Gydytojas onkologas radioterapeutas dr. Darius Norkus, turintis beveik trisdešimties metų klinikinės patirties – Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikos Chemoterapijos ir radioterapijos dienos stacionaro naujokas. Gydytojo patirtis sukaupta ne tik dirbant visose onkologijos radioterapijos paslaugas teikiančiose Lietuvos gydymo įstaigose. Teko padirbėti Airijoje, stažuotis ne vienoje Europos šalies klinikoje. Sukaupęs didžiulį patirties ir žinių bagažą dr. D. Norkus yra pasiryžęs ja dalinti su naujaisiais kolegomis Šiauliuose.
„Norkau, koks tu gydytojas?”
Kaune gimęs ir užaugęs Darius Norkus vaikystėje žinojo, kad jam yra nulemta tapti inžinieriumi. Mat tėtis buvo inžinierius, o mama – Technologijos universiteto dėstytoja. Niekam nei šeimoje, kur nebuvo nei vieno mediko, nei mokykloje neatėjo mintis, kad Darius užaugęs bus gydytojas.
„Norkau, nejuokauk, koks tu gydytojas? Tu neturi jokių šansų!”, – perprofesinio orientavimo pamoką sureagavo mokytoja, išgirdusi moksleivio ateities svajonę.
Ši pedagogės reakcija nelabai drausmingą (kaip ir daugelis mokyklinio amžiaus) vaikiną išprovokavo siekti užsibrėžto tikslo.
Nuo mažens mokslas sekėsi puikiai ir be ypatingų pastangų, patiko tikslieji mokslai: fizika, matematika, domino modernios technologijos. „Galbūt dėl to ir pasirinkau su pažangiomis technologijomis, sudėtinga įranga susijusią medicinos specialybę, kokia yra onkologinė radioterapija“, – su šypsena pasakoja gydytojas apie vaikystės patirtį.
Įgijęs bendrojo lavinimo mokyklos atestatą Darius įstojo į Kauno medicinos akademijos tarptautinę grupę. Po šešerių bendrosios medicinos studijų bei metų vidaus ligų internatūroje, D. Norkus įstojo į onkologijos rezidentūrą.
Onkologiją rinktis būsimąjį gydytoją paskatino tai, kad dar internatūros metu susidomėjo radioterapija, o tais laikais pagrindinis kelias tapti onkologu radioterapeutu buvo tik įveikus onkologijos rezidentūrą.
Vėliau žinias teko gilinti stažuotėse Vokietijos, Belgijos, Švedijos klinikose, kur teko stebėti labai didelę pažangą radioterapijos srityje.
Gydytojas iš pašaukimo
Baigęs Kauno medicinos akademiją ir įgijęs gydytojo onkologo radioterapeuto specialybę Darius Norkus netruko įsitikinti, jog pasirinko teisingai. Šiame kelyje jam ne tik patinka, bet ir sekasi.
Gydytojo karjera prasidėjo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikose, kur dirbo beveik dešimtmetį. Vėliau, nuo 2003 iki 2020 metų teko dirbti Nacionaliniame vėžio institute, kur apsigynė medicinos mokslų daktaro disertaciją tema „Hipofraksionuota prostatos vėžio radioterapija“. Apsigynęs mokslinį darbą D. Norkus iniciavo klinikinį tyrimą, kurį sėkmingai įgyvendino, o tyrimo rezultatus paskelbė užsienio moksliniuose žurnaluose. „Mano ir Vakarų Europos valstybių bei JAV klinikinių tyrimų rezultatai parodė, kad hipofraksionuota radioterapija prostatos vėžio atveju kai kuriais atvejais yra efektyvesnė už įprastai frakcionuotą radioterapiją“, – iki šiol su džiaugsmu gydytojas D. Norkus kalba apie darbą, pelniusį jam medicinos mokslų daktaro laipsnį.
Dirbant Nacionaliniame vėžio institute teko vadovauti Išorinės spindulinės terapijos skyriui, tad sukaupta ir vadovavimo patirtis. Išmėginta ir akademinė veikla, Vilniaus kolegijoje užimant docento pareigas.
Aktyviai dr. Darius Norkus dalyvavo ir visuomeninėje veikloje. Jis buvo Lietuvos spindulinės terapijos sąjungos narys ir prezidentas, taip pat Lietuvos onkologų draugijos narys bei Europos radioterapijos ir onkologijos draugijos (ESTRO) narys.
Prieš ketverius metus dr. D. Norkus ryžosi kardinaliai pakeisti ne tik darbovietę, bet ir šeimos, kurioje užaugo dukra Goda Marija ir sūnus Kasparas, gyvenimą ir su žmona bei sūnumi išvyko gyventi ir ieškoti naujų profesinių iššūkių Airijoje. Gydytoju konsultantu, onkologu radioterapeutu dirbo Hillman vėžio centre Voterfordo mieste.
Į Lietuvą grįžo 2024 metų pradžioje. „Įsidarbinau Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, tikėdamasis įgyvendinti turėtus planus, tačiau ne visai pavyko“, – atvirauja gydytojas, nusprendęs padirbėti Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. „Kodėl aš čia? Taip, tai – dar vienas iššūkis, kurį norėčiau įveikti“, – sako pirmus žingsnius Šiauliuose žengiantis patyręs specialistas, neslepiantis, kad
darbuotojų stygius šioje klinikoje – viena iš priežasčių, dėl ko taip noriai buvo priimtas į kolektyvą.
Pasiryžęs dalintis patirtimi
Prieš daug metų apsigintas mokslinis darbas pakoregavo ir profesinę veiklą. Pasak dr. D. Norkaus, mokslinio tyrimo darbo tema buvo prostatos vėžys, tad ir dirbant Airijoje gydytoju konsultantu, onkologu radioterapeutu, pagrindinė sritis buvo onkourologija, centrinės nervų sistemos navikai ir limfomos. „Tad iki šiol mano domėjimosi sritis yra onkourologija ir ypač – prostatos vėžys, todėl šioje srityje turiu daugiausiai patirties. Šia patirtimi ir norėčiau pasidalinti su kolegomis Respublikinėje Šiaulių ligoninėje“, – sako onkologas radioterapeutas D. Norkus, kaip ir kiti kolegos gydantis visus pacientus, kuriems reikalinga spindulinė terapija.
Skyręs spindulinį gydymą gydytojas radioterapeutas dalyvauja jo planavimo ir įgyvendinimo procese. Šis procesas – tai komandinis darbas. Spindulinio gydymo planavime svarbus vaidmuo tenka medicinos fizikams. O spindulinio gydymo įgyvendinimo procese svarbiausi yra radioterapijos technologai.
Anot specialisto, spindulinė terapija yra planuojama, atlikus planuojamos švitinti srities kompiuterinę tomografiją, kurioje gydytojas onkologas radioterapeutas apibrėžia spindulinės terapijos taikinį, kurį reikia apšvitinti tam tikros jonizuojančios spinduliuotės doze. Taip pat jis apibrėžia kritinius organus, kuriuos reikia saugoti nuo apšvitos, ir suformuluoja medicinos fizikui užduotį suplanuoti spindulinį gydymą taip, kad maksimali jonizuojančios spinduliuotės dozė būtų paskirta į gydytojo apibrėžtą taikinį, o gydytojo apibrėžti kritiniai organai būtų maksimaliai tausojami ir nebūtų apšvitinti per didele jonizuojančios spinduliuotės doze.
Fizikui paruošus spindulinės terapijos planą, gydytojas onkologas radioterapeutas jį patikrina, patvirtina ir tik tada gydymo planas yra įgyvendinamas aparate, kuris vadinamas linijiniu greitintuvu.
Gydymas efektyvus ir saugus
Gydymo įgyvendinime dalyvauja radioterapijos technologai. Visą šį procesą stebi ir kontroliuoja bei papildomai pacientą konsultuoja gydytojas onkologas radioterapeutas. Toks, anot gydytojo, yra išorinės spindulinės terapijos paskyrimo ir suplanavimo bei įgyvendinimo procesas, kurio sėkmė priklauso ir nuo naujų technologijų. O radioterapija, anot medicinos mokslų daktaro – ta sritis, kurioje naujos technologijos vystosi ir tobulėja labai greitai.
Paklaustas apie galimybes šį sudėtingą ir atsakingą procesą įgyvendinti Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, specialistas atsako atvirai: šiuo metu Onkologijos klinikoje yra įdiegta moderni radioterapijos įranga, atitinkanti šiuolaikinius reikalavimus tad radioterapija yra efektyvi ir saugi“, – tvirtina dr. D. Norkus ir patikslindamas, kad šiuo metu į mediciną ir į radioterapiją ateina naujos technologijos: dirbtinis intelektas, stereotaksinė ir vaizdais valdoma radioterapija, ką norėtųsi įdiegti ir Šiauliuose. Patyręs specialistas, kartu su kolegomis, tiki, kad per artimiausius metus pavyks įdiegti ligoninėje naują įrangą. Dėl to ir vertėjo atvykti į Šiaulius, nes bet koks radioterapinės įrangos atnaujinimas, yra nauji iššūkiai, naujos patirtys ir naujos galimybės, kurių visada siekė labai vertingą profesinę patirtį sukaupęs specialistas, pasirengęs ja dalintis su kolegomis bei taikyti, gydydamas Šiaulių krašto pacientus.