Hempo

Uveitas

UVEITAS – tai terminas, skirtas uždegimui akies kraujagysliniame dangale (uogenoje) nusakyti. Kadangi kraujagyslinį dangalą sudaro kelios struktūros, pagal tai, kurioje iš jų uždegimas yra, skiriama: iritas (uždegimas rainelėje), ciklitas (uždegimas krumplyne) bei choroiditas (uždegimas gyslainėje). Dažnai uždegimas neapsiriboja viena struktūra, ir tada kalbama apie iridociklitą (rainelės ir krumplyno uždegimą) ar panuveitą, kai uždegimas išplinta visose struktūrose. Dažniausiai pasitaiko priekinis uveitas (iritas, iridociklitas), apie 75% visų uveitų, vidurinis uveitas (pars planetas, t.y. krumplyno plokščiosios dalies uždegimas) apie 8% atvejų bei užpakalinis uveitas ar (choroiditas ar chorioretinitas) ar panuveitas 17% atvejų. Dažniausiai uveitas paliečia 20-50 m. amžiaus žmones, tačiau gali pasitaikyti bet kuriame amžiuje.

Uveito priežastys labai įvairios:

  1. Infekciją sukeliantys mikroorganizmai gali patekti iš išorės akies traumos ar operacijos metu.
  2. Įvairios infekcinės ligos gali tapti uveito priežastimi: toksoplazmozė, toksokarozė, sifilis, tuberkuliozė, herpetinė bei citomegalovirusinė infekcija.
  3. Neinfekcinės sisteminės ligos, kaip Bechčeto liga, autoimuninis artritas, Reiterio sindromas, psoriatinis artritas.
  4. Nežinomos kilmės specifiniai sindromai, kaip Fuchso uveitinis sindromas.

Uveitui būdingas akių skausmas, paraudimas, susilpnėjęs regėjimas, šviesos baimė, ašarojimas. Šie simptomai gali būti ir labai silpnai išreikšti. Kartais matomos plaukiojančios prieš akis musytės, gali atsirasti vyzdžio formos netaisyklingumas. Ūmus uveitas gali tęstis 2-6 savaites.

Uveitas gydomas vietiniais bei sisteminiais priešuždegiminiais, vyzdį plečiančiais vaistais. Priklausomai nuo jį sukėlusios priežasties taikomas ir specifinis bendrinis gydymas.