Natula

Vaikų skiepijimo situacija Lietuvoje priklauso ir nuo kiekvienos skiepijančios įstaigos rezultatų

Vaikų skiepijimas

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras tęsia vaikų skiepijimo situacijos aptarimus su suinteresuotomis šalimis. Rugsėjį vyko susitikimai su savivaldybių, kuriose skiepijimo apimtys mažiausios, atstovais, spalio mėnesį pradėti susitikimai su privačių gydymo įstaigų atstovais, kurių metu aptariami jų skiepijimo rodikliai, diskutuojama apie tai, kokių priemonių galima būtų imtis, kad jie būtų geresni.  

Susitikimų metu gydymo įstaigos detaliai supažindinamos su jų vakcinacijos rezultatais, pateikiamas palyginimas su vakcinacija Lietuvos mastu, aptariamos galimos nepaskiepijimo priežastys.

„Tiek mums, tiek pačių įstaigų atstovams svarbu suprasti, kokios gali būti priežastys, lemiančios nepakankamas skiepijimo apimtis. Sutariame, kad susipažinus su mūsų pateikta analize, bus dedamos pastangos, skirtos identifikuoti konkrečias problemas konkrečioje įstaigoje bei ieškoma būdų (sudaromas planas) joms spręsti“, – teigia NVSC vadovas Vaidotas Gruodys.

Lietuvoje pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių vaikai skiepijami nuo 14 užkrečiamųjų ligų. Nuo nė vienos iš jų nepaskiepijama 95 proc. vaikų, kaip rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija, kad būtų suvaldytas ligų plitimas.  O pastaruosius dešimt metų kasmet vaikų paskiepijama vis mažiau.

NVSC naudodamas savo atliktos analizės duomenis ne tik atskleidžia esamą situaciją, tačiau parodo gydymo įstaigoms kryptį, kurios siekiant galima būtų labai reikšmingai pagerinti bendrą Lietuvos vaikų skiepijimo rodiklį.

„Pavyzdžiui, vienai didelei gydymo įstaigai, turinčiai padalinių visoje Lietuvoje, viena iš vakcinų paskiepijus trimis šimtais tam tikros amžiaus grupės vaikų daugiau nei per metus paskiepija dabar, reikšmingai padidėtų visos Lietuvos rodiklis. Manome, kad labai naudinga pamatyti šiuos skaičius ir suprasti savo indėlio svarbą. Na, o rasti sprendimus, kaip pasiekti tuos vaikus, kurie dėl tam tikrų priežasčių lieka nepaskiepyti, jau yra atskiras darbas, kurio, tikimės, gydymo įstaigos dabar jaus didesnę motyvaciją imtis ir tikrai juos ras“, – pasakoja V. Gruodys.

Šiais susitikimais, be kita ko, sustiprinamas ir bendradarbiavimas su gydymo įstaigomis, kuris taip pat gali labai pasitarnauti gerinant skiepijimo situaciją. NVSC atstovai siūlo savo metodinę pagalbą gydymo įstaigoms vakcinacijos klausimais ir yra pasirengę teikti šeimos gydytojams, slaugytojams konsultacijas, atsakyti į klausimus, atnaujinti žinias – organizuojamos nuotolinės konsultacijos.

TAIP PAT SKAITYKITE