Jau kurį laiką man svaigsta galva. Buvau nuėjusi pas gydytoją, pasidariau kraujo tyrimus, bet jokių pakitimų nerado, o gydytojas sakė, kad kraujas geras. Bet man ji vis viena svaigsta. Ar taip gali būti dėl pervargimo, o gal tai – kokios rimtos ligos požymis? Jovita.
Vilniaus Centro poliklinikos Naujamiesčio filialo bendrosios praktikos gydytoja Daiva Berškienė:
– Galvos svaigimo priežasčių yra labai daug. Staiga atsiradęs stiprus galvos svaigimas, kurį lydi pusiausvyros sutrikimas, pykinimas, vėmimas, pablyškimas, prakaitavimas, kuriam laikui sutrikdo žmogaus aktyvią veiklą ir labai išgąsdina. Jis gali kamuoti įvairaus amžiaus žmones. Galvos svaigimas – ne liga, bet fiziologinė būklė.
Pajutus galvos svaigimą patariama:
· prigulti, taip bus išvengta kritimo bei susižalojimo,
· priepuolio metu geriausia sukoncentruoti žvilgsnį ties nejudančiu daiktu,
· jei supa, užmerkti akis,
· pasimatuoti spaudimą.
Už svaigimo funkciją „atsako” vestibiulinis aparatas, esantis vidinėje ausyje ir tampriausiais ryšiais sujungtas su centrine nervų sistema. Todėl infekcijai pakenkus, viduriniajai ar vidinei ausiai kyla didelės problemos su vestibiuliniu aparatu.
Priepuoliai, lydimi pykinimo ar prakaitavimo, prasideda staiga ir trunka iki poros minučių. Galvos svaigimas gali būti jaučiamas sergant išsėtine skleroze, migrena, turint auglį. Galvos svaigimas taip pat vargina nėščias moteris, kada staiga padidėja kraujagyslių sistemos apkrova arba augantis vaisius spaudžia arteriją.
Kraujagyslinis galvos svaigimas sudaro net iki 25 proc. visų svaigimų. Galvos svaigimo diagnostika neretai yra sudėtinga dėl priežasčių įvairovės.
Jei galvos svaigimas kartojasi, žmogus turi būti ištirtas, nustatyta svaigimo priežastis, skirtas gydymas, kuris gali būti arba simptominis arba priežastinis.
Tačiau šie gydymo metodai paprastai skiriami kartu.
Jei galva sukasi dažnai, reikėtų sureguliuoti mitybą, valgyti produktų, turinčių daug fosforo, mažinti druskos kiekį, atsisakyti kavos arba bent gerti jos mažiau.
Verta žinoti:
· varginantį lėtinį galvos svaigimą, lydimą ūžimo galvoje ir klausos susilpnėjimo, paprastai sukelia klausos nervų pažeidimas, kurį skatina ilgalaikis darbas triukšmingomis sąlygomis, apsinuodijimai, galvos smegenų kraujotakos pablogėjimas, degeneraciniai nervų sistemos pakitimai,
· staiga atsiradęs galvos svaigimas ir pusiausvyros sutrikimas, nesusijęs su staigiu kūno padėties pakeitimu, gali būti ankstyvu galvos smegenų kraujotakos sutrikimo (insulto) požymiu, nors pasitaiko ir dėl vestibulinio aparato ligų,
· pagyvenusiems žmonėms galvos svaigimas siejasi su pusiausvyros sutrikimais, dėl kurių vyresni ligoniai dažnai pagriūva,
· paauglių, kurių organizmas bręsta labai greitai, galvos svaigimai gali būti funkciniai, jie vėliau išaugami,
· jauname amžiuje galva gali svaigti sergant įvairiomis širdies ligomis.