Ektopinis arba negimdinis nėštumas – tai nėštumas, kuris vystosi ne gimdos ertmėje. Apvaisintas kiaušinėlis dėl tam tikrų priežasčių negali pakliūti į gimdos ertmę, todėl implantuojasi ir vystosi kitose vietose: kiaušintakyje, pilvo ertmėje, kiaušidėje, rudimentiniame gimdos rage. Dažniau jis būna jaunoms 20-35 metų moterims.
Yra keletas faktorių, kurie gali padidinti ektopinio nėštumo riziką. Bet kokie kiaušintakių funkcijų pakitimai gali daryti įtaką tolimesniems nėštumams. Kiaušintakių viduje yra smulkūs plaukeliai, kurie banguoja ir juda tam, kad padėtų palydėtų kiaušialąstei judėti link gimdos. Kai kanalai blokuojami arba vidinis sluoksnis pažeistas, įmanomas ektopinis nėštumas.
Kiekvienai moteriai simptomai gali pasireikšti skirtingai, priklausomai nuo to, kaip progresuoja ektopinis nėštumas ir kada jis būna nutraukiamas, kad būtų išvengta kiaušintakio plyšimo. Ektopinį nėštumą būtina diagnozuoti ir pradėti gydyti kuo ankščiau. Ektopinį nėštumą ne visada galima nustatyti namuose naudojamais nėštumo testais todėl, jeigu kyla negimdinio nėštumo įtarimų, nelaukite teigiamo nėštumo testo tam, kad susisiektumėte su ginekologu.
Nedelsiant kreipkitės į savo ginekologą, jeigu pajutote bent vieną iš toliau paminėtų simptomų:
- Žemas arterinis kraujo spaudimas
- Bendras silpnumas
- Šaltkrėtis
- Skausmas pilvo apačioje
- Maudimas pilvo apačioje
- Kraujingos išskyros iš lytinių organų
- Skausmingas tuštinimasis
- Pilvo skausmas keičiant kūno padėtį
- Pilvo skausmas, atliekant staigius judesius