Dažniausiai jauni žmonės, be alkoholio ir tabako, mėgina svaigintis ir įvairiais tirpikliais. Plačiausiai yra vartojami:
– aerozoliai (lakas plaukams ir pan.);
– butano dujos (naudojamos dujinių žiebtuvėlių užpildymui);
– klijai;
– cheminiai valikliai;
– dažai ir dažų skiedikliai;
Visos šios medžiagos yra labai populiarios tarp paauglių, tačiau tai vienos iš pavojingesnių narkotinių medžiagų. Bendras bruožas yra tas, kad jos tirpina riebalus ir gali kauptis riebaliniuose audiniuose.
Didelis lakiųjų medžiagų kiekis sukelia stiprų apsvaigimą (dujos patenka į kraujotaką ir blokuoja deguonies pernešimą), regos ir klausos haliucinacijas, sumažina raumenų tonusą. Pavojus toks, kad narkomanai uostydami greitai apsvaigsta ir praranda sąmonę, todėl nesuspėja nusitraukti nuo galvos maišelio ar nusimesti audeklo su benzinu ar skiedikliu. Apsvaigimui stiprėjant sutrikdoma kvėpavimo centro ir širdies veikla. Tokia mirtis ištinka dažnai.
Vartojimo būdai
Skysčiu suvilgomas audinys ir juo uždengiami kvėpavimo takai, uostant klijus naudojamas celofaninis maišelis, kuris suvilgomas klijais.
Dažniausiai lakiosiomis medžiagomis svaiginamasi grupėmis, kurios formuojas pagal gyvenamąją arba mokymosi vietą. Dauguma svaigintis pradeda 12-14 metų, kartais 9-11 metų. Dalis jų vėliau pereina prie kitų narkotikų ar alkoholio. Dažniaiu lakias medžiagas vartoja berniukai nei mergaitės. Vartojimo priežastys susiję su smalsumu, noru apsvaigti, neatsilikti nuo draugų grupės, nenoru mokytis, galbūt ir su sunkesniu alkoholio prieinamumu.
Poveikis
Tik pradėjus vartoti ar atsitiktiniais atvejais: Tirpiklių gėrimo ar uostymo efektai yra panašūs į alkoholio.
Kai kurie tirpiklių uostytojai gali matyti keistus vaizdus. Atsigaunamą gana greitai, jaučiamos lengvos pagirios. Tačiau tirpikliai gali būti mirties nuo širdies sustojimo priežastimi. Aerozoliai ir žiebtuvėlių kuras yra ypač pavojingi ir kartais gali būti mirties nuo šalto oro patekimo į kvėpavimo takus priežastimi. Galima mirti ir nuo tirpiklių uostymo pavojingose vietose, tokiose kaip kanalų pakrantės ar apleisti pastatai. Daug prisiuostę, gali prarasti sąmonę, gali uždusti naudodami polietileninį maišelį vemiant.
Vartojant nuolat ilgesnį laiką:
Ilgalaikis tirpiklių uostymas būna koncentracijos praradimo, didelės depresijos ir nuovargio priežastimi. Kai nustojama uostyti, šie simptomai palaipsniui praeina. Bet kai kurie žmonės, siekdami išvengti savo asmeninių problemų, taip įpranta prie tirpiklių, kad tampa psichologiškai priklausomi nuo jų uostymo. Ilgai vartojami tirpikliai gali pažeisti smegenis, inkstus ir kepenis.
Lakiųjų medžaigų intoksikacija
Fiziniai požymiai | Psichiniai sutrikimai |
|
|
Pavojus sveikatai
Uždusimas. Jei įkvepiamos dujos sunkesnės už orą, palaipsniui kaskart įkvepiant jos išstumia orą iš plautinio audinio. Deguonis nepatenka į plaučius, nevyksta dujų apykaita, mažėja deguonies kiekis kraujyje, trūksta deguonies. Be to, dujoms patekus į plaučius, organizmas į jas reaguoja išskirdamas skysčius. Mirties priežastis panaši į nuskendimą (plaučių edema).
Širdies sustojimas. Dujos smarkiai sutrikdo širdies darbą: organizme dideliais kiekiais gaminamas streso hormonas adrenalinas, todėl sutrinka širdies ritmas ir gali sustoti širdis.
Nušalimas. Iš tūbelės išėjusios dujos atšąla, todėl galima nušalti nosiaryklę ir playčių takus. Vėliau dujos ima plėstis, todėl į plaučius patenka nepakankamai oro.
Toksikomanijos gydymas
Kartais užtenka pakeisti aplinką, nebendrauti su lakiosiomis medžiagomis piknaudžiaujančiais draugais, tačiau dažnai reikia aktyvių aktyvių priemonių, griežtos kontrolės, net izoliacijos.
Skiriamos dvi priklausomybės rūšys: psichinė ir fizinė (galvos skausmai, nemiga, padidėjęs prakaitavimas, raumenų spazmai, širdies ritmo sutrikimai). Gydantis užplūsta apatija, nerimas, depresija, drebulys, kosulys, prakaitavimas, psichozės).