Eurovaistinė

Savo darbe įžvelgia didžiulę prasmę: „Prisidedu, kad kitiems būtų geriau“

asmenų su negalia reikalų koordinatorius

Nuo 2024-ųjų sausio savivaldybėse atsirado po naują specialistą – asmenų su
negalia reikalų koordinatorių. Tokie pokyčiai savivaldybėse itin svarbūs žmonėms su negalia ir jų artimiesiems.

Miglė ŽEMRIETĖ

„Vieno asmens su negalia mama sakė: „Kaip gerai, kad jūs esate. Suprantu, kad pokyčiai ateis ne per dieną, bet bent judame mažais žingsneliais“, – apie darbo prasmę prasitarė viena koordinatorių Ilona Žvirgždienė.

Nuo šių metų Lietuvoje įsigaliojo svarbūs pokyčiai: kiekvienai savivaldybei skirtos lėšos negalios reikalų koordinatoriaus pareigybei įsteigti. Savivaldybėse atsirado po naują žmogų – asmenų su negalia reikalų koordinatorių.

Šie darbuotojai jau beveik metus užsiima svarbiais darbais: koordinuoja asmenų su negalia socialinės įtraukties politiką ir teisių įgyvendinimą vietos lygmeniu.

Visada norėjo padėti kitiems. Ukmergės rajono savivaldybės asmenų su negalia reikalų koordinatorius Deividas Mickus – vienas pačių pirmųjų Lietuvoje, pradėjusių dirbti šį darbą.

„Mėgstu pokyčius, noriu imtis dalykų, kuriuose yra nežinios, kūrybiškumo, sistemos kūrimo, todėl naujas darbas negąsdino. Be to, visada buvau linkęs į pagalbą kitiems. Kai buvau moksleivis, nežinojau, kokią specialybę pasirinkti, bet norėjau padėti žmonėms įgyvendinti pokyčius“, – tikino D.Mickus. Tiesa, vyras pripažino, kad pirmosios dienos darbe nebuvo pačios lengviausios. „Kai tik pradėjau dirbti, turėjau įstatymą, pareigybės aprašymą, kolegas ir Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros palaikymą. Buvo visai nelengva išsigryninti, ką konkrečiai dirbti“, – prisiminė specialistas.

D.Mickaus teigimu, nors koordinatoriai ir turi daug darbų, jų visų esmė – asmenų su negalia gyvenimą gerinančių pokyčių užtikrinimas, informacinės ir fizinės aplinkos pritaikymas.

„Koordinatoriai skatina pokyčius, jie vyksta greičiau, o to iki šiol trūkdavo. Tačiau žmonėms sunku priimti pokyčius. Lengva parašyti įstatymą popieriuje, bet kultūriškai žmonės taip greitai nesikeičia. Popierių pakeisti lengviau nei žmogaus mentalitetą, charakterį ir įpročius“, – įsitikinęs pašnekovas.

Todėl darbe vyras džiaugiasi net ir pačiais smulkiausiais rezultatais. „Matau, kokie jie svarbūs asmenų su negalia bendruomenei. Tai viską atperka“, – pabrėžė D.Mickus.

Darbu keičia gyvenimus. Faktas, kad asmenų su negalia koordinatoriaus funkcijos anksčiau neegzistavo, neišgąsdino ir I.Žvirgždienės – išgirdusi apie naują darbo vietą Biržų rajono savivaldybėje moteris suskubo kandidatuoti.

„Tai buvo spontaniškas sprendimas. Pagalvojau: galiu nuveikti ką nors naudinga. Nors ir buvo baisu nerti į naują sritį, tokia jau esu – man reikia iššūkių“, – sakė Biržų rajono savivaldybės asmenų su negalia reikalų koordinatorė.

Kasdien koordinatorei tenka atlikti daugybę skirtingų darbų: gilintis į teisės aktus, važinėti po įvairias savivaldybės institucijas ir įstaigas, pasakoti apie pokyčius, kurių reikėtų imtis, kad asmenims su negalia būtų geriau.

Darbe netrūksta ir iššūkių. Štai Biržų rajono savivaldybėje planuojama statyti grupinio gyvenimo namus asmenims, turintiems intelekto ir psichosocialinę negalią. Apie tokius planus išgirdę gyventojai nemenkai supyko – asmenis su negalia jie siejo su gresiančiu pavojumi, chaosu.

„Gyventojams suorganizavome šviečiamąjį renginį. Pasikvietėme Rokiškio grupinio gyvenimo namų gyventojus ir bendruomenės pirmininką, kad jie pristatytų, jog tai nėra baisu ir tikrai nepavojinga.

Rokiškio grupinio gyvenimo namų gyventojai bendruomenei parodė ir savo gebėjimus – surengė koncertą. Mūsų gyventojai pakeitė nuomonę. Mažais žingsneliais, bet pavyksta kažką pakeisti“, – šypsojosi ji.

Moteris pripažino savo darbe įžvelgianti didžiulę prasmę, o teigiamas naujoves pajuto ir patys asmenys su negalia bei jų artimieji.

„Mano darbas turi prasmę, nes galiu kuo nors prisidėti, kad kitiems būtų geriau. Vieno asmens su negalia mama sakė: „Kaip gerai, kad esate. Suprantu, kad pokyčiai ateis ne per dieną, bet bent judame mažais žingsneliais“, – šyptelėjo I.Žvirgždienė.

Dalis darbų – nematomi. Šilutės rajone asmenų su negalia reikalų koordinatoriaus pareigas eina Sonata Šertvytienė. Darbas su asmenimis, turinčiais negalią, jai nebuvo toks tolimas.

„Daugiau nei 20 metų teko slaugyti sunkiai sergančią mamą, žinau, ką reiškia sunkiai įveikiamos kliūtys judant vežimėliu, su kokiomis kasdienėmis problemomis susiduria ne tik žmogus, turintis sunkią negalią, bet ir jį prižiūrintys artimieji“, – kalbėjo S.Šertvytienė.

Koordinatorė stengiasi, kad Šilutėje gyvenančių asmenų su negalia teisės būtų užtikrintos. Sprendžiamos ir įtraukiojo ugdymo problemos rajone.

„Norisi dirbti taip, kad mūsų savivaldybės gerosios patirtys taptų pavyzdžiu kitiems. Labai svarbu, kad mūsų – koordinatorių – įdėtas darbas dėl asmenų su negalia gerovės pasiektų kiekvieną, kam reikalinga pagalba. Dalis mūsų darbų, tokie kaip tvarkų, planų kūrimas, teisės aktų, įvairių duomenų analizė, visuomenei nėra matomi, tačiau jų pagrindu atsirandantys kiti darbai tikrai bus gerai matomi netolimoje ateityje“, – sakė pašnekovė.

Dar ieško koordinatorių

Eglė Čaplikienė

Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros vadovė

„Ši nauja asmenų su negalia reikalų koordinavimo funkcija yra susijusi su plačiu asmenų su negalia reikalų savivaldybių teritorijoje koordinavimu. Koordinatoriai ne tik užtikrina asmenų su negalia socialinės įtraukties politikos ir teisių įgyvendinimą, bet ir stiprina valstybės ir savivaldybės institucijų bei įstaigų, dirbančių asmenų su negalia socialinės įtraukties politikos srityje, bendradarbiavimą. Labai džiaugiamės koordinatoriais, kurie nepabijojo iššūkių ir išdrįso išbandyti save naujoje veikloje. Šiuo metu asmenų su negalia koordinavimo funkcija vykdoma 56 savivaldybėse, 4 savivaldybės darbuotojų dar ieško. Tikime, kad koordinatorių darbas palies žmonių, turinčių negalią, ir jų artimųjų kasdienį bei visuomeninį gyvenimą, užtikrins jų teises ir lygias galimybes įvairiose gyvenimo srityse, taip pat prisidės prie įtraukiojo švietimo užtikrinimo, fizinės ir informacinės aplinkos prieinamumo didinimo.“

TAIP PAT SKAITYKITE