Pasaulinės dienos be tabako proga Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro surengta akcija „Gaivus burnos kvapas” Kauno buitinių paslaugų ir verslo mokykloje patvirtino, kad apie 70 procentų rūkančiųjų norėtų mesti rūkyti.
Daugelis jų yra net yra bandę (ir ne kartą) tai padaryti. Deja, neretai tos pastangos būna bevaisės. Tam reikia pagalbos ir svarbiausia – pačio rūkančiojo pasiryžimo. Rūkančio žmogaus motyvacija priklauso tik nuo jo, įsitikinusi Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro psichologė Rasa Vaitkienė.
„Visų pirma reikia prisiminti: sunku būna tik iš pradžių. Nemalonūs abstinencijos požymiai (dėmesio, miego sutrikimai, dirglumas, nerimas, depresija) praeina, ir negalima jų sieti su normalia būsena nerūkant. Atsiradęs noras parūkyti trunka tik apie 2 minutes. Jei nenueisite rūkyti, o užsiimsite kita veikla, jis greit praeis. Įkyrias mintis apie rūkymą gali padėti įveikti užimtumas, mėgstama veikla, darbas, mankšta, pasivažinėjimas dviračiu ar kitoks fizinis aktyvumas, vandens procedūros, kvėpavimo pratimai, kramtomoji guma, ledinukai, gabalėlis šokolado, stiklinė vandens, sulčių ar kito gėrimo”, – sako psichologė.
Visuomenės sveikatos specialistų teigimu, metant rūkyti naudinga labiau pasigilinti į save, savo pomėgius ir pasiieškoti maloniausios, geriausiai atpalaiduojančios veiklos. Labai efektyvu – įrodyti sau, kad gali mesti rūkyti. Patartina pranešti artimiausiems žmonėms apie savo ketinimus. Tuomet tvirtą valią reikės parodyti ne tik sau, bet ir kitiems. Be to, artimųjų palaikymas padės įgyvendinti pasiryžimą. Metant rūkyti savarankiškai, geriau mesti iš karto.
Anot psichologės R. Vaitkienės, rūkymo metimas tiesiogiai nesusijęs su svorio priaugimu. Svorio priaugama todėl, kad „atsiblokuoja” alkio centras (rūkymas jį blokuoja). Taip pat sustiprėja uoslės ir skonio pojūčiai, todėl maistas atrodo skanesnis. Todėl metant rūkyti rekomenduojama pirmąjį mėnesį sureguliuoti dietą: valgyti daugiau skaidulinio maisto (vaisių, daržovių), o, pavyzdžiui, ledinuką iškeisti į morką.