Toksokarozė
Šiandieną dauguma šalies miestų, turintys parkus ir žaidimų aikštynus, mėgstami vaikų ir suaugusiųjų, kurie laisvalaikį leidžia su savo augintiniais. Pavojus tas, kad šios vietos, pritraukiančioas nemažą būrį įvairaus amžiaus žmonių, gali būti užterštos šunų ir kačių išmatomis, kurios tampa toksokarozės plitimo židiniais.
Žmogaus organizmas toksokarozės lervoms vystytis ir daugintis netinkamas, bet jeigu lerva praryjama, iš kiaušinėlio išsiskyrusi lerva nežūna, tačiau negali subręsti, todėl ieškodama palankesnės sau aplinkos migruoja po visą organizmą ir gali sukelti grėsmę žmogaus gyvybei, pažeisdama tam tikrus jo organus. Dažniausia migruojanti lerva atsiduria plaučiuose, audiniuose tarp bronchų ar po oda, kartais atsiduria kepenyse, žarnyne, skydliaukėje, prie akių ar kitur.
Toksokarozė yra užkrečiama liga, kuria užsikrečiama nurijus Anisakidae šeimos nematodų – Toxocara canis ir Toxocara mystax, toksaskaridoze – Toxascara leonina kiaušinėlių.
Šie nematodai parazituoja šunų, kačių, šeškų ir kitų naminių ir laukinių mėsėdžių plonosiose žarnose arba skrandyje. Jaunų gyvūnų virškinimo trakte dažniausiai parazituoja Toxocara canis, o vyresnio amžiaus mėsėdžiuose – Toxocara leonina.
Lervų patinai yra 5 – 10 cm, o patelės 9 – 18 cm ilgio. Šių nematodų galvos gale yra kakliniai sparneliai. Žiotyse turi tris dantytais pakraščiais lūpas. Patinų uodegos galas yra spirališkai lenktas, patelių – tiesus. Patelių lytinė anga yra priekiniame kūno ketvirtadalyje. Patinų uodegos gale yra atauga. Kiaušinėliai ovalūs, geltonos spalvos, duobėtu paviršiumi, 0,068 – 0,085 mm ilgio ir 0,064 – 0,072 mm pločio.
T. canis vystosi pagal askaridinį tipą. Patelės mėsėdžių plonosiose žarnose išskiria kiaušinėlius. Patekę su išmatomis išorėn, kiaušinėliai per 5 dienas subręsta, juose susiformuoja lervos. Tokie kiaušinėliai jau yra invaziniai. Mėsėdžiai, suėdę tokius kiaušinėlius (su maistu ar vandeniu), užsikrečia toksokaroze. Mėsėdžių žarnose iš invazinių kiaušinėlių išėjusios lervos prasiskverbia pro žarnų sieneles ir po to į kraujagysles. Kraujo srovė toksokarų lervas nuneša į plaučius ir kvėpavimo takus. Bronchais ir trachėja jos atkeliauja į snukį, o iš čia antrą kartą patenka į plonąsias žarnas, kur per 20 – 21 d. lytiškai subręsta.
Žmonėms diagnozuoti toksokarozę yra sunku, nes ligos simptomai yra labai panašūs į daugelio kitų ligų simptomus. Kadangi toksokara lervos neturi pastovios lokalizacijos organizme, įtarus ligą atliekami serologiniai tyrimai iš kraujo serumo imunofermentinės analizės metodu. Diagnozės patvirtinimui atliekama biopsija ir mikroskopuojant mėginius ieškoma lervų.
Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro duomenimis 2008 m. toksokarozė buvo diagnozuota 58 vaikams iki 17 metų, iš jų – 50 gyvenantiems mieste. 2009 m. sausio – balandžio mėn. toksokarozė diagnozuota 15 vaikų, 11 jų – miestų gyventojai.
Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijose atliekami parazitologiniai gyvūnų išmatų tyrimai, kuriais nustatoma ne tik toksokarozė bet ir kitų helmintų ar pirmuonių invazija. Laiku diagnozavus ligas galima nedelsiant gydyti savo augintinius ir išvengti vaikų ar suaugusių užsikrėtimo šia, ar kitomis pavojingomis parazitinėmis ligomis.
2009 m. Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijose parazitologinių išmatų tyrimai buvo atlikti 10 kačių, 24 šunims, 2 šeškams. Vienos katės išmatose buvo rasta Toxascara leonine.