Agatas

PSD skola nesirūpina apie 10 tūkst. žmonių

Pernai daugiau kaip 100 tūkst. žmonių sukrėtė žinia, kad jie skolingi valstybei – nesumokėję Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) už 2009 m.

Vien Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) administruojamų mokesčių mokėtojų grupėje tokių asmenų buvo apie 120 tūkst. Iš jų užpernykštes skolas grąžino arba dėl atidėjimo susitarė 92 proc. Tačiau 9700 nusispjovė į 8,8 mln. Lt skolą ir nepajudino nė piršto.

Finansų ministerijai pavaldi VMI administruoja mažuosius ūkininkus, taip pat dirbančiuosius su verslo liudijimais ir gyventojus, kurie PSD draudžiasi savarankiškai. Kitų asmenų grupių PSD administruoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai pavaldi „Sodra”, kuri kol kas duomenų nepateikė. Kiek PSD skolininkų bus už 2010 m., kol kas dar statistikos nėra.

Susitarė virš 8 tūkst.

VMI DELFI informavo, kad, naujausiais duomenimis, pagal pateiktas gyventojų pajamų mokesčių deklaracijas už 2009 m., 120 tūkst. gyventojų privalėjo sumokėti apie 67 mln. litų PSD įmokų. 35 tūkst. gyventojų galėjo susigrąžinti apie 5,7 mln. litų permokėtų PSD įmokų.

Metų pabaigoje 92 proc. gyventojų jau buvo sumokėję PSD įmokas arba dėl jų mokėjimo dalimis susitarę su VMI. Mokesčių mokėjimą VMI atidėjo 8300 žmonių, o atidėta suma – 6,2 mln. litų.
Metų pabaigoje apie 18 tūkst. gyventojų nebuvo sumokėję šių įmokų, o suma siekė 15 mln. litų. Preliminariais skaičiavimais 9700 žmonių iki šiol nesirūpina dėl savo įsiskolinimų valstybei už 2009 m., kurių suma siekia 8,8 mln. litų.

Antstolių nesiundys

„VMI pažymi, kad išieškojimo veiksmų dėl PSD įsiskolinimo iš gyventojų nevykdo, apie antstolius kalbėti šiuo atveju net neverta, tačiau gyventojai turėtų atminti, kad įvykus nelaimei jų laukia didžiulės išlaidos medicinos paslaugoms, vaistams ir pan.”, – DELFI sakė VMI Viešųjų ryšių skyriaus vedėjas Darius Buta.

Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldi Valstybinė ligonių kasa taip pat primena, kad nemokantys PSD gali susidurti už labai didelėmis išlaidomis. „Ligos, tuo labiau sunkios, atveju gydymas gali pareikalauti vadinamųjų katastrofinių sveikatos išlaidų, kurių daugelis žmonių susirgę negalėtų išsimokėti, ir tai taptų asmenine, net šeimos tragedija. Tektų mokėti už kiekvieną medicinos paslaugą”, – sakoma jų pranešime.

VMI vasarą pradėjo aktyvų bendradarbiavimą su Darbo birža, kuri apie PSD įmokas, jų sumokėjimą bei svarbą informuoja savarankiškai besidraudžiančius asmenis.

Negaunantys su darbo santykiais susijusių pajamų (atlyginimo iš darbdavio) ar nedrausti valstybės lėšomis gyventojai ir toliau turi mokėti 72 litų per mėnesį PSD įmoką. Galima vieną kartą sumokėti ir už visus metus „į priekį”.


LRT

TAIP PAT SKAITYKITE