Agatas

Vienpusis nosies užgulimas: ar tai pavojinga ir kada sunerimti

Nosies užgulimas pagalba

Pacientai į ausų, nosies ir gerklės ligų gydytojus kreipiasi dėl įvairiausių viršutinių kvėpavimo takų problemų. Viena jų – ilgalaikis vienpusis nosies užgulimas. Jis gali būti lydimas ir tokių simptomų, kaip pūlingo sekreto tekėjimas, kraujavimas iš nosies, nosies sausumas, skausmas ir kt. Apie galimas vienpusio nosies užgulimo priežastis pasakoja Klaipėdos medicinos centro „Northway“ gydytojai otorinolaringologai Vytautas Junčys ir Modestas Maslovas.

Viena dažniausių vienpusio nosies užgulimo priežasčių – iškrypusi nosies pertvara

Pasak patyrusių specialistų, vienpusį nosies užgulimą gan dažnai nulemia iškrypusi nosies pertvara. Tačiau net apie 80 proc. iškrypusią nosies pertvarą turinčių žmonių to nežino. Įtarti šią problemą galima pastebėjus šiuos simptomus:

  • sunkesnis kvėpavimas viena nosies landa;
  • nosies sausumas;
  • pasikartojantis kraujavimas iš nosies;
  • ilgiau trunkanti sloga ar dažnai pasikartojantis sinusitas vienoje pusėje.

Varginant vienam ar keliems išvardintų simptomų, svarbu kreiptis į gydytoją otorinolaringologą, kuris išsiaiškins jų priežastis ir parinks tinkamą gydymą. Jeigu medikamentinio gydymo nepakanka, nosies pertvaros iškrypimas gali būti gydomas chirurginiu būdu, atliekant septoplastiką – nosies pertvaros ištiesinimo operaciją.

Pastebėjus pavojingus požymius, svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją

Pašnekovų teigimu, kitos dažniausiai pasitaikančios vienpusio nosies užgulimo priežastys –sinusitas, stafilokokinė nosies infekcija, gerybiniai ir piktybiniai dariniai nosies landoje.

Gydytojai otorinolaringologai atkreipia dėmesį, kad dėl vienpusio nosies užgulimo reikėtų itin sunerimti, pasireiškus šiems pavojingiems požymiams:

  • vienpusis veido patinimas ar skausmingumas;
  • dažnai pasikartojantis vienpusis kraujavimas iš nosies;
  • dažnai pasikartojantis vienpusis plutų kaupimasis nosies landoje;
  • dažnas vienpusis skaidraus skysčio bėgimas iš nosies, suintensyvėjantis pasilenkus į priekį;
  • vienpusis akies skausmas, pilnumo ar spaudimo jausmas, dvejinimasis ar progresuojantis regos prastėjimas;
  • vienpusis progresuojantis viršutinių dantų netekimas.

Esant bent vienam iš šių simptomų, būtina nedelsiant kreiptis į ausų, nosies ir gerklės ligų gydytoją  – otorinolaringologą (LOR), kuris paskirs išsamius tyrimus ir tiksliai nustatys negalavimų priežastis.

Išsami paciento anamnezė ir itin tikslūs šiuolaikiniai tyrimai – raktas į sėkmingą gydymą

Gydytojo otorinolaringologo konsultacija prasideda nuo pokalbio su pacientu. Jo metu bandoma kuo tiksliau išssiaiškinti simptomus, jų trukmę ir progresavimą, gretutines ligas, vartotus ar vartojamus vaistus, t. y. surinkti išsamią paciento anamnezę.

Vėliau seka paciento apžiūra – apžiūrimos ausys, nosies ertmė, burnaryklė bei gerklaryklė. Esant poreikiui, gali būti atlikta nosies, nosiaryklės, burnaryklės ir gerklaryklės endoskopija. M. Maslovo teigimu, dauguma pacientų nerimauja dėl apžiūros endoskopu. Tačiau gydytojas nuramina, kad baimintis jos tikrai neverta, nes pasitelkus fibroendoskopą (minkštą endoskopą) apžiūros metu patiriami nepatogumai – minimalūs. Tuo tarpu endoskopijos metu galima itin tiksliai įvertinti esančius pakitimus, jų išplitimą, todėl šis tyrimas labai svarbus efektyviausio gydymo parinkimui.

Norint nustatyti pakitimų kilmę, atliekama biopsija. Taikant vietinę arba bendrinę nejautrą, paimamas nedidelis kiekis pakitusių audinių, kurie išsiunčiami histologiniam ištyrimui.

Siekiant detaliau įvertinti pakitimus, nustatyti proceso plitimą į gretimas struktūras ir planuojant chirurginį gydymą pasitelkiami radiologiniai tyrimai.

Apibendrinus tyrimų rezultatus ir nustačius vienpusio nosies užgulimo priežastis, planuojama gydymo taktika.

Vienpusį lėtinį sinusitą gali nulemti ir sugedę dantys

Sinusitas – tai ūminis ar lėtinis prienosinių ančių (sinusų) uždegimas, dažniausiai pasireiškiantis tokiais simptomais, kaip karščiavimas, pūlių tekėjimas iš nosies, skruosto patinimas, akiduobių, kaktos skausmas. Sinusitas gali pasireikšti ir vienoje nosies pusėje. Jeigu simptomai trunka ilgiau nei 3 mėnesius, diagnozuojamas lėtinis sinusitas.

Pasak Vytauto Junčio, dažniausiai vienpusį lėtinį sinusitą  sukelia odontogeninės kilmės priežastys. „Reikėtų atkreipti dėmesį, ar toje pusėje, kurioje pasireiškia ligos simptomai, buvo pašalinti ar taisyti dantys. Taip pat reikėtų įvertinti, ar iš tos pusės sklinda blogas kvapas, matomos žalsvos išskyros, pūlingas sekretas. Jeigu turite sugedusių dantų ar blogo kvapo išskyros iš vienos nosies landos atsirado po danties implanto įsriegimo, reikėtų nedelsti ir apsilankyti pas ausų, nosies ir gerklės (LOR) gydytoją“, – pataria specialistas.

Sinusitas gali pasireikšti ir kartu su polipoze. Polipai – tai nosies gleivinės išaugos, kurios blokuoja tiek sinusų nutekėjimą, tiek nosies landą ir kvėpavimą. Neretai jie painiojami su adenoidais, kurie dažnu atveju pašalinami vaikystėje. Tiek odontogeninio, tiek polipozinio sinusito atvejais  dažniausiai gydymui pasitelkiama chirurgija. Auksiniu standartu laikoma funkcinė endoskopinė sinusų chirurgija.

Esant stafilokokinei nosies infekcijai,  nosies landoje bei  priekinėje pertvaros dalyje susidaro  plutų pavidalo sausos apnašos. Dažniausias šios infekcijos simptomas – nosies užgulimas ryte. Pašalinus apnašas iš nosies landų, kvėpuoti tampa lengviau. Be apsunkinto kvėpavimo nosimi šiai infekcijai taip pat būdingas pasikartojantis kraujavimas iš nosies. Stafilokokinė nosies infekcija gydoma antibiotiniais tepalais. Siekiant užtikrinti sklandų gijimą ir išvengti jos atsinaujinimo, svarbu laikytis gydytojo pateiktų  rekomendacijų ir paskirtu laiku atvykti kontroliniams vizitams.

Gerybinių ir piktybinių darinių pašalinimui prireikia chirurginio gydymo

Nosies užgulimo priežastis gali būti ir hemangioma – kraujagyslinės kilmės darinys, dažniausiai augantis nuo šoninės sienos ir sukeliantis vienpusę nosies obstrukciją bei pakraujavimus. Šiuos darinius rekomenduojama šalinti endoskopiškai. Esant stambesniam dariniui ir geresnei kraujotakai, siekiant užkirsti kelią stipriam kraujavimui operacijos metu, prieš endoskopinę operaciją gali būti atliekama darinio embolizacija.

Vienpusį nosies užgulimą gali sukelti ir dėl išorinių ar vidinių priežasčių nosies landoje susiformavęs, savo struktūra į kalcifikatą panašus svetimkūnis – rinolitas. Iš esmės jį galima vadinti nosies akmeniu. Rinolitas yra infekcijos šaltinis, todėl jį taip pat rekomenduojama  pašalinti ambulatoriškai arba stacionare chirurginiu būdu.

Vienas dažnesnių gerybinių darinių nosies landoje – invertuojanti papiloma. Nors ji laikoma gerybiniu naviku, tačiau apie 5–12 proc. atvejų gali supiktybėti. Todėl aptikus šį darinį, būtina suplanuoti bei atlikti funkcinę endoskopinę sinusų operaciją ir radikaliai jį pašalinti. Pilnai nepašalinus darinio sveikų audinių ribose (radikaliai), išlieka didelė darinio atsinaujinimo tikimybė.

Piktybiniai nosies bei nosiaryklės navikai, tokie kaip plokščiųjų ląstelių karcinoma, adenokarcinoma, gleivinės melanoma ar rabdomiosarkoma, linkę greitai progresuoti infiltruodami aplinkines sritis bei plisti organizme. Būdingi šių navikų simptomai – vienpusis nosies užgulimas, spaudimo jausmas veide, skausmas bei kraujavimas. Siekiant juos pašalinti, atliekama operacija.

Svarbiausia – nedelsti ir laiku kreiptis į specialistus

„Tačiau siekiant kuo greičiau ir efektyviau išspręsti vienpusio nosies užgulimo problemą, pastebimai pagerinti gyvenimo kokybę ir išvengti galimų komplikacijų, svarbu į atsiradusius simptomus nenumoti ranka ir laiku kreiptis į specialistus“, – baigdami pokalbį primena gydytojai otorinolaringologai Vytautas Junčys ir Modestas Maslovas.

TAIP PAT SKAITYKITE