REXSAN

Gauti TLK kompensaciją dantų protezavimui dabar visiškai paprasta – tereikia atvykti į odontologijos kliniką

TLK kompensacija dantų protezams

Statistikos duomenimis, kas trečias vyresnio amžiaus Lietuvos gyventojas yra netekęs daugumos ar net visų dantų. Nors dantų netekimas kenkia ne tik estetinei išvaizdai, bet ilgainiui sukelia ir vis daugiau fizinės bei psichologinės sveikatos problemų, nemažai dantis praradusių žmonių nesikreipia į gydytojus. Viena iš priežasčių, kodėl delsiama kreiptis į specialistus dėl dantų atkūrimo – finansinės galimybės. Neretai vyresnio amžiaus žmonės neturi dantų atkūrimui reikiamos sumos ar manydami, kad dantų atkūrimas kainuos brangiai, tiesiog vengia didelių išlaidų.

Odontologijos klinikų tinklo „Laidente“ direktorė Laimutė Šulinskienė-Dagienė sako, kad nors beveik kiekvienas pensijinio amžiaus senjoras dantų protezavimui gali gauti teritorinių ligonių kasų (TLK) kompensaciją, dažnas jų apie tai neturi pakankamai žinių. „Žmonės pripratę prie senos tvarkos ir galvoja, kad norint gauti kompensaciją, reikia laukti ilgose eilėse. Neretai taip pat manoma, kad atlikus protezavimą, susimokėti reikės patiems, o ligonių kasos pinigus grąžins tik po kelių metų. Daugelis į kliniką atvykusių senjorų labai nustemba sužinoję, kad kompensacijos gavimo patvirtinimui prireiks vos kelių minučių, protezavimą galėsime pradėti iš karto, o jį pabaigus, pinigus klinikai perves ligonių kasos“, – sako pašnekovė.

Laimutė Šulinskienė-Dagienė atkreipia dėmesį, kad protezavimo paslaugas, apmokamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF), galima gauti ne tik gydymo įstaigoje, kurioje asmuo yra prisirašęs, bet ir kitose tiek viešosiose, tiek privačiose medicinos įstaigose, turinčiose sutartį su teritorine ligonių kasa dėl šių paslaugų teikimo bei apmokėjimo. Vilniuje, Šakiuose ir Jurbarke veikiančios odontologijos klinikos „Laidente“ tokią sutartį turi, todėl asmenims, kuriems sukako senatvės pensijos amžius, vaikams iki 18 metų, asmenims, pripažintiems nedarbingais arba iš dalies darbingais ir asmenims, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos, šiose klinikose suteiktos dantų protezavimo paslaugos gali būti kompensuojamos PSDF lėšomis. 

„Atvykus į mūsų kliniką dėl dantų protezavimo, gydytojas odontologas įvertina paciento dantų būklę, protezavimo pagrįstumą ir, suvedęs jo duomenis į elektroninę sveikatos paslaugų informacinę sistemą, patikrina, ar jis turi teisę į šios paslaugos kompensavimą. Pacientas iš karto informuojamas apie teisės gauti kompensuojamas dantų protezavimo paslaugas įgijimą arba neįgijimą. Jeigu asmuo atitinka VLK patvirtintus kriterijus ir atsakymas teigiamas, galima iš karto pradėti pasiruošimą dantų atkūrimui. Dantų protezavimo paslaugos turi būti suteiktos per 3 metus nuo teisės į kompensuojamas paslaugas įgijimo. Pakartotinai kompensuojamas dantų protezavimo paslaugas pacientas galės gauti praėjus 3 metams nuo  protezavimo paslaugų kompensavimo dienos“, – aiškina pašnekovė.

Pasak Laimutės Šulinskienės-Dagienės, dantis protezuojantis gydytojas pacientui turi pasiūlyti tokius dantų protezus, kuriais būtų atkurta jo kramtymo funkcija, o pacientas gali pasirinkti sau priimtinus. Jeigu pasirinkto dantų protezavimo metodo kaina viršija ligonių kasų kompensuojamą sumą, kainų skirtumą pacientas turi susimokėti pats. Šiuo metu dantų protezavimo kompensuojamoji suma gali būti iki 670,39 Eur arba tam tikrais atvejais (kai pacientas neturi dantų ilgą laiką, todėl sunykęs jo apatinis žandikaulis ir 4, 5, 6 dantų srityje kaulo yra mažiau nei 12 mm) gydytojų konsiliumo sprendimu – iki 2062,70 Eur. Matydamas, kad pacientas gali pretenduoti didesnę kompensaciją, į konsiliumą jį siunčia gydytojas odontologas.

Pats ekonomiškiausias prarastų dantų atkūrimo būdas, kurį dažnai renkasi vyresnio amžiaus žmonės –  išimama dantų plokštelė. Burnoje toks protezas fiksuojasi vakuumo principu, kramtymo funkcija juo atkuriama apie 25 proc. Nors plokštelė gali kelti šiek tiek nepatogumų ir pilnai nepakeičia natūralių dantų, jos privalumas – nedidelė kaina. Dantų atkūrimui šiuo metodu daugeliu atvejų pakanka TLK skiriamos kompensacijos (670,39 Eur).

Norintiems didesnio išimamo protezo stabilumo, siūloma jį fiksuoti ant 2–4 implantų. Taip pritvirtintas protezas nejuda kandant ir kramtant, todėl užtikrinama geresnė kramtymo funkcija (iki 50 proc.), o žmogus jaučiasi komfortiškiau. Galimybė protezą išsiimti leidžia lengvai jį išvalyti, o prireikus jį pakeisti, naujas protezas gali būti fiksuojamas ant tų pačių implantų. Šio protezo kaina taip pat gana nedidelė – nuo 700 iki 1800 Eur vienam žandikauliui. Renkantis šį dantų atkūrimo būdą, TLK skiriamos kompensacijos pakanka didžiąjai daliai išlaidų padengti.

Efektyviausias daugumos ar visų prarastų dantų atkūrimo būdas – ant 4 ar daugiau implantų fiksuojami neišimami protezai. Jie ne tik pilnai atkuria kramtymo funkciją, bet ir užtikrina natūralią atkurtų dantų estetinę išvaizdą bei maksimalų komfortą pacientui. Pasak L. Šulinskienės-Dagienės, viršutinio žandikaulio plokšteliniai protezai laikosi gana stabiliai, o didesnį diskomfortą dažniausiai kelia išimamos apatinio žandikaulio plokštelės, todėl ant implantų fiksuojamu protezu gali būti atkuriamas tik apatinis žandikaulis.

Tačiau pašnekovė pabrėžia, kad kiekvieno paciento situacija yra skirtinga, tad kiekvienu atveju, įvertinus paciento dantų bei kaulo būklę, pageidavimus, lūkesčius, finansines galimybes, pasiūlomas jam visais atžvilgiais tinkamiausias dantų atkūrimo būdas. „Svarbiausia nedelsti ir kreiptis dėl dantų atkūrimo. Atkurti dantys ne tik užtikrins geresnę Jūsų sveikatą, bet ir sugrąžins gyvenimo džiaugsmą bei kokybę“, – baigdama pokalbį vis dar delsiančius ragina ji.

TAIP PAT SKAITYKITE