Natula

Herpes virusas

Paprastasis herpes virusas (herpes simplex), vadinamas lūpų pūsleline. Jis pasireiškia lengvais bėrimais, kurie labai greitai virsta deginančiai skaudančiomis, šlapiuojančiomis žaizdelėmis ir opelėmis lūpų, burnos srityje. Neretai bėrimas išplinta ir kitose veido odos srityse.

Pūslelinės simptomai pasireiškia staiga. Viruso pažeistoje vienoje ar keliose vietose pajuntamas diskomfortas, ima perštėti, liečiant juntami mazgeliai, patinimas.

Metų laikų kaita, oro sąlygų ir temperatūrų svyravimai daro didžiulę įtaką organizmui, silpnindami jo imunitetą, sugebėjimą priešintis virusų sukeliamoms ligoms bei infekcijoms. Vienas iš aktyviai tuo metu pasireiškiančių virusų yra herpes virusas, kitaip dar Herpes simplex virusas ar tiesiog HSV, sukeliantis lūpų, juosmens, gleivinės ar lyties organų pūslelinę.

Labiausiai paplitusi yra HSV-1 viruso forma – herpes labialis. Antra pagal paplitimą yra HSV-2 viruso forma – herpes genitalis, sukelianti genitalijų, išangės pūslelinę. Negydoma ir išplitusi lūpų pūslelinė tam tikrais atvejais gali komplikuotis ir sukelti galvos smegenų ir minkštūjų dangalų uždegimą – meningoencefalitą. Herpes virusas priklauso DNR turinčių, Herpes viridae virusų šeimai.

Per keletą valandų tose vietose iškyla vandeningos pūslelės, kurios gali susilieti į vientisą darinį, juntamas deginimas, tempimas. Gali padidėti aplinkiniai limfmazgiai, skaudėti galvą, pakilti temperatūra, varginti raumenų skausmas, silpnumas. Esant sunkesniems atvejams, liga apima didesnius, aplink pažeistas vietas esančius, plotus.

Po kurio laiko pūslelės trūksta, išbėga skystis, susidaro žaizdelės, kurios ilgainiui užsitraukia šašais.

Pūslelinės simptomai gali tęstis 1-3 savaites, kol užgyja visos viruso pažeistos vietos. Lengvais atvejais simptomai tęsiasi 3-5 dienas.

Šis virusas gali pažeisti didelius odos plotus, sukelia daug fiziologinių ir estetinių problemų. Skausminga, nelengvai gydoma ir paprastai dažnai atsinaujinančia liga lengvai suserga ir vaikai, ir suaugusieji. Herpes virusu yra užsikrėtę daugiau negu 80 proc. žmonijos.

Lūpų pūslelinė, nors ir išgydoma, tačiau lengvai gali atsinaujinti. Užsikrėtus herpes infekcija, virusas visam gyvenimui įsitvirtina žmogaus organizme, kol jį vėl suaktyvina iš pažiūros visai nekalti dalykai.

Lūpų pūslelinės atsinaujinimas tiesiogiai priklauso nuo žmogaus imuniteto būklės. Kuo stipresnės apsauginės organizmo funkcijos, tuo mažiau tikimybės, kad virusas vėl „pakils į ataką”. Todėl herpes nešiotojams būtina nuolatos rūpintis savo sveikata: taisyklingai maitintis, vartoti vitaminus, sportuoti, stengtis nepervargti.

Klastingąja liga vadinamą lūpų pūslelinę gali „pažadinti” mažiausias peršalimas, deginimasis saulėje, maudynės ežere ar jūroje, perpūtimas, patirtas stresas.

Pūsleline užsikrėsti paprasta. Šis virusas plinta kontaktiniu būdu, t. y. herpes nešiotojas lengvai gali perduoti virusą ne tik tiesioginio kontakto metu, bet ir per daiktus. Tad būtina laikytis griežtos asmens higienos, net vienos šeimos nariams nesinaudoti tuo pačiu rankšluosčiu, skutimosi priemonėmis, lūpų dažais, tais pačiais valgymo įrankiais ar indais.

Lūpų pūsleline lengviausia užsikrėsti tiesioginio kontakto metu – būtent taip bučiuodami ir myluodami vaikus dažniausiai virusą perduoda mamos ir tėčiai.

Nėra vaistų, kurie galėtų visiškai išgydyti lūpų pūslelinę, tačiau yra veiksmingų priemonių, kuriomis galima palengvinti herpes virusu užsikrėtusių žmonių kančias ir paspartinti žaizdų gijimą.

Herpes gali pažeisti bet kurią kūno vietą – netgi lytinius organus. Virusas gali būti perduodamas lytiniu būdu, taip pat motina gali perduoti herpes kūdikiui gimdymo metu. Herpes virusas turi beveik 100 atmainų, 7 iš jų puola žmones.

Pirmasis herpes aprašė ir net suteikė jam vardą medicinos tėvas senovės graikų gydytojas Hipokratas. JAV gydytojai infektologai, herpes viruso nešiotojams siūlo laikytis dietos, kurioje apribotas amino rūgšties arginino kiekis. Medicinos literatūroje yra aprašyti atvejai, kai herpes virusas pasireiškė, praėjus keletui metų po užsikrėtimo. Nuo 70-ųjų metų pabaigos Tarybų Sąjungoje ir Bulgarijoje rekomenduojama skiepytis nuo herpes vadinamąja „bulgariška” vakcina, tačiau atlikti tyrimai parodė, kad ji neapsaugo nuo ligos pasikartojimų.