Eurovaistinė

Dermatologai: „Soliarumas pavojingas tada kai jo nepažystame”

Po soliariumo seanso ne kiekvienas patiria jau primirštos vasaros palaimą, priešingai, už savo neišmanymą žmonės vietoje švelniai įrudusio kūno ir šilumos iš dirbtinės saulės oazės išsineša raudonas dėmes, odos niežulį ar net skausmą.

„Tokia savo būsenos neįvertinimo kaina”, – sako dermatologė Regina Balevičienė, pastebinti, kad žmonės vis dar nemoka rūpintis savo sveikata, rimtai nevertina ultravioletinių spindulių žalos, nenori girdėti ape vėžinius odos susirgimus.

Dažna to priežastis — bandymas suderinti tarpusantyje nederančius dalykus: soliariumą ir vaistus.

Nežinojimas — lyg tiksinti bomba

Nors pasaulio sveikatos organizacija soliariumų keliamą riziką prilygina tabako, alkoholio ar asbesto daromai žalai, Lietuvoje daugelis į tai numoja ranka. Dermatologai piktinasi, jog žmonių sergamumas didėja dėl jų neišmanymo ir nemokėjimo rūpintis savo sveikata, tačiau tol, kol odos vėžys nepaliečia šalia esančių, gyvename kaip mums patogiau.

Pigmentinėmis dėmėmis, išsausėjusia oda ar išbėrimais dažniausiai skundžiamasi tuomet, kai dirbtinės saulės spinduliais mėgaujamasi pernelyg dažnai arba mėginama suderinti juos su vaistas.

„Retas kuris žino, jog ultravioletiniai soliariumo spinduliai nesuderinami su oraline kontraceptika ir kai kuriomis ligomis: raudonaja vilklike, sauline dermatoze ir pan. Vartojant kai kuriuos medikamentus išsivysto padidintas jautrumas saulei, todėl reiktų atidžiai pasidomėti, ar nedarote sau meškos paslaugos”, – susimąstyti skatino R.Balevičienė.

Tačiau medikė sutiko, jog tinkamai ir saikingai lankantis soliariumuose galima sau ir padėti. „Degintis soliariume pavojinga tiems, kas vartoja vaistus, galinčius išprovokuoti odos vėžį, tačiau sergantiems žvyneline ar egzema tai gali tapti nepamainoma gydymo priemone”, – sakė specialistė.

Į soliarimus — tik nuo pilnametystės

„Pernelys didelė sąveika su saulės ar ultravioletiniasi šaltiniais gali paskatinti odos vėžio atsiradimo riziką, odos senėjimą, todėl asmenys, neturintys aštuoniolikos, turėtų susilaikyti nuo dirbbtinės saulės pagundų”, – mano gydytja dermatologė Skaidra Valiukevičienė.

Kauno klinikų specialistė akcentuoja, jog lankytis soliariumuose neturėtų ir tie asmenys, kurių šeimoje būta odos vėžio atvejų, melanomų ir jei žmogus šviesios odos, pasižymintis apgamais.

Kas žmonės taip traukia į soliariumus? Tamsa ir šaltas oras? Pašnekovė mini ten lempų skleidžiamus ultravioletinius spindulius, skatinančius vitamino D gamybą, naikinančius bakterijas, dezinfekuojančius. Būtent dėl šios priežasties soliariumų lankytojai tiesiog praranda saiką ir tampa priklausomi nuo dirbtinės saulės spindulių.

Žinotina:

Jei nusprendėte, kad tamsiuoju metų laiku sunkiai išsiversitete be soliarumo, turėtumėte atminti, kad ši procedūra turėtų būti ne dažnesnė kaip 2 kartus per savaitę ir ne daugiau kaip 50 kartų per metus.

Tyrimais įrodyta, jog europiečiai rudenį ir žiemą mažiau laiko praleidžia lauke, todėl natūralu, kad norisi šilumos ir šviesos, kurią daržnai kompensuoja ultravioletiniai soliariumų spinduliai.

S. Valiukevičienė mini, jog vitaminas D reikalingas ir kalcio apykaitai bei kaulų osteoparozės prevencijai, todėl bus idealu, jei jo gausite soliariume horizontalioje padėtyje.

„Jei žmogus stovi, ultravioletiniai spinduliai krenta ant jo nugaros, o ji ir taip vasarą pakankamai prišildoma prieš saulę, todėl ir formuojasi odos vėžys, taigi rekomenduojame gulimą padėtį”, – teigė S. Valiukevičienė, rekomendavusi soliariumuose praleisti ne daugiau kaip 5-10 min.

„Piktnaudžiauti ultravioletiniais spinduliais nevertėtų: ne veltui Europoje priimtos direktyvos, kuriomis uždrausta soliariumuose lankytis vaikams. Dažnai pamirštame, kad ultravioletinių spindulių kiekis žmogaus organizme akumuliuojasi (kaupiasi), todėl vėžio rizika padidėja”, – priminė jau penkerius metus į soliariumus kojos nekelianti specialistė.

„Ultravioletiniai spinduliai skatina odos senėjimą, nenorėčiau to proceso greitinti”, – priežastį įvardijo S. Valiukevičienė.

TAIP PAT SKAITYKITE