Prakaito liaukų uždegimas – ne tik karščio pasekmė
Per karščius neretą žmogų ima varginti hidradenitas – prakaito liaukų uždegimas. Jį sukelia gausus prakaitavimas ir organizmo nusilpimas dėl karščio, taip pat nedideli odos pažeidimai, pavyzdžiui, skutantis pažastis, nes skutimosi metu atsiranda nedidelių odos pažeidimų. Tuomet po oda atsiranda nedidelis kietas skausmingas mazgas, kuris vėliau suminkštėja. Dar vėliau atsiranda daugiau mazgų. Tada oda parausta, atsiveria angelės, iš kurių teka pūliai.
Kokie procesai vyksta hidradenito metu?
Tai ūminis pūlingas uždegimas apie plauko šaknį. Procesas apima plauko maišelį bei prakaito liauką. Kai kuriais atvejais ir poodinį ląstelyną. Susiformuoja kietas skausmingas gumbelis, kurio viduryje būna plaukas. Jis palaipsniui didėja, bręsta, kinta odos spalva (nuo normalios iki raudonos ar net melsvai raudonos). Pūlinukas subręsta per kelias dienas, tuomet jis pratrūksta, ir išteka pūliai.
Kaip išvengti
Linkusieji sirgti hidradenitu turėtų atidžiai rinktis priemones nuo prakaito, nes liga gali recidyvuoti ir tapti lėtinė. Antiperspirantai užkemša prakaito liaukas, todėl gali suaktyvėti mikroorganizmų dauginimais ir kilti uždegimas. Kad taip neatsitiktų, reikėtų pasitenkinti įprastiniais dezodorantais ir dažniau maudytis duše.
Jei šis nemalonumas jau buvo ištikęs, norint išvengti jo pasikartojimo, reikėtų vasarą nevartoti aštrių prieskonių, alkoholio, valgyti mažiau saldumynų, bet daugiau A, C ir E vitaminų turinčių produktų – morkų, juodųjų serbentų, riešutų.
Be gydymo neapsieisite
Veiksmingai pūlinių gijimą veikia tepalai, kurių sudėtyje yra baltojo ir bičių vaško, oleino ir stearino rūgščių. Jie dezinfekuoja ir stabdo bakterijų dauginimąsi, skatina gijimo procesą, slopina skausmą, skatina pūlinio mazgelio brendimą ir atsiskyrimą nuo sveikų audinių. Kartu su vietiniu gydymu dažnai prireikia ir antimikrobinio gydymo antibiotikais.