Rawpowders

Alergija skambimo milteliams

Be abejo priklausomai nuo gamintojo, skiriasi šių cheminių medžiagų santykis ir procentinė sudėtis įvairiose butinės chemijos produktuose. Be to įvairios “receptūros” skalbimo ir skalavimo priemonėse yra kvapiųjų medžiagų, spalvinių pigmentų, standintojų, konservuojančių medžiagų, sodos ir jos junginių. Turbūt visi esame pastebėję, kad skirtingi skalbimo milteliai skalbia nevienodai- čia ir pasireiškia jų cheminės sudėties skirtumai.

Mūsų tikslas ne analizuoti kokybės, sudėties skirtumus, bet aptarti pavojus, kurie slypi naudojant namuose skalbimo ir skalavimo priemones.

  1. Saugoti nuo vaikų!

Vaikai yra smalsūs, jie susipažįsta su pasauliu liesdami, uosdami, ragaudami įvairius jiems nepažįstamus daiktus. Spalvingi buitinės chemijos indeliai juos domina, jų skleidžiamas malonus kvapas juos vilioja, todėl, nesuprasdami pavojaus, jie linkę paragauti, pauostyti tuos chemikalus, dažnai cheminėmis medžiagomis suteptomis rankomis jie pasitrina akis, burną ir t.t.

Jei vis dėl to skalbimo ar skalavimo preparatų pateko vaikui į akis, kuo greičiau palaukime dideliu kiekiu tekančio vandens, o jei dirginimo reiškiniai (graužimas, deginimas, skausmas) nepraeina, kreipkimės į gydytoją-okulistą. Jei minėtų preparatų pateko vaikui į burną, duokite jam gerti kuo daugiau skysčių ir skubiai kreipkitės į gydytoją.

  1. Saugokite savo odą!

Kadangi buitinės chemijos preparatai- stiprūs dirgikliai- imdami jas ar skalbdami jomis naudokite pirštines. Natūralu, kad skalbimo milteliai, pašalindami riebalų dėmes iš jūsų skalbinių, sėkmingai pašalina ir apsauginę riebalų plėvelę nuo jūsų odos. Būtent dėl to jūsų oda sausėja, skeldėja, parausta, peršti. Į mažiausias žaizdeles patekus mikroorganizmams, galite susirgti pūlingais odos susirgimais. Jei visgi negalite skalbimo metu naudoti pirštinių, po darbo pasitepkite rankų odą maitinančiu kremu ar losjonu, kurie padės atsistatyti natūraliai odos apsauginei funkcijai, niekada šlapiomis rankomis neikite į šaltą orą (dažnai skalbinius džiauname balkone šlapiomis rankomis), nes oda yra labiau pažeidžiama šalčio kai ji drėgna.

  1. Saugokitės alergijos!

Dauguma žmonių yra alergiški įvairioms cheminėms medžiagoms. Ne išimtis ir skalbimui naudojama buitinė chemija, kuri yra tarsi “alergenų koncentratas”. Vieni žmonės gali būti alergiški fermentams, kiti balikliams, esantiems skalbimo milteliuose ar kitiems komponentams (dažnai kvapiosioms medžiagoms). Bet kokios alerginės reakcijos, pasireiškiančios ūmia sloga, akių ar odos perštėjimu, paraudimu ar išbėrimu atsiradimas, yra ženklas kuo skubiau nutraukti kontaktą su alergenu. Kuo skubiau išeikite iš patalpos, kurioje yra agresyvusis agentas, išeikite į gryną orą, išgerkite stiklinę vandens, nusiplaukite rankas, veidą. Aišku, kad šios buitinės chemijos priemonės jau nenaudokite, bandykite pasirinkti kitą.

  1. Gerai išskalaukite skalbinius.

Likę rūbuose ir neišsiskalavę skalbimo milteliai, gali dirginti jūsų odą, gleivines, ypač jei gausiai prakaituojate, nes jie nusėda ant odos ir stipriai vietiškai veikia. Be to jie gali pakliūti į kvėpavimo takus, apsivelkant rūbus, su mažiausiomis dulkelėmis, ir sukelti kvėpavimo takų dirginimo reiškinius: kosulį, čiaudulį ar net bronchų spazmą, kai tampa sunku kvėpuoti.

Beveik visos skalbimo ir skalavimo priemonės yra vienodos cheminės sudėties. Pagrindinės produktus sudarančios medžiagos būtų šios:

  • katijoninės paviršinio aktyvumo medžiagos (dažniausiai- sulfatai);
  • anijoninės paviršinio aktyvumo medžiagos (dažniausiai- chloridai);
  • fosfatai, fosfatų junginiai;
  • balikliai, optiniai balikliai;
  • zeolitai, polikarboksilatai;
  • audinių minkštikliai;
  • fermentai, enzimai;