Agatas

Bruksizmas – griežimas dantimis

Bruksizmas – griežimas dantimis

Bruksizmas – tai griežimas dantimis, arba per stiprus dantų sukandimas, susijęs su stipriais žandikaulių judesiais, dažniausiai miego metu. Žmonės, griežiantys dantimis, paprastai apie tai nežino.

Kas sukelia bruksizmą?

-emocinė įtampa ir miego sutrikimai;

-tam tikri charakterio bruožai (agresyvumas, didelė savitvarda, pedantiškumas) bei gyvenimo būdas (nuolatinis skubėjimas ar pernelyg aktyvus rezultatų siekimas);

-netaisyklingas sąkandis.

Kuo pasireiškia bruksizmas?

Bruksizmo pažeisti dantys. Visi dantų paviršiai  nusitrynę

Vienas iš pirmųjų bruksizmo požymių – tai bukas galvos skausmas ir stiprus dantų sukandimas pabudus ryte. Dantims trinantis, nudyla jų gumburai. Esant dideliam kramtomųjų raumenų aktyvumui, pavieniai dantys gali įtrūkti ar net nulūžti. Ilgainiui dantyse prie dantenų susiformuoja pleištiniai defektai, kurie yra labai jautrūs braukiant nagu bei šalčiui. Netaisyklingą padėtį turintys dantys gali išsijudinti ir ilgainiui iškristi.

Be dantų pakitimų, gali būti matomos įkandimo žymės skruosto gleivinėje. Bruksizmui taip pat būdingas kramtomųjų raumenų maudimas arba skausmas skruosto ir smilkinio srityse. Kai kurie ligoniai rytais skundžiasi galvos skausmais.

Bruksizmas daug pavojingesnis nei kariesas, kadangi veikia visus dantis iš karto. Dėl nuolatinio spaudimo labai greitai nusitrina kiečiausias organizmo audinys – emalis ir atsidengia daug minkštesnis dentinas . Dėl to dantys pasidaro plokšti – be gumburų, jautrūs išoriniams dirgikliams, pažemėja sąkandis.

Kaip gydomas bruksizmas?

Visais atvejais įtariant bruksizmą reikia kreiptis į odontologą. Kai bruksizmo priežastis yra netaisyklingas sąkandis, atliekama sąkandžio korekcija.Kai diagnozuojamas per stiprus sukandimas, dantys, sąnarys, taip pat raumenys apsaugomi specialia kapa – tai plastikinė konstrukcija, kuri neleidžia dantims tiesiogiai liestis. Dėl jos žandikaulio sąnarys ir raumenys gali atsipalaiduoti. Dantys, sąnariniai paviršiai apsaugomi nuo trynimosi, kartu išvengiama raumenų, galvos skausrmų, cypimo ausyse. Kapa dedama į burną einant miegoti. Kapos gali būti individualios, jas gamina odontologas pagal paciento dantų anatomines ypatybes.

Laiku pradėto gydymo svarba

Tam tikras bruksizmas nustatomas maždaug 13-25 proc. sveikų žmonių. Deja, labai didelė dalis žmonių, sergančių bruksizmu, išaiškinama ir gydoma pavėluotai, kai būtina atlikti didelius protezavimo darbus ir net išrauti dantis.

Patarimai

Svarbu kuo anksčiau išsiaiškinti apie esamą bruksizmą, kadangi kuo greičiau bus pradėtos šalinti ligos priežastys, tuo mažiau bus padaroma žalos nuosaviems dantims. Prieš miegą nereikėtų vartoti kofeino, aštraus maisto, kitų stimuliantų.

Mindaugas Ablingis

www.evadenta.lt

seraninas

TAIP PAT SKAITYKITE