiųjų gali kilti problemų aiškiai matyti iš arti, ypač skaitant ir dirbant kompiuteriu. Gera žinia yra ta, jog reguliarus akių patikrinimas, atliekamas kartą per metus, bei tinkami korekciniai akiniai gali sugrąžinti gerą regėjimą ir padėti išvengti klastingų akių ligų, tokių kaip presbiopija, katarakta, glaukoma, geltonosios dėmės degeneracija, diabetinė retinopatija. Ką reikia žinoti apie šias ligas? Tą, jog jos visos yra siejamos su akių senėjimo procesu ir labai dažnu atveju prasideda be jokių ryškių simptomų, todėl tik ankstyva diagnozė ir  tikslingas bei efektyvus gydymas gali padėti veiksmingai kovoti su šiomis akių ligomis ir apsaugoti nuo blogiausio – regėjimo praradimo. 

Kaip išsaugoti akis sveikas?

Kalbant apie akių sveikatą nuo vaikystės iki vyresnio amžiaus, tikriausiai kyla klausimas: ar apskritai įmanoma išsaugoti akis sveikas? Verta pastebėti, kad geras regėjimas prasideda nuo pakankamo dėmesio ir rūpesčio skiriamo akims, nepaisant amžiaus. Tad dalinamės pagrindinėmis akių priežiūros taisyklėmis, kurių laikytis reikėtų visą gyvenimą tam, kad akys išliktų sveikos, o regėjimas – puikus. 

  • Reguliariai tikrinkitės akis. Tiek vaikams, tiek suaugusiems, tiek vyresnio amžiaus žmonėms profesionalus akių patikrinimas turėtų būti atlikta kartą per metus. 
  • Nešiokite akinius nuo saulės. Atminkite, kenksmingi UV spinduliai akimis nėra draugai.  Tad kokybiški akiniai nuo saulės reikalingi ir vaikams, ir suaugusiems, ir žiemą, ir vasarą. 
  • Pasidomėkite šeimos akių sveikatos istorija. Daugelis akių ligų gali slėptis genuose. Todėl  šeimos akių sveikatos istorijos žinojimas ir konsultacija su specialistais gali padėti užkirsti kelią pavojingų akių ligų išsivystymui. 
  • Aprūpinkite akis vitaminais. Jūsų akims rūpi, ką valgote. Tad atkreipkite dėmesį į tai, jog jūsų mitybos įpročiai būtų palankūs akių sveikatai. Valgykite daug tamsių lapinių žalumynų, tokių kaip špinatai, lapiniai kopūstai. Į savo meniu įtraukite žuvį, kurioje yra daug omega-3 riebalų rūgščių, pavyzdžiui, lašišą, upėtakį.  
  • Kvėpuokite grynu oru. Buvimas lauke yra itin reikalingas gerai akių sveikatai. Tad skirkite laiko pasivaikščiojimams ar sportui lauke, skatinkite vaikus žaisti gryname ore.
  • Rūkymui – ne. Rūkymas – viena iš regėjimo praradimo priežasčių. Tad gera akių sveikata ir šis žalingas įprotis yra tiesiog nesuderinami. 

Pradėti rūpintis akimis šiandien nėra vėluNors gerai akių sveikatai palaikyti reikalinga sisteminga, kasdienė priežiūra, apimanti tiek profesionalius patikrinimus, tiek mitybą, tiek sveiką bei aktyvų gyvenimo būdą, svarbu atminti, jog rūpintis savo akimis geriau pradėti dabar nei niekada. Jei iki šiol akių patikrinimas, jų poilsis, mankšta ir apsauga nuo saulės nebuvo prioritetas – metas pokyčiams. O jei korekcinius akinius laikėte tik ant naktinio stalelio, viską pakeiskite šiandien ir apsisaugokite nuo pavojingų ligų.

TAIP PAT SKAITYKITE