Herpinė egzema, HE (eczema herpeticum) – tai paprastoji pūslelinė, išplitusi sergant atopiniu dermatitu, Dariero liga, ŽIV.
Skiriama:
- Pirminė HE
- Antrinė HE
Epidemiologija. Užsikrečiama nuo tėvų ir kitų aplinkinių. Infekcija išplinta ne tik autoinokuliacijos būdu per pažeistą odą, bet ir limfogeniniu bei hematogeniniu keliu. Imuniteto nepakankamumą sukelia ŽIV, gydymas vidiniais gliukokortikoidais ir imunosupresantais.
Inkubacinis laikotarpis – 2-7 dienos.
Klinika. Prasideda staiga 2-3 mm skersmens pūsleliniu išplitusiu, bet nesusigrupavusiu bėrimu. Pūslelės greitai drumsčiasi, centras įdumba, suyra ir virsta erozija kraujingu dugnu. Didelių erozijų ir šašų atsiranda prisidėjus stafilokokinei infekcijai. Ligonis jaučia deginimą, tempimą, perštėjimą, skausmą.
Sergant pirmine herpine egzema karščiuojama, kamuoja bendrieji reiškiniai, padidėja limfmazgiai.
Sergant antrine herpine egzema bendrųjų reiškinių mažiau ir jie silpnesni.
Lokalizacija. Dažniausiai pažeidžiama veidas, kaklas, liemuo, rečiau – gleivinės.
Komplikacijos. Gali komplikuotis meningoencefalitu.
Eiga. Trunka 2-6 savaites.
Laboratoriniai tyrimai
Citologija. Suardžius pūslelę iš jos dugno nuograndų daromas plonas tepinėlis ir dažomas Gimzos būdu. Tepinėlyje esti daugiabranduolių ir gigantinių akantolizinių ląstelių. Mėginys yra teigiamas apie 75 proc. ligonių.
Histopatologija. Epidermio balioninė ir tinklinė degeneracija, ryški edema, akantozė, intraepiderminės daugiakamerės pūslelės, intranukleariniai intarpai, daugiabranduolės ir gigantinės ląstelės.
Antigeno identifikavimas. Iš tepinėlio monokloniniais specifiniais HSV-1 ir HSV-2 antikūnais.
Bakteriologija. Specialiose terpėse galima išauginti sukėlėją.
Serologija. Identifikuojami specifiniai HSV-1 ir HSV-2 antikūnai ir jų titrai kraujyje.
PGR. Padeda nustatyti HSV-DNR.
Diagnozė ir diferencinė diagnostika. Diagnozuojama iš klinikos, prireikus – iš laboratorinių tyrimų duomenų. Reikia skirti nuo impetigos, juostinės pūslelinės, bakterinio folikulito.