Natula

Kaip apsisaugoti ir suvaldyti vieną klastingiausių ligų – hipertenziją?

Hipertenzija
Asociatyvi nuotrauka / Freepik.com

Praeitų metų „World Health Organization“ duomenimis, pasaulyje hipertenzija serga net 1,28 mlrd. 30 – 79 metų suaugusiųjų, tačiau net 46 proc. jų, nežino, kad turi šią ligą. Nors stiprūs galvos ar krūtinės skausmai, nenormalus širdies ritmas ar regėjimo pokyčiai gali išduoti, kad kraujospūdis yra aukštas – šie simptomai gali pasireikšti ne visada. Kas gali padėti nustatyti ankstyvuosius hipertenzijos požymius ir užkirsti kelią ligos atsiradimui?

Kas paskatina hipertenzijos atsiradimą?

Hipertenzija – lėtinė ir viena labiausiai paplitusių ligų visame pasaulyje yra skirstoma į dvi rūšis – pirminę ir antrinę.

Pirminė hipertenzija išsivysto palaipsniui per daugelį metų, o tikslios jos priežastys nėra iki galo išaiškintos. Tačiau ligos išsivystymą gali padidinti per didelis druskos kiekis mityboje, nepakankamas fizinis aktyvumas, dažnas alkoholio vartojimas, rūkymas bei stresas. Įtakos pirminei hipertenzijai atsirasti taip pat turi genetika bei amžius.

Tuo tarpu antrinę hipertenziją gali sukelti kitos turimos ligos. Ji pasireiškia staiga, dažnai sukeldama didesnį kraujospūdį nei pirminė hipertenzija. Dažniausios priežastys – inkstų ligos, miego apnėja, skydliaukės sutrikimai ar ilgalaikis tam tikrų vaistų vartojimas.

Išmanusis laikrodis – leidžia matuoti kraujospūdį bet kokioje situacijoje

Vienas iš būdų anksti nustatyti hipertenziją – reguliariai tikrinti kraujospūdį. Dideli kraujo spaudimo matavimo prietaisai yra nepatogūs nešiotis su savimi, todėl dažnu atveju žmonės jais naudojasi nereguliariai. Tačiau, kaip teigia „Huawei“ produktų mokymų vadovė Lietuvoje Urtė Eidžiūnaitė, šiandien rinkoje galima rasti išmaniųjų įrenginių, padedančių išspręsti šią problemą.

„Išmanieji laikrodžiai daugeliui vartotojų tapo nepakeičiamais skaitmeniniais pagalbininkais. Jie padeda ne tik palaikyti fizinį aktyvumą, stebėti suvartotų kalorijų skaičių, bet ir kraujospūdį. Vienas tokių įrenginių – mediciniškai sertifikuotas išmanusis laikrodis „Huawei Watch D2“. Jame integruoti algoritmai bei fizinės oro pompos manžėtėne tik užtikrina itin tikslų kraujospūdžio matavimą, bet ir leidžia jį stebėti 24 valandas per parą – darbe, lėktuve, prekybos centre ar net miegant. Viskas ką reikia padaryti, tai ranką, ant kurios dėvimas laikrodis, priglausti prie krūtinės ir priešinga ranka paremti alkūnę. Tuomet visą likusį darbą atliks pats išmanusis laikrodis“, –  įrenginio privalumus aptaria U. Eidžiūnaitė.

Ekspertė taip pat priduria, kad laikrodyje galima nustatyti priminimus, kurie padės nepamiršti kraujospūdį matuoti reguliariai. Vartotojai gali pasirinkti automatinius matavimus 15, 20, 30, 30, 45 arba 60 minučių intervalais arba matuoti kraujospūdį rankiniu būdu, kada panorėję. Negana to, įrenginyje įdiegta „Health Overview“, analizuoja kraujospūdžio rodiklius ir pateikia išsamias ataskaitas, kurios gali būti itin naudingos konsultuojantis su sveikatos priežiūros specialistais.

Mažiau druskos, daugiau skaidulų ir magnio

Norėdami kontroliuoti aukštą kraujo spaudimą, žmonės turėtų atkreipti dėmesį į savo mitybos įpročius. Pasak Jungtinės Karalystės širdies ir kraujagyslių tyrimų labdaros organizacijos „British Heart Foundation“, vertėtų atsisakyti maisto produktų, kuriuose yra daug druskos, cukraus ir riebalų, taip pat saikingai vartoti alkoholį ir kofeiną.

Druskos per dieną reikėtų suvartoti ne daugiau kaip 6 gramus, t. y. maždaug vieną arbatinį šaukštelį. Įprastuose maisto produktuose, pavyzdžiui, alyvuogėse, marinuotuose agurkuose, įvairiuose padažuose ir apdorotoje mėsoje, paprastai jos būna daug. Todėl atidžiai skaitydami produktų etiketes, galėsite kontroliuoti suvartojamą druskos kiekį. Nesudėtingai pakoreguoti savo įpročius galite ir gamindami namuose. Vietoj didelio druskos kiekio, patiekalams gardinti naudokite prieskonines žoleles, pavyzdžiui, baziliką, petražoles, čiobrelius ar rozmarinus, kurie jiems suteiks išskirtinių skonių.

Magnio ir skaidulų turtingi maisto produktai taip pat gali padėti sumažinti kraujospūdį. Į savo maisto racioną reikėtų įtraukti įvairius vaisius ir daržoves, pavyzdžiui, bananus, avokadus, papajas, špinatus, brokolius ar Briuselio kopūstus. Vertėtų rinktis pilno grūdo produktus, o ne perdirbtus, liesą mėsą bei riebius pieno produktus pakeisti neriebiais.

TAIP PAT SKAITYKITE