Ir vėl Jūsų vaikas nenoriai kramsnoja daržoves, o gal apskritai neina prie stalo? Tai – tikra kankynė mamytėms, turintiems namie nevalgiuką. Kai kurie tėvai numoja ranka į nevalgantį vaiką, nes mano, kad praleistas valgis – menka bėda. Gal tiesiog vaikas nealkanas? Tačiau ar žinote, kad vitaminų, naudingųjų medžiagų stygius vaiko organizme gali iššaukti rimtą problemą – mažakraujystę?
Kas yra mažakraujystė?
Mažakraujystė, arba kitaip, anemija, yra organizmo būklė, kai žmogaus kraujyje sumažėja eritrocitų skaičius ir hemoglobino koncentracija. Mažakraujystė dažniausiai išsivyto tada, kai organizmui trūksta vitamino B12, folio rūgšties, geležies. Pastaroji – geležies stokos mažakraujystė – dažniausiai pasitaikanti anemijos rūšis, ji taip pat dažnai diagnozuojama ir vaikams. Daugiausiai geležies trūkumas diagnozuojamas kūdikiams bei pirmųjų metukų mažyliams. Nors anemijos priežasčių gali būti ne viena, dažniausiai mažakraujystė išsivyto dėl netinkamos vaiko mitybos, nevisaverčių produktų.
Kokie yra mažakraujystės simptomai vaikui?
Pats paprasčiausias būdas nustatyti, ar Jūsų atžalai neatsirado mažakraujystė, yra kraujo tyrimas. Be šio tyrimo, geležies trūkumą signalizuoja ir išoriniai simptomai: išblykšta vaikučio oda, gleivinės, jis gali pasidaryti neramus, greitai pavargti, sumažėti apetitas, atsirasti bendras silpnumas. Be viso to, esant anemijai, gali sulėtėti vaiko vystymasis, taip pat prasidėti virškinimo sutrikimai (pavyzdžiui, užkietėti viduriai), galvos skausmai bei kiti negalavimai. Trūkstant geležies, vaikučio imunitetas gali susilpnėti, jis gali būti mažiau atsparus infekcijoms. Svarbu žinoti, kad geležies norma 1–3 mėn. kūdikiui yra 5 mg, 4–6 mėn. kūdikiui 7 mg, 7–12 mėn. kūdikiui 10 mg, 1–3 metų vaikui – 10 mg, vyresniems – 15–20 mg.
Labai svarbu vartoti geležies turinčius produktus
Tam, kad užkirstumėte kelią vaiko mažakraujystei, labai svarbu rinktis visaverčius augalinės ir gyvulinės kilmės maisto produktus. Kadangi geležis iš gyvulinės kilmės produktų yra pasisavinama geriau, rekomenduojama į vaiko mitybą įtraukti jautieną, paukštieną, kepenėles, jūros žuvį. Be to, daug geležies turi ir daržovės (burokėliai, ankštiniai, kopūstai, grybai, morkos, pomidorai), grūdai ir jų produktai, vaisiai ir uogos (vyšnios, žemuogės, braškės, slyvos, serbentai, bananai), kakava, riešutai ir daugelis kitų produktų.
Tam, kad organizmas kuo geriau pasisavintų su maistu gaunamą geležį, svarbu nevartoti pieno produktų (pavyzdžiui, pieno) kartu su mėsa. Rekomenduojama mėsos produktus vaikučiams patiekti su daržovėmis, kuriose būtų vitamino C – taip geležis yra pasisavinama geriausiai.
Nenumokite rankos į nevalgantį vaiką – su maistu gaunamos naudingosios medžiagos augančiam vaikučiui itin reikalingos. Jei su nevalgiuku kovoti labai sunku, stenkitės laikytis mitybos režimo, ribokite užkandžiavimų kiekį, o atėjus valgymo metui, ant stalo patiekite ryškiaspalvius, gardžiai kvepiančius patiekalus. Kodėl gi nepabandžius?
Turite klausimų? Skambinkite +370 684 469 39