Juostinė pūslelinė (herpes zoster) – tai ūminis vienpusis skausmingas odos ir nervų pažeidimas, sukeltas suaktyvėjusio Varicella-zoster viruso.
Epidemiologija. 66 proc. sergančių vyrų yra vyresni nei 50 m., 5 proc. – jaunesni negu 15 m. amžiaus. ŽIV infekuotieji dažniausiai suserga 20-50 m. amžiaus.
Nustatyta, kad herpes zoster suserga 5 proc. ŽIV infekuotųjų, 5 proc. – sergančiųjų vėžiu, 7 proc. patyrusiųjų širdies ar inkstų persodinimo operaciją.
Etiologija ir patogenezė. Užsikrečiama oro-lašiniu būdu nuo sergančiųjų vėjaraupiais. Infekcija per sensorinius nervus patenka į sensorinius ganglijus ir tampa latentinė.
Klinika. Iš pradžių: galvos skausmas, silpnumas, karščiavimas, iki ima berti, gali trukti nuo 1 iki 14 dienų.
Po 1-14 dienų ima berti, atsiranda susigrupavusių papulių, pūslelių, pilnų skaidraus skysčio. Per 2 paras jos virsta pūlinėliais, o per 7-10 dienų – šašais (285-286 pav.). Išbertas vietas skauda, degina, peršti. Randų nesusidaro.
Sunkesniais atvejais bėrimo elementai esti kraujingi seroziniai ir gangreniniai. Gyja ilgiau ir gali likti randų.
Dažniausiai artimiausi limfmazgiai padidėję. Kartais kamuoja karščiavimas, galvos skausmas, silpnumas.
Lokalizacija. Beria nesimetriškai, vienoje kūno pusėje – palei pažeistus nervus: 50 proc. – išilgai tarp šonkaulių, 20 proc. – išilgai trišakio nervo, 20 proc. – juosmens ir kryžkaulio; 10 proc. ligonių, kuriems būdingas imuniteto nepakankamumas, pažeidimas išplitęs. Rečiau beria burnos ir lyties organų gleivines.
Komplikacijos. Kartais sukelia meningoencefalitą, galvos nervų parezę ir jutimo sutrikimų, daugelio vidaus organų pažeidimą. Bėrimui išnykus, net 40 proc. žmonių, vyresnių negu 60 m., lieka poherpinė neuralgija. Trunka savaites, mėnesius ir metus. Labai dažnai tokius žmones kamuoja depresija. Galima neuralgija nepasireiškiant bėrimui.
Eiga. Bėrimai išnyksta per 2-3 savaites. Gali skaudėti savaites, mėnesius ir metus (neuralgija).
Laboratoriniai tyrimai
Citologija. Tepinėliuose iš pūslelių turinio, erozijų dugno, nudažytuose Gimzos būdu, esti gigantinių ir daugiabranduolių epidermio ląstelių.
Imunologija. Tiesioginės imunofluorescencijos būdu nustatomas Varicella-zoster viruso antigenas medžiagoje iš pūslelės skysčio ar erozijų dugno.
Bakteriologija. Varicella-zoster virusą galima išauginti žmogaus audinių terpėje.
Medžiaga imama iš išbertų vietų ir sėjama į žmogaus fibroblastų vieno sluoksnio terpę.
Histopatologija. Epidermio akantolizė, gigantinės ir daugiabranduolės epidermio ląstelės.
Diagnozė ir diferencinė diagnostika. Diagnozuojama iš klinikos, prireikus – iš laboratorinių tyrimų duomenų. Reikia skirti nuo panašios į juostinę paprastosios pūslelinės, fitofofodermatito, kontaktinio dermatito, celiulito.