Visų ligų prevencija yra paprastesnė, nei jų gydymas ar nefunkcionuojančių organų pakeitimas. Ne išimtis ir odontologija – išsaugoti dantis yra paprasčiau, nei juos sugydyti arba atkurti. Mylintiems savo vaikus tėveliams svarbu žinoti, kada būtina pradėti rūpintis vaiko dantimis.
Rūpestis dar negimusiojo kūdikio dantukų užuomazgomis
Vaikų dantimis svarbu pradėti rūpintis dar nėštumo metu, nes pieninių dantukų užuomazgos pradeda formuotis labai anksti – 6-8 nėštumo savaitę, o nuolatinių dantukų užuomazgos formuojasi apie 7-ąjį dar negimusiojo kūdikio mėnesį. Todėl motinos sveikata, psichologinė būklė ir visavertė subalansuota mityba, gausi vitaminų ir mikroelementų, o ypač – vaisiaus kaulams ir dantų užuomazgoms formuotis būtinojo kalcio – yra labai svarbi viso nėštumo metu.
Normaliam negimusiojo kūdikio vystymuisi labai svarbi visavertė būsimos motinos mityba
Dar negimęs augdamas kūdikis pasiima iš motinos organizmo kalcio, būtino visaverčiam kaulų formavimuisi. Trūkstant būsimosios mamytės organizme kalcio, gali nukentėti pirmiausia jos pačios dantys. Tai viena priežasčių, dėl kurios gimdžiusios moterys kartais guodžiasi, jog nėštumo metu arba po gimdymo kiekvienas jos vaikelis „pasiėmė po dantį“.
Kad taip nenutiktų, dėl savo ir būsimojo kūdikio sveikatos labai svarbu reguliariai lankytis pas odontologą profilaktinei dantų apžiūrai, burnos higienai ir vos prasidėjusiojo danties ėduonies, arba karieso, savalaikiam stabdymui. Dantų ėduonies tikimybė nėštumo metu padidėja dėl nėščiosios organizmo įvairių fiziologinių bei hormoninių pokyčių.
Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ patyrę odontologai konsultuoja ir nėščiąsias, kaip nėštumo metu išsaugoti savo dantis ir užtikrinti dar negimusiojo kūdikio sveikų pieninių, o vėliau – ir nuolatinių dantų užuomazgų tinkamą vystymąsi kaip sveikų ir taisyklingų dantų pagrindą.
Burnos higienos ir dantų priežiūros svarba
Ypač verta atkreipti dėmesį į 6-uosius krūminius dantis, nes jie pirmieji išdygsta iš krūminių ir, jei netinkamai prižiūrimi, dažnai prarandami dar paauglystėje. Tuomet, kol auga žandikaulio kaulas, belieka sriegti dantų implantą būtent vaikams skirta specialia implantavimo metodika. Nepilnamečių vaikų dantų implantavimą kompensuoja valstybė.
Tačiau vaikai bus labiau dėkingi tėvams už išugdytus dantų priežiūros įgūdžius ir išsaugotus savus dantis. Labai svarbu vaikus nuo pat mažų dienų mokyti tinkamos asmens burnos ertmės higienos įpročių bei įgūdžių, o tam didelę įtaką turi tinkamas tėvų pavyzdys.
Kitos priežastys, sąlygojančios sveikus dantis
Pabrėžtina, kad be tinkamos dantų priežiūros dantų sveikatą veikia labai daug aplinkybių; iš jų svarbiausia yra žmogaus sveikata. Posakį „Sveikame kūne sveika siela“ galima perfrazuoti į „Sveikame kūne – sveiki dantys“.
Kaip užauginti sveiką vaiką ir palaikyti gerą sveikatą suaugusiajam – prirašyta begalė įvairiausių rekomendacijų; iš jų tikslinga atsirinkti tai, kas tinka kiekvienam individualiai. Tai visavertė mityba, sportas, grūdinimasis, gera psichinė sveikata, palankus darbo ir poilsio režimas ir kt.; tai – tinkamas gyvenimo būdas.
Vaikai neišmoksta prižiūrėti dantų, jei tėvų žinios šioje srityje labai menkos ir jie neskiria arba nesuspėja skirti vaikų dantų priežiūrai reikiamo dėmesio. Todėl vaikų dantų būklė, o tuo pačiu ir bendra organizmo sveikata, labai priklauso nuo tėvelių žinių ir pastangų įdiegti tinkamus dantų priežiūros bei liežuvio valymo įgūdžius ir užauginti savo vaikučius sveikus. Vaikų sveikata – jau nuo pačių pirmųjų gyvenimo dienų, galima sakyti, yra tėvelių rankose.