Juodoji akantozė, JA (acanthosis nigricans) – tai odos, ypač didžiųjų kūno raukšlių, hiperpigmentacija ir hiperkeratozė, sukelta įvairių priežasčių: paveldimumo, endokrininių liaukų veiklos sutrikimo, nutukimo, vaistų ir vėžio.
Skiriama:
– Paveldima gerybinė JA
– Simptominė gerybinė JA
– Tariamoji JA
– Piktybinė JA
Epidemiologija. Serga vyrai ir moterys. Paveldima prasideda vaikystėje, o kitos priklauso nuo susidariusios padėties (dažniausiai suaugusiesiems).
Etiologija. Lemia paveldimumas, endokrininės ligos, nutukimas, virškinamojo trakto ar kitų organų vėžys, vaistai (didelės nikotino rūgšties dozės, vidiniai kontraceptiniai preparatai).
Klinika. Iš pradžių pažeistų vietų oda patamsėja, sustorėja ir susiraukšlėja kaip velvetas, paviršius apragėja. Neskauda ir neniežti.
Lokalizacija. Didžiosios kūno raukšlės, kaklas, sprandas, gleivinės, ypač ties odos ir gleivinės jungtimi, kartais padai ir delnai.
Eiga. Trunka metus, bręstant kiek apgyja. Simptominė trunka, kol išgydoma endokrininė liga, nutukimas, vėžys, nebevartojami vaistai.
Histopatologija. Epidermio hiperkeratozė, akantozė, dermos papilomatozė, hiperpigmentacija.
Diagnozė ir diferencinė diagnostika. Diagnozuojama iš klinikos. Reikia skirti nuo susiliejančiosios ir tinklinės papilomatozės, ichtiozės, susijusios su X chromosoma.