Eurovaistinė

Nosies polipozė

Nosies polipai

(nosies polipozė,Nose polyps, Overgrowths of the lining of the sinuses) Nosies polipozė yra viena dažniausių lėtinių viršutinių kvėpavimo takų ligų: ja serga 0,5-4,3 proc. visos populiacijos. Tai – lėtinė nosies ir prienosinių ančių gleivinės liga, pasireiškianti gleivinės sustorėjimu. Prienosiniai ančiai (sinusai) jungiasi su nosies ertme. Jeigu šiuos ančius dengianti gleivinė paburksta, ja užsipildo visa ančių ertmė. Jeigu sinusų gleivinė stipriai ištinsta, pradeda kauptis edeminis skystis, hiperplazuoja (didėja) pogleivinis audinys ir taip skatinamas polipų susiformavimas. Kadangi tarp nosies ir akių yra keli maži sinusai, tai paprastai iš karto susidaro daugiau nei vienas polipas. Polipas gali būti laikomas kaip uždegiminis židinys, malformacija ar kaip lokalus gleivinės darinys su aplinkinių audinių paburkimu.

Nosies polipų atsiradimo priežastys

Šiuo metu tiksli polipų susiformavimo priežastis nėra žinoma. Vieni mokslininkai teigia, kad jų susidarymui įtakos gali turėti alergija įvairiems aplinkos veiksniams. Kiti mano, kad polipų susiformavimą skatina lėtinis sinusų uždegimas (sinusitas). Įvairios patologijos, tokios kaip cistinė fibrozė, nejudriųjų plaukelių sindromas ar vazomotorinis nosies uždegimas gali komplikuotis polipų susidarymu.

Dažniau polipai susiformuoja vyresniems asmenims nei vaikams. Jie būdingi ir asmenims (5 proc. atvejų), sergantiems lėtiniu alerginiu rinitu – nosies gleivinės uždegimu. Net vienam iš 4 sergančiųjų cistine fibroze pradeda formuotis daugybiniai polipai. Kartais jie vystosi, kai nėra toleruojamas aspirinas ir salicilinė rūgštis.

Simptomai

Nosies polipai blokuoja nosies ertmę, tad artimieji skundžiasi garsiu ligonių knarkimu naktimis. Jeigu polipai yra pakankamai dideli, jie apsunkina kvėpavimą, tad žmogus pradeda daugiau kvėpuoti pro burną. Jaučiamas stiprus veržimo, spaudimo pojūtis veido srityje. Taip pat gali susilpnėti ir paciento uoslė. Kartais polipai susiformuoja tokie dideli, kad išlenda pro nosies šnerves. Dėl pažeistų gleivinės kraujagyslių gali prasidėti kraujavimas iš nosies. Pacientui dažnai kartojasi sinusų infekcijos, ir tai gali būti lėtinio sinusito pasekmė.

Komplikacijos

Paprastai nosies polipai nesukelia rimtų problemų, tačiau kartais jie gali komplikuotis uoslės praradimu, balso pokyčiais („kalbėjimas per nosį”) ar nuolatine sloga.

Diagnozė

Polipai diagnozuojami remiantis fizinės apžiūros rezultatais. Apžiūrai yra naudojamas specialus nosies skėtiklis, ir polipas yra matomas kaip sausas, raudonas paviršius su šviesiai pilkomis išaugomis. Jeigu yra stebimas didelis ir kietas darinys, reikia neatmesti vėžio galimybės ir reguliariai stebėti pacientą. Tikslesniam diagnozės patvirtinimui galima atlikti ir nosies sinusų rentgenologinį tyrimą. Jeigu maži vaikai turi vieną ar kelis polipus, būtina atlikti kitus laboratorinius ir instrumentinius tyrimus, kurie leis nustatyti, ar pacientai neserga cistine fibroze.

Gydymas

Pagrindinai nosies polipozės gydymo tikslai yra:

  • Nosies polipų ir rinito simptomų pašalinimas;
  • Kvėpavimo pro nosį ir uoslės atnaujinimas;
  • Nosies polipų recidyvų prevencija.

Nosies purkštukai ar tiesiog lašai į nosį, kurių pagrindinė sudedamoji dalis yra gliukokortikosteroidai, gali sumažinti ir visiškai sunaikinti polipą. Maži ir pavieniai polipai dažniausiai taip ir yra gydomi. Geriamieji vaistai taip pat yra veiksmingi, tačiau jų negalima vartoti ilgą laiką, kadangi gliukokortikosteroidai gali sukelti daug neigiamų simptomų. Paprastai jie skiriami ne ilgiau nei dvi savaites. Tačiau kartais geriamosios gliukokortikosteroidų tabletės yra būtinos pradedant gydyti didelius nosies polipus. Šie vaistai sulėtina polipų augimą ir progresavimą, malšina alerginį uždegimą, hiperplastinius procesus.

Jeigu yra įtariama, kad polipų susiformavimui turėjo įtakos alergija, rekomenduojama skirti antihistamininių vaistų. Jeigu pacientas karščiuoja, prastai jaučiasi ir yra įtariama sinusų infekcija, reikalinga pradėti gydymą antibiotikais.

Jeigu nosies ertmė yra visiškai užblokuota, medikamentinis gydymas nėra veiksmingas, pacientui pasireiškia kaktinio ančio užspaudimo simptomai (vienpusis galvos skausmas), būtina atlikti chirurginę operaciją. Ji taip pat yra indikuotina, jeigu pacientas negali ar atsisako vartoti gliukokortikosteroidus. Neatidėliotina polipų pašalinimo operacija turi būti atlikta, jei paburksta akių vokai, ašaroja akys, sutrinka regėjimas, dvejinasi akyse, atsiranda židininiai neurologiniai ir meninginiai simptomai. Norint tiksliai nustatyti polipų išplitimą, rekomenduojama atlikti kompiuterinės tomografijos tyrimą. Polypektomija (polipų pašalinimas) atliekama naudojant endoskopą. Mažiems vaikams reikalinga bendrinė, vyresniems pakanka ir vietinės nejautros. Po operacijos gali prasidėti kraujavimas dėl pažeistų gleivinės kraujagyslių. Dabar vis labiau populiaresnis tampa polipų pašalinimas lazeriu, ypač rekomenduojamas mažiems vaikams.

Gaila, tačiau net ir visiškas polipų pašalinimas neapsaugo nuo vėlesnio jų susiformavimo. Tad po kelerių metų gali būti reikalinga pakartotinė polypektomija. Nuolatinis kortikosteroidų purškimas į nosį gali apsaugoti nuo polipų recidyvo, tačiau dėl vaistų dozės ir vartojimo būdo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.