Eurovaistinė

Savo revoliucinę mRNR platformą „Moderna“ naudos daug plačiau – nusitaikė ir į plaučių ligas

moderna

„Moderna“ toliau plėtoja savo mRNR platformą, siekdama ją pritaikyti įvairiems papildomiems klinikiniams poreikiams ir vartojimo būdams, įskaitant pernešimo į plaučius galimybę.

„Moderna“ 5–osios kasmetinės mokslo ir technologijų dienos pristatymuose buvo pabrėžtas nuolatinis dėmesys, saugumas ir inovacijos, susijusios su į raumenis leidžiamų lipidinių nanodalelių (LND) pernešimo vakcinose sistema.

Kembridžas, MASAČIUSETSAS/ACCESSWIRE/ 2022 m. gegužės 23 d. Moderna, Inc. (NASDAQ:MRNA), biotechnologijų bendrovė, pirmoji sukūrusi informacinės RNR (mRNR) gydymo metodus ir vakcinas, per penktąją metinę bendrovės Mokslo ir technologijų dieną paskelbė naujus tyrimų rezultatus. Bendrovė „Moderna“ ir toliau pabrėžia investicijų į mRNR platformos pritaikymo plėtrą, bendrovės vakcinų charakteristikas, vakcinų biologinį pasiskirstymą ir klinikinių duomenų naudojimą vakcinos dozėms nustatyti.

„Mokslo ir technologijų diena suteikia mums galimybę pademonstruoti savo lyderystę mRNR vaistų srityje. Daugiau nei 10 metų nuolat investavusi į savo mRNR platformą, „Moderna“ yra gerai pasirengusi ir toliau tiekti pasauliui naujoviškus vaistus pasitelkdama naujos kartos technologijas, mokslinius tyrimus ir gamybą. Mane ypač džiugina mūsų daugiau nei 700 patyrusių platformos tyrimų mokslininkų pažanga, pasiekta kuriant vaistų nešėjus į plaučius ir į raumenis vakcinas. Esu įsitikinęs, kad „Moderna“ turimi finansiniai ištekliai ir kompetencija galutinai įtvirtins „Moderna“ pasaulinės mRNR lyderės pozicijas”, – sakė „Moderna“ vyriausias vykdantysis direktorius Stéphane’as Bancelis.

mRNR platformos naudingumo išplėtimas

Norint pernešti mRNR vaistus ir maksimaliai išnaudoti jų klinikinį potencialą, reikia įveikti daugybę biologinių kliūčių. Daugeliu atvejų veiksmingas mRNR pagrindu pagamintų vaistų pernešimas yra įmanomas mRNR patalpinus į mažas lipidų (riebalų) lašelių, t. y., lipidų nanodalelių (LND), kapsules, taip apsaugojant mRNR nuo skilimo ir palengvinant jos įsisavinimą ląstelėse. „Moderna“ skelbia apie pažangą kuriant daugybę patentuotų LND, kurių kiekviena pritaikyta skirtingiems ląstelių tipams ir optimizuota skirtingiems vartojimo būdams. „Moderna“ investavo į LND, siekdama sukurti sisteminius mRNR pernešimo į raumenis, į auglius ir į plaučius būdus.

Daugiausia dėmesio kvėpavimo takų ligoms skirianti „Moderna“ investavo į plaučių ligoms gydyti pritaikytų mRNR sistemų kūrimą. Taikant plaučių gydymui palankiausias mRNR vaistų pernešimo tiesiai į plaučius būdas yra inhaliacija, leidžianti užtikrinti maksimalią vaisto koncentraciją plaučiuose. „Moderna“ mokslininkai sukūrė naują LND formulę, kuri padeda spręsti daugelį su mRNR pernešimo į plaučius susijusių problemų. Plaučiams skirta iš daugelio lipidų sudaryta LND formulė į plaučius patenka įkvepiant ir gali būti tikslingai nukreipta į konkrečias plaučių sritis. Optimizuotas „Moderna“ mRNR pernešimo plaučius būdas leidžia patenktinti įvairius medicininius poreikius.

Bendradarbiaudama su „Vertex“, bendrovė „Moderna“ siekia sukurti mRNR pernešimo tiesiai į plaučius aerozolizacijos kelią, tokiu būdu leidžiant pagaminti funkcinį cistinės fibrozės (CF) transmembraninio laidumo reguliatoriaus (CFTR) baltymą. CFTR yra svarbus gydymo taikinys, nes būtent dėl CFTR geno defekto kvėpavimo takuose kaupiasi tirštos gleivės, kyla lėtinės plaučių infekcijos, uždegimas ir, galiausiai, kvėpavimo nepakankamumas. Iki šiol bendrovės baigė tiriamojo vaisto tyrimus, kurių teigiami rezultatai leidžia pereiti prie klinikinių tyrimų etapo. Bendrovė „Vertex“ tikisi pateikti šios programos tiriamojo vaisto paraišką antrąjį šių metų pusmetį. Taip pat bendrovės bendradarbiauja siekdamos sukurti mRNR CF gydymo priemonių rinkinį, atrasdamos ir kurdamos naujus LND ir mRNR, skirtus CF gydymo genų redagavimo metodams.

„Moderna“ mRNR savybės

mRNR iš prigimties yra nestabili, tačiau nuolat investuodami į inovatyvius mokslinius tyrimus „Moderna“ mokslininkai išsamiai išanalizavo reakcijas, kurios lemia nestabilumą ir mRNR veiklumo praradimą bei skilimą. mRNR stabilumas yra reikšmingas produkto laikymo ir galiojimo laiko veiksnys.

Be žinomų cheminių reakcijų, lemiančių mRNR nestabilumą produkto laikymo metu, „Moderna“ mokslininkai nustatė ir išsiaiškino dar vieną mechanizmą, dėl kurio prarandamas mRNR veiklumas. Taip nutinka dėl lipidų ir RNR kompleksų, vadinamų aduktais, susidarymo. Kadangi mRNR turi būti nepažeista, kad galėtų būti perkelta, dėl aduktų susidarymo mRNR nebegali būti perkelta, todėl sumažėja ligos gydymui ar prevencijai reikalingų baltymų ekspresija.

Be klinikinės mRNR vientisumo stabilizavimo naudos, gamybos protokolai, ribojantys lipidų ir RNR aduktų susidarymą, gali pagerinti produkto galiojimo laiką. Todėl labai svarbu ir toliau taikyti patikimus analizės metodus ir griežtą gamybos kontrolę, kad būtų užtikrintas mRNR stabilumas ir didelis veiklumas LND pernešimo sistemose. „Moderna“ atlikti aduktų susidarymo tyrimai padėjo sukurti gamybos procesus, skirtus nustatyti ir sumažinti lipidų priemaišas, kurios priešingu atveju sutrikdytų mRNR perkėlimą translation ir sutrumpintų produkto tinkamumo vartoti laiką. Dėl naujų gamybos kontrolės priemonių pagerėjo produkto tinkamumo vartoti laikas, padidėjo jo veiklumas ir laikymo temperatūra.

Šimtai milijonų COVID–19 vakcinų, daugybė stebėjimo tyrimų ir išsamių tyrimų su gyvūnais rodo, kad dabartiniai duomenys patvirtina vakcinacijos saugumą vaisingo amžiaus žmonėms, nėščiosioms ir krūtimi maitinančioms moterims. Be realių ir stebėjimo duomenų analizės, „Moderna“ apžvelgė kelių sveikatos priežiūros agentūrų, įskaitant Jungtinių Amerikos Valstijų Ligų kontrolės ir prevencijos centrų, Jungtinės Karalystės Sveikatos saugumo agentūros, Europos vaistų agentūros (EMA) COVID–19 darbo grupės, JK Jungtinio vakcinacijos ir imunizacijos komiteto, rekomendacijas. Apibendrinant dabartinius duomenis galima teigti, kad vakcinacija COVID–19 yra saugi nėščiosioms ar krūtimi maitinančioms moterims ir nekelia jokio susirūpinimo dėl saugumo vaisingumui. Šiuo metu nėra įrodymų, kad COVID–19 vakcinos būtų sukėlusios vaisingumo problemų moterims ar vyrams. Vakcinuotų nėščiųjų stebėjimo duomenys nerodo išaugusio nepageidaujamų nėštumo baigčių skaičiaus, nepastebėta ir padidėjusi persileidimo rizika.

Po COVID–19 vakcinacijos krūtimi maitinusių moterų stebėjimo duomenys nerodė nepageidaujamo poveikio rizikos krūtimi maitinamiems naujagimiams (kūdikiams). JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrų duomenimis, COVID–19 vakcina rekomenduojama skiepyti nėščiąsias, krūtimi maitinančias, bandančias pastoti ar galinčias pastoti ateityje moteris.

Moderna vakcinos biologinis pasiskirstymas

Siekiant išsamiau apibūdinti „Moderna“ į raumenis sušvirkščiamas vakcinas, buvo atlikti biologinio pasiskirstymo tyrimai, siekiant parodyti, kur organizme po injekcijos pasklinda mRNR. Tyrimai parodė, kad įšvirkšta mRNR daugiausia lieka injekcijos vietoje ir netoliese esančiuose drenuojančiuose limfmazgiuose. Be to, atsižvelgiant į trumpalaikę mRNR prigimtį, praėjus 5 dienoms po injekcijos organizme jos neaptinkama, o praėjus vos 3 dienoms po injekcijos jos aptinkama minimaliai.

Klinikinių duomenų naudojimas vakcinos dozėms numatyti

Norint pasiekti maksimalų vakcinos veiksmingumą ir pageidaujamą saugumo lygį, svarbu parinkti optimalią vakcinos dozę. Turima informacija pagrįsti sprendimai dėl dozės parinkimo gali sutrumpinti naujų vakcinų kūrimo laiką ir sumažinti išlaidas. „Moderna“ pristatė imunostimuliacinį (imunodinaminį) (IS/ID) modeliavimo metodą, kuriuo imituojamas imuninis atsakas skiepijant ir gaunama išmatuota imuninio atsako dinamika. Modelis buvo sukurtas, išbandytas, o jo veiksmingumas įrodytas naudojant bendrovės „Moderna“ iš citomegaloviruso (CMV; mRNR–1647) ir COVID (mRNR–1273) vakcinų  gautus duomenis.

Siekdama maksimaliai padidinti imunogeniškumą ir sumažinti nepageidaujamų reakcijų riziką, „Moderna“ taikys šį modelį parinkdama būsimų klinikinių tyrimų dozes.

Apie „Moderna“

Per 10 savo gyvavimo metų iš informacinės RNR (mRNR) mokslinių tyrimų programas vykdžiusios bendrovės „Moderna“ virto klinikinių vakcinų ir terapinių metodų portfelį valdančia įmone septyniose technologijų srityse, turinčia intelektinės nuosavybės teises įvairiose sferose, įskaitant mRNR ir lipidų nanodalelių formuluotes, integruotą gamyklą, leidžiančią vykdyti klinikinę ir komercinę didelio masto gamybą beprecedenčiu greičiu. Su įvairiais nacionaliniais ir tarptautiniais vyriausybių bei komerciniais partneriais bendradarbiaujanti „Moderna“ galėjo atlikti novatoriškus mokslinius tyrimus bei sparčiai didinti komercinės gamybos apimtis. Visai neseniai sutelkus turimus išteklius bendrovei „Moderna“ pavyko pasiekti, jog būtų užregistruota ir leista naudoti viena pirmųjų ir veiksmingiausių kovai su COVID–19 pandemija skirtų vakcinų.

„Moderna“ mRNR platforma remiasi nuolatiniais pasiekimais bazinėse ir mRNR taikomojo mokslo srityse, vaistų nešėjų technologijose ir gamyboje. Visa tai leido sukurti terapinius metodus ir vakcinas nuo užkrečiamųjų ligų, imuninių ir onkologinių susirgimų, retų ligų, širdies–kraujagyslių bei autoimuninių ligų gydymui. Pastaruosius septynerius metus žurnalas „Science“ išrenka „Moderna“ pažangiausia biofarmacijos sektoriaus darbdave. Norėdami sužinoti daugiau, apsilankykite www.modernatx.com.

Teiginiai apie tikėtiną ateitį

Šiame pranešime yra įtraukti teiginiai apie tikėtiną ateitį, kaip jie yra apibrėžti 1995 m. Teisminių ginčų dėl privačių vertybinių popierių reformos akte (su vėlesniais pakeitimais), tame tarpe dėl: bendrovės gebėjimų ir toliau kurti naujus mRNR vaistus; vaistų nešėjų mRNR paskyrimo naudoti per plaučius galimybių; bendrovės lyderiaujančios pozicijos kuriant mRNR vaistus; galimybių kurti vaistus nuo įvairių ligų, įskaitant cistinę fibrozę, taikant vaistų skyrimo per plaučius LND formą ir dalyvauti genų redagavime; laikotarpio, kada galimai bus pateikta bendrovės „Vertex“ paraiška naujam tiriamam vaistui; per plaučius skiriamo mRNR vaisto nešėjo saugumo; bendrovės sukurtos platformos gebėjimo pasiekti didesnį vaistų stabilumą, įskaitant laikymo šaldytuvo temperatūroje metu; bendrovės vaistų saugumo nėščiosioms ir krūtimi maitinančioms moterims bei nenustatyto jokio nepageidaujamo poveikio vyrų ir moterų vaisingumui; į organizmą patekusių mRNR vaistų skilimo greičio; bendrovės gebėjimo numatyti efektyvias ir saugias dozes. Tam tikrais atvejais teiginius apie tikėtiną ateitį galima atpažinti pagal vartojamus žodžius „bus“, „gali“, „turėtų“, „galėtų“, „tikisi“, „ketina“, „planuoja“, „siekia“, „numato“, „yra įsitikinusi“, „preliminariai vertina“, „numano“, „potencialiai“, „tęsti“ arba šių išvardytu žodžių ar panašių terminų neigiamas formas, nors nebūtinai visuose teiginiuose apie tikėtiną ateitį galite sutikti tokius žodžius. Šiame pranešime spaudai įtraukti teiginiai apie tikėtiną ateitį nėra nei pažadai, nei garantijos, todėl neturėtumėte nepagrįstai pasikliauti šiais teiginiais apie tikėtiną ateitį, kadangi jie yra susiję su žinomomis ir nežinomomis rizikomis, neapibrėžtumu ir kitais veiksniais, daugelio kurių „Moderna“ negali suvaldyti, ir kurie gali iš esmės pakeisti faktinius rezultatus, palyginti su tais, kurie buvo aiškiai įvardyti arba numanomi šiuose teiginiuose dėl tikėtinos ateities. Ši rizika, neapibrėžtumas ir kiti veiksniai apima visas rizikos rūšis ir neapibrėžtumus, kurie yra aprašyti neseniai paskelbtos „Moderna“ metinės ataskaitos „Rizikos veiksnių“ 10–K formoje, kuri buvo pateikta JAV vertybinių popierių ir biržos komisijai (SEC) ir vėlesnėse ataskaitose, kurias „Moderna“ teikia SEC, ir kurias galima rasti SEC tinklalapyje www.sec.gov. Išskyrus įstatymuose nustatytus atvejus, „Moderna“ atsisako bet kokių ketinimų ar atsakomybės atnaujinti ar peržiūrėti bet kokius šiame pranešime spaudai pateiktus teiginius apie tikėtiną ateitį atsiradus naujai informacijai, įvykus naujiems įvykiams ar susiklosčius kitokioms aplinkybėms. Šie teiginiai apie tikėtiną ateitį pagrįsti dabartiniais „Moderna“ lūkesčiais ir yra aktualūs tik remiantis šios dienos turimais duomenimis.

TAIP PAT SKAITYKITE