Eurovaistinė

Sergamumui gripu didėjant, vis daugiau darbdavių siūlo darbuotojams pasiskiepyti įmonės lėšomis

Skiepai nuo gripo
Asociatyvi nuotrauka / Pexels.com

Praėjusią savaitę gripo atvejų skaičiui Lietuvoje išaugus daugiau nei 40 proc., sveikatos specialistai teigia – dar ne vėlu pasiskiepyti nuo šios ligos, kurios komplikacijos gali būti pavojingos gyvybei. Skiepai nuo gripo yra itin svarbūs darbingo amžiaus žmonėms, nes susirgus šia liga ne tik gresia nedarbingumas, bet dirbant kolektyve gerokai padidėja ir užsikrėtimo rizika. 

„Skiepai nuo gripo yra vienintelė efektyvi priemonė, mažinanti užsikrėtimo gripu ir jo sukeliamų komplikacijų riziką. Gripo vakcina ypač reikalinga tiems, kurie dirba kolektyve – nuolat bendrauja su kitais žmonėmis, dalyvauja gyvuose susitikimuose. Tokioje aplinkoje užsikrėsti gripu bei kitomis virusinėmis infekcijomis yra itin lengva“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Laura Vanagaitė. 

Pasak jos, darbingo amžiaus žmonėms gripo infekcija gali reikšti ne tik ilgesnį nedarbingumo laikotarpį, didesnes kolektyvo apkrovas bei pervargimą, bet ir rimtas pasekmes sveikatai, kurios gali užtrukti mėnesius ar net tapti lėtinėmis. Tarp tokių komplikacijų – plaučių uždegimas, sinusitas, bronchitas, širdies problemos, kurios gali būti labai pavojingos.

Be to, remiantis vaistininkės pastebėjimais, šiais metais ruoštis gripo sezonui reikėtų dėl vis dar silpno kolektyvinio imuniteto. Praėjus pandemijai, kai apribojus socialinį bendravimą sergamumas gripu mažėjo, kartu susilpnėjo ir žmonių atsparumas šiai ligai.

Skiepijasi iki trečdalio darbuotojų

Gripo vakcinaciją vykdančios sveikatos įstaigos ir vaistinės pastebi, kad vis daugiau šalies darbdavių siūlo darbuotojams pasiskiepyti nuo gripo įmonės lėšomis. Darbdaviai yra linkę įvertinti, kad skiepijimas yra ekonomiškai naudingesnis, nei spręsti išaugusio sergamumo pasekmes šaltuoju metų sezonu. 

„Mūsų darbuotojams įmonės siūloma galimybė apsisaugoti nuo gripo ir jo komplikacijų yra savaime suprantama, nes ją siūlome daugiau nei 15 metu. Tiesa, šia galimybe pasinaudoja tikrai ne visi –apie 20–30 proc. viso kolektyvo. Darbuotojai skiepytis apsisprendžia savanoriškai. Tie, kurie nesiskiepija, vis dar vadovaujasi plačiai paplitusiais mitais, neva nuo skiepo galima susirgti sunkiau“, – sako Šiaulių dviračių gamybos įmonės „Baltik Vairas“ žmogiškųjų išteklių  vadovė Irena Pupienienė.

Įmonėje jau ilgą laiką veikia ir medicinos punktas, kuriame teikiama pirminė sveikatos priežiūra, o pajutusiems peršalimo simptomus siūlomas COVID-19 ir gripo testavimas – tai leidžia greičiau užkirsti kelią šių ligų plitimui kolektyve. 

Prieš kelerius metus vakcinas nuo gripo darbuotojams pradėjusios siūlyti vėdinimo įrangos gamintojos „Komfovent“ darbuotojų saugos ir sveikatos specialistė Vilma Zaleckienė teigia, kad gripo gripo vakcinacija padeda darbuotojams sirgti trumpiau, greičiau pasveikti, išvengti komplikacijų ir greičiau grįžti į darbą. 

Įmonėje šiuo metu dirba daugiau nei 600 darbuotojų, iš kurių kasmet pasiskiepija apie 130. „Tie, kurie skiepijasi, tai daro kiekvienais metais. Jiems patogu, nes viskas organizuojama darbo metu – nereikia vykti į polikliniką ar laukti eilėse. Taip pat suteikiame galimybę pasiskiepyti privačioje klinikoje, su kuria bendradarbiaujame, jei darbuotojai to negali padaryti paskirtomis vakcinacijos dienomis. Už įmonės sutartą kainą šioje klinikoje gali pasiskiepyti ir darbuotojų šeimos nariai“, – pažymi V. Zaleckienė.

Nepaisant šių patogumų, kai kurie darbuotojai atsisako skiepų dėl baimių ar klaidingų įsitikinimų, pavyzdžiui, kad pasiskiepijus sirgimas gripu bus sunkesnis arba kaip tik neišvengiamas. Dažnai tenka priminti, kad skiepas nuo gripo negali sukelti gripo ligos, nes vakcinoje nėra gyvo gripo viruso. Kai kuriems žmonėms skiepo vietoje gali būti skausmingumas ar paraudimas, bet tai praeina per 1-3 dienas. 

Dar ne vėlu pasiskiepyti

Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės L. Vanagaitės, pasiskiepyti nuo gripo galima viso sezono metu, tačiau rekomenduojama nedelsti – sergamumo gripu pakilimas dažniausiai fiksuojamas gruodžio–vasario mėnesiais, kuomet žmonės dažnai vyksta į kitas šalis slidinėti ar pailsėti šiltuose kurortuose.

„Įprastai imunitetas gripui susiformuoja per 2 savaites nuo vakcinacijos, tad lapkričio pabaiga yra tinkamas metas pasiskiepyti, jei to dar nepadarėte. Juo labiau, kad artėja didžiosios šventės, kai vyks daugiau susiėjimų, apsikabinimų, žmonės važiuos lankyti savo artimųjų ar užsiimti žiemos pramogomis, taigi rizika susirgti gripu itin stipriai išauga“, – sako vaistininkė.

TAIP PAT SKAITYKITE