Agatas

Botulizmas

Botulizmas. Ligos pavadinimas kilęs iš žodžio botulus – dešra, nes buvo pastebėta, kad apsinuodijama pavalgius dešros. Vėliau paaiškėjo, kad apsinuodyti galima ir įvairiais konservais. Tai sunki maisto toksinė infekcija, galinti baigtis mirtimi.
Sukėlėjas Clostridium botulinum – anaerobinė sporas sudaranti lazdelė, kuri besidaugindama išskiria labai stiprų egzotoksiną – nuodą, atsparų virškinimo sultims ir rūgštims, ilgai išsilaikantį maisto produktuose. Lazdelė virimo temperatūroje žūva per 2-5 minutes, tačiau egzotoksinas 80°C temperatūroje suyra tik per 15 min., 100°C – per 2 min., maisto produkte jį sunaikinti pavyksta tik per 2 valandas. Nepalankiomis sąlygomis botulizmo lazdelė virsta spora, kuri yra labai atspari – virinant sunaikinama tik per 5 val., autoklave – per 30 min.
Infekcijos šaltinis yra naminiai gyvuliai ir paukščiai, graužikai, žuvys, žmonės. Jų žarnose dažniausiai randama botulizmo lazdelės sporų. Su išmatomis sporos patenka į dirvožemį ir ten išsilaiko labai ilgai. Į mėsą sporos gali patekti skerdžiant gyvulį, į dešras – likusios žarnose; grybai ir daržovės gali būti užteršti per dirvožemį. Kad sporos vegetuotų ir pradėtų gaminti toksinus, reikia tam tikrų sąlygų: anaerobinės aplinkos, 18-20°C temperatūros. Laikant produktus mažesnėje nei 10°C temperatūroje, toksinas nesigamina, jo gamybą slopina didelė druskos (daugiau nei 8 proc.), cukraus (daugiau nei 55 proc.) koncentracija, daržovėms ir grybams konservuoti naudojama acto rūgštis.
Patekus į skrandį su užterštu konservuotu maistu bacilų ir jų toksinų, po gana trumpo inkubacinio periodo, kuris trunka nuo 2 valandų iki 2 (retais atvejais 10) parų, pasireiškia ligos požymiai: skauda, svaigsta galva, subfebrili temperatūra, atsiranda dispepsinio pobūdžio negalavimai: pykinimas, vėmimas, vėliau – vidurių pūtimas, rijimo, kalbos sutrikimai. Dažniausiai ir anksčiausiai sutrinka rega (mirga, dvejinasi akyse, ligonis pradeda žvairuoti, nusileidžia viršutiniai vokai ir kt.). Ligonis dažniausiai miršta 2-4-ąją ligos dieną, kai suparalyžiuojamas kvėpavimo centras. Prognozė priklauso nuo suvalgyto produkto kiekio, apsinuodijimo sunkumo ir gydymo. Įtarus botulizmą, ligoniai gydomi stacionare, norint patvirtinti diagnoze, atliekami biologiniai mėginiai. Svarbu kuo greičiau išplauti skrandį ir išvalyti žarnyną – pašalinti apnuodyto maisto likučius (dalis skrandžio turinio paliekama toksikologiniam tyrimui). Gydymui taikomas antibotulininis serumas, prireikus – antibiotikai, vaistai nuo raumenų paralyžiaus ir kt. Jei sutrinka kvėpavimas, taikomos reanimacijos priemonės.
Profilaktinės priemonės. Reikia laikytis konservavimo taisyklių, konservus laikyti ne aukštesnėje kaip 10°C temperatūroje, nevartoti įtartinų, ilgai kambario temperatūroje laikytų, išsipūtusiais dangteliais konservų.