Gonokokinė infekcija
Gonokokinę infekciją (sinonimas – gonorėją) sukelia bakterija Neisseria gonorrhoeae.
Infekcijos šaltinis – sergantis ūmine ar lėtine gonorėja žmogus. Užsikrečiama tiesioginio sąlyčio metu, dažniausiai lytiškai santykiaujant. Sergant šia infekcija, gonokokai gali būti randami ne tik lytiniuose organuose, bet taip pat ir gerklėje. Gimdymo metu naujagimis gali užsikrėsti nuo gimdančios motinos.
Susirgimas pasireiškia po 2-7 dienų nuo užsikrėtimo. Moterims dėl gimdos kaklelio uždegimo atsiranda gleivingų ir pūlingų išskyrų, jaučiamas apatinės pilvo dalies skausmas, galimas kraujavimas po lytinių santykių. Vyrams, užsikrėtusiems gonorėja, pasireiškia uretrito požymiai: išskyros iš šlaplės, deginimas, skausmingas šlapinimasis. 10 proc. vyrų ir daugiau kaip 50 proc. moterų būdingų simptomų nejaučia. Po oralinių arba analinių lytinių santykių gali atsirasti pakitimų gerklėje, išeinamoje angoje. Kartais gali atsirasti gleivinių paraudimas, skausmingumas, išskyros iš išeinamosios angos.
Infekcijos plitimas gali sukelti vyrams sėklidės prielipo, sėklidės ar prostatos uždegimą, moterims – gimdos gleivinės ar mažojo dubens uždegimą. Gimdymo metu gonorėjos sukėlėju galima užkrėsti naujagimį, kuriam liga pasireikš akių uždegimu.
Gonorėjos gydymas dažniausiai susideda iš vienkartinės vaistų dozės arba trunka kelias dienas, nors kartais prireikia leidžiamų vaistų. Dažniausiai gydymas skiriamas ir prieš chlamidijas, nes šios infekcijos dažnai būna kartu. Negydoma gonorėja tiek vyrams, tiek moterims gali sukelti nevaisingumą.