REXSAN raumenims sąnariams kaulams

Kaip išvengti infarkto? Šeimos gydytojo patarimai

Infarktas

Infarktas yra viena iš dažniausių mirties priežasčių pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje. Tai būklė, kai širdies raumuo nebegauna pakankamai deguonies dėl užsikimšusios arterijos. Tačiau laiku pastebėjus simptomus ir suteikus pagalbą galima išgelbėti gyvybę.

Lietuviams ši problema yra ypač dažna. Deja, statistika yra ne mūsų pusėje ir labiausiai dėl to kalti yra patys tautiečiai, kurie mažai juda bei prastai maitinasi.

Plačiau apie infarkto rizikos veiksnius pasakoja kardiologas Julius.

Infarkto požymiai

Dažniausiai pasitaikantys infarkto požymiai susiję su dideliu skausmu, ypač – krūtinės. „Tai yra pats būdingiausias simptomas. Skausmas gali būti apibūdinamas kaip spaudimas, veržimas, deginimas… Jis gali plisti į ranką, kaklą, žandikaulį, nugarą“,- nurodo Julius. „Taip pat juntamas dusulys. Net ir nedidelis fizinis krūvis gali jį sukelti. Svarbus požymis yra staigus prakaitavimas, net jei nėra karšta bei nepaaiškinamas silpnumas. Kartais infarktas gali pasireikšti virškinimo trakto sutrikimais“,- priduria specialistas.

Kada ieškoti pagalbos?

Ne visi infarktai pasireiškia tipiškais simptomais. Ypač moterys ir vyresnio amžiaus žmonės gali patirti netipinius simptomus, tokius kaip nugaros skausmas, dusulys, pykinimas.  Jei jaučiate bet kurį iš anksčiau Juliaus nurodytų simptomų, nedelsdami skambinkite 112. Kiekviena minutė gali būti gyvybiškai svarbi.

Kaip išvengti rizikos?

Nors genetika gali turėti įtakos – didžiąją dalį infarktų lemia gyvenimo būdas, tad kiekvienas iš mūsų privalo rūpintis savo sveikata, kad šios problemos būtų galima išvengti. „Pirmiausia būtina sveika mityba. Mažinkite suvartojamo sočiųjų riebalų, druskos kiekį, valgykite daugiau vaisių, daržovių, grūdų. Aišku, reikia kasdien judėti. Bent 30 minučių vidutinio intensyvumo fizinio aktyvumo per dieną“,- pataria medikas.

Antsvoris ir nutukimas didina širdies ligų riziką, tad reikia rūpintis, kad KMI būtų tinkamas. Taip pat, būtina mesti rūkyti, reguliariai tikrinkite kraujospūdį ir, jei reikia, vartokite gydytojui paskirtus vaistus. Žinoma, padidėjęs cholesterolis didina aterosklerozės riziką, tad reikia imtis atitinkamų ir kovos su juo priemonių. Galiausiai, ne visi žino, tačiau stresas irgi gali neigiamai paveikti širdies sveikatą.

TAIP PAT SKAITYKITE