Eurovaistinė

Žalos sveikatai ieškinio galimybė laimėti: 3 svarbūs klausimai

advokatai

Ieškiniai dėl žalos sveikatai atlyginimo – viena dažniausiai minimų teisės sričių. Nukentėjusieji dėl galimai kito aplaidumo ar neatsargumo sukeltų sužalojimų nepavydėtinose situacijose atsiduria įvairiausiomis aplinkybėmis. Tai įvyksta tiek viešose vietose, tiek darbovietėse, tiek medicinos ir grožio paslaugas teikiančiose įstaigose, kelionėse ir pan. Svarstantiems apie ieškinio pateikimą, ypač neturint specifinių teisinių žinių, kyla daugybė klausimų. Vienas pagrindinių, žinoma, – ar svarstomas ieškinys gali būti sėkmingas, t. y., ar šis turi tvirtą pagrindą. Kaip tai žinoti?

Kiekviena situacija – skirtinga, tad kiekvieną atvejį reikia vertinti atskirai

Visų pirma, labai svarbu suprasti, kad kiekviena situacija yra skirtinga – skiriasi nelaimingo atsitikimo aplinkybės, nukentėjusiojo ir aplinkinių veiksmai, turimi įrodymai ir dar daug kitų momentų. Taigi, norint kuo objektyviau įvertinti net itin painias situacijas, dažniausiai kreipiamasi į patyrusius srities teisininkus. Jie, turėdami didelį žinių ir patirties panašiose bylose bagažą, gali padėti įvertinti, ar ieškinys galimai bus sėkmingas ir yra pagrįstai svarstomas.

Vis dėlto, nors kiekvienu atveju situacija ir daugelis su šia susijusių subtilybių vertinami atskirai, yra tam tikrų bendrų gairių, kurios galėtų būti ieškinio pagrįstumo vertinimo pradžia. Litkraft Solicitors – itin daug dėmesio ieškinių dėl žalos sveikatai atlyginimo sričiai skiriantys lietuvių advokatai UK (konsultuojantys nuotoliu ir Lietuvoje) – atkreipia dėmesį, kad pirmieji klausimai, kuriuos svarbu užduoti galimai nukentėjus dėl kito kaltės ir svarstant apie ieškinio pateikimą yra šie trys.

1. Ar ieškinio pateikimo terminas dar nepraėjęs?

Pagal kiekvienos šalies teisinę sistemą ir, žinoma, tam tikras su įvykiu bei nukentėjusiuoju susijusias aplinkybes bei išimtis, yra tam tikri terminai, per kuriuos galima pateikti ieškinį dėl žalos atlyginimo. Taigi, pirmasis žingsnis būtų pasidomėti, per kiek laiko galima pateikti ieškinį. Tai gali būti keli, trys metai ir daugiau. Vien dėl šios priežasties teisininkai primena – kai susiduriama su tokiomis situacijomis, geriau nedelsti. Jeigu kyla daug klausimų, svarbu neišsigąsti – juk tam ir yra puikiai tam tikrų šalių teisines sistemas išmanantys specialistai, kurie gali atsakyti į rūpimus klausimus ir paaiškinti galbūt nesuprantamus terminus.

2. Ar nelaimingas atsitikimas galimai įvyko dėl kito kaltės?

Vienas kertinių klausimų, norint pateikti ieškinį, pavyzdžiui, prieš darbdavį ar grožio srities specialistą, – ar patirtas sužalojimas yra kito kaltė. Juk patirti traumas įvairiose vietose galime ir nebūtinai dėl kito aplaidumo ar negebėjimo užtikrinti saugių sąlygų. Todėl pirmiausia reikia įvertinti savo veiksmus bei sprendimus – ar šie negalėjo lemti tam tikro nelaimingo atsitikimo. Žinoma, ne kiekviena situacija tokia paprasta, tačiau čia, vėlgi, objektyviau įvertinti visas detales gali padėti patyrę teisininkai.

3. Ar patirta žala – tiesiogiai susijusi su nelaimingu atsitikimu?

Kitas svarbus aspektas – ar patirtas sužalojimas yra tiesiogiai susijęs su nelaimingu įvykiu. Kitaip tariant, ar žala sveikatai ir nelaimingas atsitikimas yra tiesiogiai susiję. Nukentėjusiems tai gali atrodyti it akivaizdus dalykas, tačiau čia svarbu pagalvoti apie savo veiksmus po įvykio. Itin svarbūs nukentėjusiųjų renkami įrodymai, pavyzdžiui, gydytojų sveikatos vertinimas ir išvados iškart po patirto nelaimingo atsitikimo. Taip pat padeda ir kiti įrodymai (nuotraukos, liudininkų pasakojimai ir pan.).

Vien todėl, net jei manoma, kad žala sveikatai nėra didelė, verta kreiptis į medikus ir turėti užfiksuotą įvykį bei jo žalą sveikatai. Žinoma, svarbu ir laikytis sudaryto gydymo plano. Pavyzdžiui, jei jo nesilaikoma, tam tikri tolimesni žalos sveikatai aspektai gali būti vertinami kaip gydymo plano nesilaikymo padarinys ir pan.

Tai vieni pirmųjų klausimų, kuriuo sau ar teisininkų paklausti atsako svarstantieji apie žalos sveikatai atlyginimo ieškinį. Žinoma, kaip ir minėta prieš tai – kiekvienas atvejis vertinamas atskirai, juk aplinkybės skiriasi. Vis dėlto, dėl riboto laiko pateikti ieškinį, nereikėtų delsti ir aiškintis galimybes bei norimo pateikti ieškinio pagrįstumą bei sėkmės galimybę iškart.

TAIP PAT SKAITYKITE