Pirmoji gydytojo akušerio-ginekologo konsultacija, iš tiesų, gali kelti nerimą ir įtampą, ypač jei neaišku, kas bus atliekama jos metu ir kokie klausimai bus užduodami. Tinkamas pasiruošimas – raktas į didesnį pasitikėjimą tiek savimi, tiek apžiūrinčiu gydytoju – keletas patarimų padės į gydytojo kabinetą žengti drąsiau ir sėkmingiau įveikti pirmojo vizito baimę.
Kada verta pirmą kartą apsilankyti pas gydytoją akušerį-ginekologą?
Tikslaus laiko, kada užsiregistruoti pirmajai gydytojo akušerio-ginekologo konsultacijai, tikrai nėra. Viskas priklauso nuo individualios merginos situacijos, pavyzdžiui, dėl makšties uždegimų ar įgimtų patologijų apsilankyti gali reikėti dar kūdikystėje ar ankstyvoje vaikystėje.
Vis dėlto, į gydytojo kabinetą dažnai atveda brendimo sutrikimai ir neprasidedančios, nereguliarios ar labai gausios ir skausmingos menstruacijos. Jeigu mergina neturi sveikatos nusiskundimų, profilaktinį vizitą pas gydytoją akušerį-ginekologą vertėtų suplanuoti dar iki 16-ojo gimtadienio.
Tiesa, gydytojo konsultacijai vertėtų užsiregistruoti ir tuo atveju, jeigu:
- Merginai suėjo 16 metų, tačiau vis dar neprasidejo pirmosios menstruacijos;
- Menstruacijos prasidėjo, tačiau jos išnyko;
- Menstruacijų ciklas tapo nereguliarus;
- Menstruacijos trunka ilgiau nei 7 dienas;
- Menstruacijų metu itin gausiai kraujuojama, ciklą lydi stiprus skausmas, nepavyksta išsiversti be vaistų;
- Mergina jaučia skausmą šlapinantis;
- Pastebimi infekcijos požymiai – nemalonus kvapas, niežėjimas, perštėjimas, pakitusi išskyrų spalva ar konsistencija ir kt.;
- Mergina jaučia krūtų skausmą;
- Įtariamas nėštumas.
Suprantama, kad pirmasis vizitas išties gali kelti nerimą, todėl, esant galimybei, šiai konsultacijai galima rinktis privačios medicinos kliniką, kurioje gydytojai ginekologai ypač rūpestingai vertina kiekvieno paciento būklę, skiria daug dėmesio savijautai bei sveikatai ir maloniai patirčiai vizito metu. Be to, privačios klinikos dažnai suteikia galimybę greičiau atvykti į konsultaciją nei poliklinikose, tad ir visi rūpimi klausimai atsakomi greičiau. Jums patogioje vietoje įsikūrusią kliniką bei tinkamą laiką vizitui išsirinkti galima Kardiolitosklinikos.lt.
Dažnai kyla klausimas – ar paauglė mergina į gydytojo akušerio-ginekologo kabinetą privalo ateiti lydima mamos? Šešiolikmetė jau turi teisę ateiti pas gydytoją be mamos, tačiau jeigu nustatoma, kad reikalingas gydymas, gydytojas negali jo skirti negavęs tėvų sutikimo, todėl tenka konsultuotis bent su vienu iš tėvų. Mama arba kitas lydintis asmuo taip pat yra informuojamas ir tuo atveju, jei gydytojas nustato, kad paauglė yra patyrusi lytinę prievartą.
Pasiruošti svarbu iš anksto
Įveikti pirmojo vizito baimę gali padėti paprasčiausias pasiruošimas. Tikėtina, kad vizito metu gydytas akušeris-ginekologas užduos keletą klausimų tam, kad daugiau sužinotų apie bendrą merginos būklę, ir galėtų lengviau paskirti efektyvų gydymą, jei šio prireiktų.
Tam, kad gydytojo kabinete tiek mamai ar kitam lydinčiam asmeniui būtų ramu, galima iš anksto aptarti:
- Savo šeimos sveikatos istoriją. Prieš apsilankant pas gydytoją, svarbu susipažinti su savo šeimos medicinos istorija, ypač susijusia su ginekologinėmis ligomis, vėžiu ar kitomis paveldimomis ligomis. Tai suteiks gydytojui vertingos informacijos, reikalingos tinkamam vertinimui ir nuodugniai apžiūrai.
- Svarbių klausimų ar problemų sąrašą. Prieš vizitą pravartu užsirašyti visus klausimus ar simptomus, kurie neramina. Tai gali būti klausimai, susiję su menstruaciniu ciklu, patiriamu skausmu, kontracepcijos metodais ar seksualinės sveikatos problemomis. Aiškus klausimų sąrašas padės užtikrinti, kad aptarti bus visi jums svarbūs klausimai.
- Menstruacijų ciklą. Prieš vizitą kartu su mergina užsirašykite menstruacijų datas ir ciklo ypatumus. Tai padės gydytojui geriau suprasti reprodukcinės sveikatos būklę ir įvertinti ją.
Prieš vizitą mergina turėtų nusiprausti (geriausia – po dušu), apsirengti švarius apatinius drabužius. Jei vizitas pas ginekologą numatytas dienos metu (pavyzdžiui, po pamokų), vykstama ne iš namų ir nėra galimybės nusiprausti, pakaks apsiprausti ryte, o jeigu yra poreikis, galima prieš vizitą nusišluostyti bekvapėmis intymiosios higienos servetėlėmis.
Gydytojo kabinete
Vizito metu svarbu yra būti sąžiningoms ir atviroms. Gydytojas ginekologas dirba tam, kad jums padėtų, todėl svarbu sąžiningai atsakyti į visus užduodamus klausimus, net jei jie atrodo labai asmeniški ar jums nepatogūs – verta prisiminti, kad šie klausimai yra svarbi konsultacijos dalis, be kurios gydytojas negalės nuodugniai įvertinti būklės.
Taip pat labai svarbu sekti jus konsultuojančio gydytojo nurodymus. Gydytojo akušerio-ginekologo konsultaciją paprastai sudaro fizinė apžiūra – išorinių lytinių organų ir makšties tyrimas bei, jei yra poreikis, krūtų apžiūra. Gydytojas neabejotinai paaiškins, ką jis daro ir kodėl, todėl svarbu yra klausytis – tai padės sumažinti baimę ir patiriamą diskomfortą.Po apžiūros kartu su gydytoju bus aptariami tolimesni veiksmai, pvz., papildomi tyrimai, kiti vizitai ar naujų higienos įpročių formavimas namuose. Drąsiai galima užduoti visus kylančius klausimus – po konsultacijos turėtų būti jaučiamas užtikrintumas ir visiška ramybė.