Maskuotė – puikus būdas išgyventi laukinėje gamtoje. Keista, tačiau tokios pat taktikos imasi ir kai kurios ligos. Jos meistriškai maskuojasi kitoms ligoms būdingais simptomais kankindamos ligonius ir ilgą laiką trikdydamos medikus. Viena tokių „išdaigininkių” yra neuralgija.
Žodis „neuralgija” yra kilęs iš graikų kalbos: „neuron” reiškia „nervas”, „algos” – „skausmas”. Taigi neuralgija – tai liga, kurią sukelią pažeisti periferiniai nervai ir kurios neatsiejami palydovai yra stipraus skausmo priepuoliai pažeisto nervo vietoje.
Tokie priepuoliai gali trukti keletą sekundžių arba keletą minučių. Šiuo atveju skausmas būna itin sunkiai išveriamas. O blogiausia tai, kad įprastiniai vaistai nuo skausmo neuralgijos atveju dažnai nepadeda.
Kadangi nervų galūnės išsidėsčiusios visame žmogaus kūne, neuralgija gali maskuotis visiškai kitų ligų simptomais, pavyzdžiui, inkstų diegliais, širdies priepuoliu, osteochondroze, gastritu – sąrašas kone begalinis.
Klastinga neuralgija ir tuo, kad priežasčių, galinčių ją sukelti, taip pat yra daugybė. Dažniausi kaltininkai būna infekciniai procesai tam tikro nervų rezginio srityje, bet neuralgijos skausmus taip pat gali išprovokuoti ir traumos, mechaninė stuburo diskų kompresija (suspaudimas) – pavyzdžiui, atliekant šuolį, įvairūs toksiniai pažeidimai, pradedant alkoholiu ir baigiant apsinuodijimu sunkiaisiais metalais.
Be to, dėl staiga prasidedančių stiprių skausmų kaltos gali būti ir alerginės reakcijos, imuninės sistemos sutrikimai, hormonų disbalansas, lėtinės ligos (ne tik nervų sistemos, bet ir kitų organų). Specialistai pabrėžia, kad tik retais atvejais neuralgijos kaltininku būna kuris nors vienas veiksnys – paprastai jų būna keletas.
NIEKAS NĖRA APSAUGOTAS
Žinant, kad skausmas mus lydi visą mūsų gyvenimą, neuralgija – labai primityvi lyga.
Skausmas, kylantis dėl kokio nors žalingo poveikio – pavyzdžiui, susitrenkus arba nusideginus, – yra vadinamas fiziologiniu. Kai tik audiniai pagyja po traumos, jis dingsta. Kalbant apie nervinio pobūdžio skausmus, juos jau galima vadinti lėtiniais. Tokie skausmai atsiranda be išorinio poveikio, dėl neigiamų vidinių pokyčių organizme.
Dažniausiai visame pasaulyje pasitaikantis šios ligos tipas yra trišakio nervo neuralgija. Ir dažniausiai nuo jos kenčia moterys. Susirgus skausmas gali apimti bet kurią veido vietą priklausomai nuo to, kuri nervo šaka pažeista. Pasak pacientų ir gydytojų, tai viena labiausiai kankinančių ligų. Skausmas priepuolių metu būna toks intensyvus, kad žmogus tiesiog sustingsta. Negydant trišakio nervo neuralgijos, priepuoliai ilgėja, analgetikai nuo skausmo nepadeda, bet dauguma pacientų vis tiek ilgą laiką vengia kreiptis į neurologą dėl kompleksinio gydymo, nes nesuvokia savo būklės rimtumo – arba laiko tai stipresniu nei įprasta galvos skausmu.
Išskirtinis neuralgijos požymis, neretai padedantis ją atpažinti, yra tikas – raumenų traukuliai priepuolio metu.
PASLAPTINGAS PRIEŠAS
Trišakio nervo neuralgija – pavojingas, klastingas ir negailestingas priešas. Jos priepuoliai prasideda taip netikėtai, jog žmogus galiausiai pradeda gyventi nuolat apimtas baimės ir iš anksto saujomis ryti visas įmanomas tabletes, nors jokios naudos jos neduoda. O išprovokuoti skausmo priepuolius gali patys nekalčiausi dalykai: skutimasis, dantų valymas, prausimasis, net kiek emocingesnis pokalbis arba maistas! Kai kurios veido zonos tampa hiper jautrios. Tuomet ir lengviausias prisilietimas, pavyzdžiui, prie lūpų, gali sustiprinti skausmą ir pailginti priepuolį.
Daugelis šiuolaikinių tyrinėtojų, taip pat ir praeities mokslininkų, yra linkę manyti, kad neuralgijos atsiradimui nepaprastai didelės reikšmės turi stiprūs emociniai psichologiniai išgyvenimai. Žinoma, kartu su tam tikru anatominiu polinkiu į šią ligą, bet gydant neuralgiją visuomet atsižvelgiama ir į psichologinę paciento būklę.
Nė viena liga nėra maloni, tačiau neuralgija skausmo požiūriu yra viena daugiausiai kančių sukeliančių ligų. Ji sugadina ne tik ligonio sveikatą, bet ir gerokai sutrikdo įprastą gyvenimo ritmą.
Be trišakio nervo neuralgijos, egzistuoja dar keli šios ligos tipai – deja, taip pat dažnai pasitaikantys. Tai ir tarpšonkaulinė, didžiojo pakaušio nervo neuralgija, kitos. Neuralgijai gydyti taikomas kompleksinis gydymas – t.y. ne tik vaistų, bet ir fizio-, refleksoterapija, o itin sunkiais atvejais ir net chirurginis gydymas. Kaip minėta, nereceptiniai nuskausminamieji tokiais atvejais beveik niekada nepadeda – vaistai nuo neuralgijos skausmo veikia tik su kitais specifiniais preparatais, kurių gali skirti tik neurologas.
Sandra MIŠKINIENĖ