Tretinis sifilis (syphilis tertiaria) – tai ilgai negydytiems nuo sifilio žmonės po 3-7 ar daugiau metų pasireiškiantis sifilis. Esti apie 20-30 proc. negydytų pacientų.
Skiriama:
• Gumozinis S (syphilis gummosa)
• Gumburėlinis S (syphilis tubercularis)
Gumozinis sifilis (syphilis gummosa) – tai apvalus, ovalus, giliai poodyje susidaręs graikinio riešuto dydžio neskausmingas mazgas. Iš pradžių oda virš jo nepakitusi, vėliau melsvai raudona, suminkštėjusi ir išopėjusi. Tada iš opos išteka tąsi masė, o jai ištekėjus susidaro gili, į kraterį panaši opa kietais, pakilusiais kraštais. Užgijus lieka randas, o aplink – hiperpigmentacija.
Lokalizacija. Dažniausiai veidas, plaukuotoji galvos dalis, krūtinė.
Gumburėlinis sifilis (syphilis tubercularis) – tai žirnelio dydžio, kieti, raudoni gelsvo ar rudo atspalvio gumburėliai. Jų paviršius lygus, blizga, gali pleiskanoti. Jie telkiasi grupelėmis patinusios odos fone, išopėja. Sugijus lieka randelis arba atrofinė pigmentacija.
Lokalizacija. Plaukuotoji galvos dalis, veidas, liemuo, galūnės ir kitos vietos.
Eiga. Trunka mėnesius ir metus.
Kiti požymiai. Simptominis ar besimptomis meningitas, galvos smegenų arba širdies kraujagyslių pažeidimas esti 25 proc. pacientų.
Histopatologija. Infiltratas aplink kraujagysles, vėliau – specifinė granuloma iš epitelioidinių, Langerhanso gigantinių ir limfoidinių ląstelių, centre – išeminė nekrozė, o aplink – jungiamojo audinio kapsulė. Epidermio akantozė, parakeratozė, polinuklearų invazija.
Serologija. Treponeminiai (TPHA, FTA-abs) mėginiai teigiami. Netreponeminiai (RPR) gali būti klaidingai neigiami.
Diagnozė ir diferencinė diagnostika. Diagnozuojama iš klinikos, histologinio ir serologinio tyrimų duomenų. Reikia skirti nuo odos tuberkuliozės, giliųjų grybelinių ligų, limfomų, šunvotės.