Oficiali Higienos instituto Sveikatos informacijos centro statistika skelbia, kad daugiau nei pusės visų Lietuvoje mirčių priežastis yra kraujotakos sistemos sutrikimai, arba širdies ir kraujagyslių ligos. Tai reiškia, kad nesusirūpinus savo sveikata ir nekeitus gyvenimo būdo kas antras žmogus gali mirti būtent dėl širdies ir kraujagyslių ligų. Nepaisant šios bauginančios statistikos, širdies ir kraujotakos ligų, kaip dažniausios mirties priežasties, saugomasi daug mažiau, nei žymiai retesnių priežasčių, dažniau patenkančių į žiniasklaidą ir baisiau skambančių antraštėse.
Kadangi visų organų sveikata yra glaudžiai susijusi lyg viena sistema, širdies ir kraujagyslių ligų priežasčių gali būti daug. Tai nejudrus gyvenimo būdas, antsvoris, dažnas stresas, per mažai poilsio ir atsipalaidavimo, netinkama mityba, rūkymas, aukštas kraujospūdis, cukraligė, kokaino bei amfetaminų vartojimas ir kitos.
„Angitia“ klinikos ilgametis vadovas implantuojantis odontologas Mindaugas Gaučys pasidalija mintimis ir žiniomis apie labiau su odontologija susietą širdies ligų rizikos priežastį – dantenų bei viso periodonto uždegimą periodontitą.
Širdies ligos – periodontito komplikacija ar koreliacija?
Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad tarp šių sveikatos problemų tarsi neturėtų būti daug sąsajų: dantys yra burnoje, o širdis plaka krūtinėje. Tad ar galėtų periodontitas sukelti širdies bei kraujotakos sutrikimus arba nors padidinti jų riziką?
Šis klausimas svarstomas jau ne vieną dešimtmetį, o per pastaruosius kelis metus buvo atlikta daugybė tyrimų, ir visi rodo tą patį: egzistuoja aiškus statistinis ryšys tarp burnos ligų ir tokių mirties priežasčių, kaip širdies miokardo infarktas ir galvos smegenų insultas. Šios ligos daug rečiau ištinka žmones, besilaikančius tinkamos burnos higienos ir turinčius sveikus, periodontito nepaliestus arba tuoj pat sugydytus dantis.
Yra pasiūlytos kelios prielaidos, paaiškinančios periodontito sąsajas su miokarditu, insultu ir kitomis ligomis.
- Iš dantenų žaizdų bakterijoms nesunku patekti į kraujotakos sistemą, keliauti kraujyje po visą organizmą, lokalizuotis atskiruose žmogaus kūno organuose ir sukelti naujas arba paaštrinti jau esamas ligas. Patogeninės bakterijos, patekusios į kraujagysles iš periodonto uždegimo židinio, gali sukelti mažyčius kraujo krešulius, o šie – širdies raumens miokardo infarktą arba insultą. Kad periodontitas sudaro sąlygas burnos bakterijoms pasklisti po visą organizmą, yra nustatyta tyrimais. Tačiau nėra šimtu procentų aišku, ar šie periodontito sukėlėjai gali sukelti širdies ir kraujagyslių ligas tiesiogiai, nes gydymas antibiotikais jų rizikos nesumažina (Harvardo universiteto straipsnis).
- Širdies ligas sukelia ne pačių bakterijų tiesioginė veikla, o organizmo atsakas į ją. Kitaip tariant – imuninė reakcija ir uždegimas, paveikiantis visą kūną, o labiausiai – kraujagysles ir širdį.
- Tiek periodontitą, tiek širdies ir kraujagyslių ligas sukelia bendros žinomos žmogaus sveikatai žalingos priežastys, todėl periodontitas su kraujotakos ligomis gali koreliuoti. Padidintos rizikos priežastimis gali būti žalingi įpročiai, ypač rūkymas ir apskritai atsainus požiūris į sveikatą. Nesilaikantys tinkamos burnos higienos, t. y. nesirūpinantys savo dantų sveikata pacientai, labiau tikėtina, nesaugo ir viso savo organizmo sveikatos nuo kitų žalingų aplinkos poveikių, tiesiogiai kenkiančių ir širdžiai.
Pažymėtina, kad visos trys galimos priežastys viena kitai neprieštarauja, todėl teisinga gali būti daugiau, nei viena.
Periodontito, rūkymo ir širdies ligų tarpusavio sąsajų tyrimai
2014 m. JAV publikuotas tyrimas parodė, kad laiku ir tinkamai išsigydę periodontitą žmonės turėdavo 10 – 40 % mažiau išlaidų, susijusių su širdies ir kraujagyslių ligomis.
2018 m. buvo publikuotas vienas didžiausių šios srities tyrimų. Patikrinus beveik milijono žmonių sveikatos duomenis, tarp kurių buvo 65 tūkstančiai širdies ir kraujotakos sutrikimų, nustatyta koreliacija tarp dantų praradimo (prastos burnos higienos) ir išeminės širdies ligos. Tačiau atsižvelgus į tai, ar pacientas rūkantis, ar ne, šios koreliacijos nelieka. Buvo padaryta išvada, kad abi sveikatos problemas sukelia arba sustiprina rūkymas.
Nuo to laiko buvo atlikta ir daugiau tyrimų, kurių ne vienas parodė koreliaciją tarp periodontito ir širdies ligų atsižvelgus, ar pacientas yra rūkantis, ar nerūkantis. Nustatyta, kad net ir tarp rūkančiųjų žmonių sergantys periodontitu turi dar didesnę riziką patirti širdies ir kraujagyslių problemas.
„Periodontologijos žurnale“ (ang. Journal of Periodontology) 2021 m. publikuotas tyrimas atskleidė, kad širdies ir kraujagyslių ligų rizika padidėja dantų problemų turintiems žmonėms, tačiau nepadidėja jas turėjusiems anksčiau ir išsigydžiusiems. Tai gali rodyti, kad būtent periodontitas padidina širdies ligų riziką. Tačiau dantų problemų susitvarkymas gali reikšti, kad išnyko ir trečiasis faktorius, pavyzdžiui, žmogus nustojo rūkyti, pradėjo daugiau rūpintis sveikata, įskaitant ir burnos higieną. Todėl vėl gi, tikslaus ryšio pobūdžio tarp šių ligų priežasties kol kas patvirtinti negalima.
Tokioje sudėtingoje srityje, kaip žmogaus sveikata, neužtenka vieno tyrimo vienareikšmiškiems atsakymams. Todėl norint nustatyti tikslesnį ryšio „mechanizmą“ tarp periodontito ir širdies bei kraujagyslių ligų, tyrimų prireiks daugiau. Bet jau dabar galima tvirtai teigti, kad koks bebūtų to ryšio tarp periodontito ir kitų ligų pobūdis, pats ryšys egzistuoja. Todėl saugojimasis nuo periodontito yra kartu saugojimasis nuo infarkto, insulto, išeminės širdies ligos bei daugybės kitų sveikatos problemų, ne tik širdies ligų. Tvirtai nustatytas ryšys tarp periodontito ir Alzheimerio ligos, kvėpavimo takų sutrikimų, net vėžio, ir tikėtina, tai dar ne pabaiga.
Kol mokslininkai tiria ryšį tarp periodontito ir širdies ligų, geriausia tinkamai prisižiūrėti visų savo organų sveikatą, įskaitant ir neatsiejamą viso kūno dalį – burnos ertmę su dantimis. Ir nepatirti nei klastingo periodontito su garantuotai žinoma dažna komplikacija – prarastais dantimis, nei pavojingų žmogaus gyvybei širdies ligų. O jei jau taip nutiko, kad periodontito išvengti nepavyko – Kauno odontologijos klinika „Angitia“ siūlo nedelsiant kreiptis į burnos higienistą, kad šis pavojingas viso organizmo sveikatai periodontitas būtų kuo skubiau sustabdytas ir sugydytas, nelaukiant dar pavojingesnių komplikacijų, nei prarasti dantys.
www.angitia.lt
https://www.facebook.com/angitiaklinika/
Informacijos šaltiniai: