Melatoninas dažnai minimas temose, kuriose kalbama apie kokybišką miegą, visavertį poilsį ir sveiką gyvenseną. Tai natūraliai organizme gaminamas hormonas, naudingas dėl įvairių priežasčių. Melatoniną per savo gyvenimą tikriausiai teko vartoti ne vienam žmogui, susiduriančiam su prastesne miego kokybe. Tačiau, jeigu iki šiol su juo nesusidūrėte, greičiausiai kyla įvairių klausimų. Kaip apskritai veikia melatoninas? Ar tikrai saugu jį vartoti? Ar melatoninas tinka vaikams? Į šiuos ir panašius klausimus atsakysime jau netrukus. Taigi, jeigu norite daugiau sužinoti apie melatoniną, skaitykite straipsnį toliau.
Kas yra melatoninas?
Melatoninas – tai natūraliai organizme gaminamas hormonas, kuris reguliuoja miego ir budėjimo ciklą. Trumpai tariant, melatoninas organizmui nurodo, kada laikas miegoti, o kada reikia keltis. Šis hormonas yra gaminamas smegenyse, o tiksliau – kankorėžinėje liaukoje. Jo kiekis organizme padidėja vakare ir sumažėja ryte, kai švinta. Melatoninas yra svarbus ne tik miegui, bet ir bendrai sveikatai, nes padeda reguliuoti kraujo spaudimą, kūno temperatūrą, hormoninę sistemą.
Ar melatoniną galima pasisavinti iš maisto produktų? Taip, iš kai kurių. Teigiama, kad nemažai melatonino galima rasti pistacijose, vynuogėse, vyšniose, paprikose, grybuose ir pan.
Melatonino nauda
Melatoninas padeda paruošti organizmą miegui, sulėtindamas širdies ritmą ir sumažindamas kūno temperatūrą. Jo nauda įvairialypė:
- Padeda greičiau užmigti;
- Gerina miego kokybę;
- Palengvina organizmo paros ritmo sutrikimus (dirbant pamaininį darbą arba keliaujant per laiko juostas);
- Mažina nerimą;
- Gali būti naudingas sergant migrena ir klasteriniais galvos skausmais.
Melatoninas yra vienas iš labiausiai ištirtų miego papildų. Daugelis mokslinių tyrimų patvirtina jo efektyvumą ir saugumą. Teigiama, kad melatoninas gali būti ypač naudingas vyresnio amžiaus žmonėms, kurių organizmas nebegamina pakankamo šio hormono kiekio.
Melatonino papildai
Melatonino maisto papildų pagrindas yra sintetiškai pagaminti hormonai. Jie prieinami įvairiomis formomis, pvz., kapsulėmis, tabletėmis, purškalais, guminukais ir pan. Melatonino papildų tikslas yra padėti sureguliuoti organizmo miego ir budėjimo ciklus, taip pat pagerinti miego kokybę.
Nors melatonino papildai miegui yra laikomi gana saugiais, kai kurie žmonės susiduria su jų šalutiniu poveikiu. Dažniausiai tai gali pasireiškti galvos skausmu, pykinimu, padidėjusiu mieguistumu. Vaikai, vartojantys melatonino papildus, kartais susiduria su dirglumu ir šlapinimusi į lovą. Bet kokiu atveju svarbiausia vartoti jums tinkamą dozę ir jos neviršyti. Dažniausiai suaugusiems rekomenduojama 1–5 miligramų dozė. Vis dėlto dėl šio papildo vartojimo geriausia pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Melatoniną taip pat svarbu vartoti tinkamu paros metu. Kitu atveju gali pasikeisti jūsų biologinis laikrodis. Įprastai melatoniną rekomenduojama vartoti likus 1–2 valandoms iki norimo miego laiko. Jeigu papildus vartosite dėl laiko juostų skirtumo, pratinti organizmą reikėtų likus bent kelioms dienoms iki kelionės.
Melatoniną dažniausiai rekomenduojama vartoti trumpą laiką – nuo kelių dienų iki savaičių. Ilgalaikis jo poveikis nėra pakankamai ištirtas. Žinoma, kai kuriems žmonėms gali būti saugu vartoti melatoniną ir ilgesnį laiką, tačiau dėl ilgalaikio vartojimo svarbu pasitarti su gydytoju.
Kam melatonino vartoti nerekomenduojama?
Melatonino reikėtų vengti žmonėms, kurie:
- Serga diabetu;
- Vartoja kraują skystinančius vaistus;
- Serga demencija;
- Vartoja imuninę sistemą slopinančius vaistus;
- Vartoja kitus vaistus, galinčius sukelti mieguistumą.
Papildų taip pat negalima vartoti tiems, kuriems praeityje buvo pasireiškusi alerginė reakcija melatoninui.
Ar melatoninas tinka vaikams?
Taip, tam tikrais atvejais vaikai gali vartoti melatoniną, pvz., turint miego sutrikimų arba neurologinių problemų. Vis dėlto svarbu atsakingai parinkti tinkamą dozę ir vartojimo laikotarpį. Jokiu būdu nepirkite melatonino vaikams patys – visuomet pasitarkite su gydytoju.