Sportas – puikus būdas palaikyti gerą fizinę bei emocinę sveikatą. Vis dėlto, kaip ir bet kokia kita aktyvi veikla, sporto užsiėmimai gali sukelti įvairių traumų. Tiesa, tam tikri sužeidimai gali būti lengvai gydomi namuose, tačiau rimtesnių traumų nevertėtų ignoruoti, mat uždelstas gydymas gali baigtis ilgalaikėmis neigiamomis pasekmėmis sveikatai.
Stiprus skausmas, patinimai, mėlynės – pirmieji signalai
Stiprus, aštrus, neišnykstantis skausmas – vienas pagrindinių indikatorių, signalizuojančių apie patirtą rimtesnę traumą. Ypač svarbu stebėti skausmo kismą jį patiriant sąnarių, kaulų bei raumenų srityse. Vertėtų nedelsti kreiptis į gydytoją, jei net ir pailsėjus ilgesnį laiką, skausmas nesiliauja ar dar labiau intensyvėja – šiuo atveju kūnas galimai praneša apie įvykusį vidinį lūžį, rimtesnius raumenų, sausgyslių pažeidimus ar kitas skubaus dėmesio reikalaujančias traumas. Medicininės apžiūros ir tyrimų metu specialistai tiksliai nustatys traumos pobūdį bei nurodys tolimesnį gydymosi procesą.
Be to, nereikėtų ignoruoti ir įvairių patinimų, mėlynių bei kraujosruvų patyrus sužeidimą – tokie odos paviršiaus pokyčiai gali būti ne tik įprastas organizmo atsakas į sužalojimą. Ilgiau neišnykstant šiems pažeidimams, verta ieškoti profesionalios pagalbos: patinimas gali būti ir lūžio, raiščio plyšimo ar kitų rimtų sužalojimų požymis, kuriems reikia tinkamo gydymo ir dažnai – ilgalaikio poilsio.
Suklusti verčia ir judėjimo apribojimai
Jei sužeista kūno dalis tapo nejudri ir pradedamas justi didelis diskomfortas bei judėjimo apribojimai, tai gali būti rimtos traumos požymis. Pavyzdžiui, raiščių plyšimas ar sausgyslių uždegimas gali lemti ne tik skausmą ar judesių ribotumą, bet ir kai kuriais atvejais – net visišką negalėjimą judinti sužeistos kūno dalies.
Tokiais atvejais svarbu pasikonsultuoti su gydytoju, kuris atliktų išsamią sužalotos vietos apžiūrą ir, jei būtina, paskirtų papildomus rentgeno ar ultragarso tyrimus, kurie leistų tiksliai nustatyti pažeidimo pobūdį ir padėtų medicinos specialistui parinkti tinkamą gydymo metodą.
Ypač svarbu kreiptis pagalbos, jei po traumos atsiranda sunkumas ar negalėjimas stovėti bei vaikščioti – tai gali būti išties rimto pažeidimo ženklas. Dažniausiai tokie simptomai atsiranda dėl kaulų lūžių, raiščių plyšimų ar išnirimų, kurie sukelia didelį skausmą ir iš esmės riboja gebėjimą atlikti įprastus judesius. Pavyzdžiui, klubo ar kelio sąnario lūžiai gali sukelti visišką nesugebėjimą stovėti, o raiščių ar sausgyslių pažeidimai gali lemti visišką mobilumo praradimą.
Be to, rekomenduojama atkreipti dėmesį ir į tai, jei traumos metu buvo girdimas specifinis garsas arba jaučiama, jog tam tikra kūno dalis buvo išsukta neįprastu kampu. Tai gali būti ženklas, jog įvyko kaulo lūžis arba išnirimas – tokiu atveju reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją, kad būtų atlikti reikiami tyrimai, įvertintas sužalojimo mastas ir paskirtas tinkamas gydymas, kuris padėtų kuo greičiau atkurti judumą ir išvengti ilgalaikių komplikacijų.
Negilinkite traumos sportuojant toliau
Galiausiai patyrus traumą svarbu nustoti sportuoti ir neleisti kūnui toliau apkrauti sužeistos vietos. Tai ypač aktualu profesionaliems sportininkams bei sporto entuziastams, kurie kasdien praleidžia eilę valandų aktyviai judant. Nors kuriam laikui gali būti sunku atsisakyti kasdienės rutinos, kurioje fizinė veikla užima svarbią vietą, poilsis traumos atveju padeda greičiau grįžti į treniruotes, o jo ignoravimas gali sukelti ilgalaikes komplikacijas.
Tokiais atvejais rekomenduojama ryšį su sporto pasauliu palaikyti kitais būdais. Sporto gerbėjams bei entuziastams pertraukos metu vertėtų ieškoti alternatyvių veiklų, kurios leistų pailsinti kūną susižeidus: pavyzdžiui, žaidžiantys krepšinį neatsiliks nuo sporto pasaulio stebėdami ir atidžiau analizuodami krepšinio rungtynes, o krepšinio statymai online leis „pramankštinti“ ekspertines žinias. Be to, po ilgesnės poilsio pertraukos grįžus į mėgstamos sporto šakos aikštelę, galima sportuoti su atsinaujinusiomis jėgomis bei įgijus vertingos patirties ateityje išvengti panašių traumų.