Vilniaus teritorinė ligonių kasa, bendradarbiaudama su Nacionaliniu vėžio institutu, Antakalnio, Centro ir Šeškinės poliklinikomis, siekia gerinti krūtų ligų diagnostikos paslaugų prieinamumą. Įvertinusios savo galimybes gydymo įstaigos įsipareigojo imtis priemonių, kurios, tikimasi, padės mažinti laukiančiųjų eiles dėl krūtų ligų išaiškinimo.
„Nuolat didėjančios eilės į krūtų ligų specialistų konsultacijas yra itin opi problema. Džiaugiamės, kad poliklinikų vadovai supranta sudėtingą situaciją ir nori padėti savo pacientams gerindami šių paslaugų prieinamumą. Šiam tikslui Vilniaus teritorinė ligonių kasa, sudarydama 2017 m. sutartis su Antakalnio, Centro ir Šeškinės poliklinikomis, skyrė papildomų lėšų. Tikimės, kad, sustiprinus ankstyvąją diagnostiką, moterys pasinaudos galimybe gauti pirminio ištyrimo paslaugą poliklinikose greičiau ir patogiau, nei kreipdamosi į Nacionalinį vėžio institutą, kuris turėtų tirti ir gydyti tik piktybinę krūtų patologiją“, – sako Vilniaus teritorinės ligonių kasos direktorius Vytautas Mockus.
Eilės pas krūtų ligų specialistus
Nuo senų laikų visuomenėje vyrauja tradicija, kad dėl krūtų patologijos geriausia kreiptis į Nacionalinį vėžio institutą (NVI). Šios specializuotos gydymo įstaigos veiklos pagrindinis prioritetas turėtų būti piktybinės krūtų patologijos gydymas. Tačiau dabar moterys į Institutą dažnai kreipiasi dėl pirminio ištyrimo. Dėl šios priežasties moterims, kurioms reikia skubiai gydyti krūties vėžį, tenka ilgai laukti.
Daugeliui pacienčių pirminė krūtų patologijos diagnostika turėtų būti atliekama poliklinikose, pasiruošusiose teikti tokias paslaugas. Tik nustačius onkologinės ligos įtarimą ar neaiškiais atvejais, moterys turėtų būti siunčiamos išsamiau jas ištirti ar gydyti NVI.
„Džiaugiamės, kad išliekame autoritetinga institucija pacientų akyse, tačiau didelės eilės pacientų, norinčių konsultuotis dėl krūtų patologijos pas mūsų specialistus, kelia nerimą. Todėl ne vieną kartą diskutavome su Vilniaus teritorinės ligonių kasos vadovais ir atsakingais darbuotojais apie šios problemos sprendimo būdus. Vilniaus teritorinės ligonių kasos iniciatyva buvo suorganizuotas susitikimas su Vilniaus miesto ir rajono poliklinikų vadovais. Susitikimo metu aptartos realios galimybės siekiant pagerinti diagnostikos paslaugų prieinamumą pacientėms, kurioms įtariama krūtų patologija. Be to, NVI specialistai parengė krūtų patologijos diagnostikos metodiką bei rekomendacijas, kokiais atvejais specialistai turėtų siųsti pacientą į Institutą“, – teigia NVI Konsultacinės poliklinikos skyriaus vedėja dr. Daiva Kanopienė.
Pasak dr. D. Kanopienės, per susitikimus su didžiųjų Vilniaus miesto poliklinikų vadovais numatyta glaudžiau bendradarbiauti tarpusavyje, kad būtų pagreitintas pacientų, kuriems įtariama onkologinė liga, patekimas iš poliklinikų į NVI. „Antakalnio ir Šeškinės poliklinikų medikai išklausė paskaitas minėta tematika, dalis jų dalyvavo papildomuose mokymuose Institute“, – priduria ji.
Paslaugų prieinamumo gerinimas Antakalnio, Centro ir Šeškinės poliklinikose
„Viena iš opių problemų, su kuria susiduria Antakalnio poliklinika – eilės pas gydytojus specialistus. Todėl labai džiaugiamės, kad VšĮ Antakalnio poliklinikos ir Vilniaus teritorinės ligonių kasos sutartyje numatyta papildoma sutartinė suma atlikti krūtų echoskopijas. Mūsų poliklinikoje dirba 4 gydytojai echoskopuotojai, kurie per metus atlieka beveik 3 000 krūtų echoskopijų. Šiais metais numatyta atlikti daugiau krūtų echoskopijos paslaugų, todėl pacientėms, turinčioms gydytojo siuntimą įtariant krūtų patologiją, paslauga bus suteikta per kelias dienas. Esant poreikiui, turime galimybę atlikti ir kitą informatyvų tyrimą – krūtų radiogramą (mamogramą). Taip pat džiaugiamės, kad, bendradarbiaudami su NVI, dėl pacienčių, kurioms atlikus tyrimus poliklinikoje įtariama onkologinė liga, galime konsultuotis skubos tvarka“, – tvirtina VšĮ Antakalnio poliklinikos Direktoriaus pavaduotoja medicinai Ingrida Savickienė.
„VšĮ Centro poliklinikoje šiandien konsultuoja 4 krūtų ligų gydytojai specialistai. Siekiant užtikrinti paslaugų prieinamumą į poliklinikos kolektyvą bus priimti ir nauji gydytojai. Gydytojai, dirbantys krūtų ligų profilaktikos kabinetuose, konsultuoja pacientus pirminių ir pakartotinių apsilankymų metu, atlieka krūtų ultragarsinį ištyrimą, mamografiją, krūties plonos adatos punkciją dėl citologinio ištyrimo, kad būtų patvirtinta diagnozė ir galima skirti tolesnį gydymo planą. Jeigu patologija nepiktybinė, pacientus gydytojai stebi pagal patvirtintą algoritmą / standartą. Įtarus onkologinę patologiją, gydytojas pacientą siųs toliau tirti ir gydyti į tretinę asmens sveikatos priežiūros įstaigą“, – teigia VšĮ Centro poliklinikos Direktoriaus pavaduotoja medicinai dr. Audronė Juodaitė-Račkauskienė.
Pasak VšĮ Šeškinės poliklinikos Direktoriaus pavaduotojos gydymui Onos Panasenkienės, poliklinikoje papildomai paruošti 4 specialistai, kurie atlieka krūtų echoskopiją. „Visi specialistai apmokyti NVI. Skirtas papildomas etatas vien krūtų patologijos diagnostikai. Įtarus piktybinį krūtų naviką, toliau pacientės „žaliuoju koridoriumi“ siunčiamos į Institutą. Poliklinika turi tiesioginę prieigą prie NVI pacientų registracijos, kur registruoti gali tik gydytojai ir pacientėms nereikia laukti“, – teigia ji.
Pacientų dėmesiui! Antakalnio, Centro ir Šeškinės poliklinikos priima ne tik savo, bet ir prie kitų įstaigų prisirašiusius, turinčius šeimos gydytojo ar gydytojo specialisto siuntimą, pacientus. Išsamesnė informacija dėl krūtų ištyrimo yra skelbiama poliklinikų registratūrose ir interneto svetainėse.
Nuotraukoje:
Mamografas, kuriuo atliekamas krūtų rentgeno tyrimas – mamografija.
—