REXSAN raumenims sąnariams kaulams

Vitaminas B6 – Piridoksinas – Nauda, Vartojimas, Poveikis

Vitaminas B6 – Piridoksinas – Nauda, Vartojimas, Poveikis

Vitaminas B6 yra būtina maistinė medžiaga, reikalinga nervų, odos ir raudonųjų kraujo kūnelių sveikatai palaikyti.

Jis dalyvauja energijos apykaitoje ir yra reikalingas pagrindinių neurotransmiterių, reguliuojančių nuotaikos pusiausvyrą, budrumą ir miego ciklus, sintezei. Jis taip pat svarbus mielino susidarymui ir smegenų sveikatai.

Yra keletas skirtingų vitaminų B6 papildų, įskaitant piridoksino HCL ir piridoksal-5′-fosfatą (P5P), kartais vadinamus aktyvuotais B6.

P5P yra aktyvi B6 forma organizme. Jis yra labai svarbus maistinių medžiagų įsisavinimui iš žarnyno ir yra svarbus koenzimas angliavandenių, riebalų ir baltymų konversijai į naudingas energijos formas mūsų ląstelėse.

P5P taip pat vaidina svarbų vaidmenį imuninei funkcijai gaminant antikūnus. Jis taip pat palaiko elektrolitų pusiausvyrą ir palengvina saugomo glikogeno išsiskyrimą iš kepenų ir raumenų audinio.

Šiame straipsnyje bus aptariami turimi moksliniai tyrimai apie tai, kaip vitaminas B6 veikia organizme, bendri naudojimo būdai, nauda sveikatai, maisto produktai ir papildai, saugumas ir šalutinis poveikis bei galimos sąveikos su vaistais.

Kas Yra Vitaminas B6 ?

Vitaminas B6 yra vienas iš aštuonių B grupės vitaminų komplekso. Piridoksinas yra viena iš labiausiai paplitusių vitamino B6 formų.

Nors jis paprastai vartojamas pakaitomis su pavadinimu piridoksinas, terminas „vitaminas B6“ techniškai reiškia šešis atskirus junginius, vadinamus vitaminais, kurie rodo B grupės vitaminų kompleksą.

Kofermentų formose vitaminas B6 dalyvauja įvairiose biologinėse funkcijose. Ji turi daugiau kaip šimtą fermentinių reakcijų, kurių dauguma padeda palengvinti baltymų apykaitą.

Vitaminas B6 yra vandenyje tirpus vitaminas ir yra laikomas tik minimaliu kiekiu kepenyse, raumenyse ir smegenų audiniuose. Jis randamas daugelyje maisto šaltinių ir daugelyje išsivysčiusių šalių nerasite šio vitamino trūkumo.

Merilendo universiteto medicinos centro (UMM) teigimu, vitaminas B6 yra svarbus energijos gamyboje, kaip ir visi B kompleksiniai vitaminai.

UMM teigia, kad visi B vitaminai reikalingi norint išlaikyti tinkamą nervų sistemos funkciją ir išlaikyti sveikas kepenis, odą, plaukus ir akis.

Kaip Veikia Vitaminas B6 Kūno Viduje ?

Nacionalinis sveikatos institutas (NIH) teigia, kad šešios vitamino B6 formos yra tokios:

  • piridoksinas (PN), alkoholis
  • piridoksalas (PL), aldehidas
  • piridoksaminas (PM), kuriame yra amino grupė
  • piridoksinas-5’-fosfatas (P5P)
  • piridoksal-5’-fosfatas (PLP)
  • piridoksamino-5’-fosfatas (PMP)

Kita forma yra 4-piridoksino rūgštis (PA), kuri yra metabolitas, išsiskiriantis su šlapimu. Piritinolis yra pusiau sintetinė šio vitamino forma, kuri tam tikrose šalyse buvo parduodama kaip vaistas.

P5P yra labiausiai paplitusi šio vitamino forma kraujyje. Kartais tai vadinama aktyviu piridoksino metabolitu. Dauguma šių formų yra tarpusavyje keičiamos kūno.

Vitaminas B6 reikalingas tam tikrų smegenų chemikalų, vadinamų neurotransmiteriais, gamybai. Ypač jis dalyvauja norepinefrino, dopamino ir serotonino sintezėje, kuri, kaip žinoma, veikia nuotaiką ir dėmesio koncentraciją.

Šie cheminiai signalai padeda perteikti ryšius tarp nervų smegenyse, centrinėje nervų sistemoje (CNS) ir periferinėje nervų sistemoje (PNS).

NIH teigia, kad vitaminas B6 reikalingas tinkamam smegenų vystymuisi ir veikimui. Būtina sukurti mielino apvalkalą, kuris izoliuoja nervus ir pagerina signalo perdavimą ir greitį.

Vitaminas B6 taip pat reikalingas melatonino gamybai. Šį neurotransmiterį / hormoną gamina konkorėžinė liauka ir veikia funkcijas, įskaitant reprodukciją ir miegą.

Vitaminas B6 sinergiškai veikia su vitaminais B9 (folatas) ir B12 (kobalaminu), kad moduliuojančio baltymo amino rūgšties, vadinamos homocisteinu, kiekį kraujyje. Didelis homocisteino kiekis gali rodyti širdies ligas.

NIH teigia, kad vitaminas B6 taip pat reikalingas normaliam magnio ir vitamino B12 absorbcijai iš žarnyno. Šis vitaminas yra susijęs su skrandžio rūgšties gamyba.

Vitaminas B6 yra absorbuojamas plonojoje žarnoje, vadinamoje jejunum, kuris yra tarp ileumo ir dvylikapirštės žarnos.

Tiek vitaminas B6, tiek B12 yra reikalingi raudoniems kraujo kūnams ir hemoglobinui gaminti (junginys, kuris perneša deguonį raudonuosiuose kraujo kūneliuose). Šis vitaminas taip pat svarbus imuninės sistemos ląstelių, vadinamų limfocitais, gamybai.

Piridoksinas reikalingas aminorūgščių metabolizmui, taip pat lipidų (riebalų) ir baltymų apykaitai.

Piridoksinas paverčiamas dviem koenzimais, kurie yra svarbūs daugeliui metabolinių reakcijų. Tai piridoksamino fosfatas ir piridokso fosfatas.

NIH teigimu, kai kurios iš šių koenzimų reakcijų yra:

  • Aminorūgšties triptofano pavertimas vitaminu B3 (niacinas)
  • Fosfolipidų ir polinesočiųjų riebalų rūgščių metabolizmas
  • Hemos gamyba hemoglobinu
  • Aminorūgščių perkėlimas iš vienos molekulės į kitą (transaminacija)

Dėl savo endogeninių vaidmenų spektro, dabartiniai vitamino B6 tyrimai yra orientuoti į tai, kaip jis gali paveikti širdies ir kraujagyslių ligas, vėžį, neuropatiją, metabolizmą, diabetą, depresiją ir kt.

Vitamino B6 Vartojimas Ir Nauda Sveikatai

Pagal natūralių vaistų išsamią duomenų bazę (NMCD) žmonės įvairiems tikslams vartoja vitamino B6 priedus, įskaitant:

  • Alzheimerio ligai
  • Anemijai
  • Astmai
  • Širdies ir kraujagyslių sveikatai
  • Dysmenorėjai
  • Homocistinurijai
  • Nuotaikai gerinti
  • Išlaikyti kraujagysles sveikas
  • Esant inkstų akmenims
  • Pykinimas ir vėmimas nėštumo metu
  • Premenstrualinis sindromas (PMS)
  • Akių sveikatos apsaugai
  • Reguliuoti miego ciklams
  • Reumatoidinis artritas (RA)
  • Smegenų funkcijos palaikymas (nootropinis)

Vitaminas B6 taip pat buvo tiriamas dėl astmos, vėžio, dismenorėjos ir palaikančios širdies sveikatą. Nors preliminariuose klinikiniuose tyrimuose buvo keletas perspektyvių rezultatų, šis tyrimas šiuo metu yra ribotas.

Siekiant nustatyti B6 vitamino terapinį veiksmingumą šiais ir kitais atvejais, būtina atlikti daugiau klinikinių tyrimų.

FDA patvirtino injekcinį vitaminą B6 ir piridoksino-doksilamino derinį (Diclegis) kaip receptinius vaistus rytinės ligos gydymui.

FDA nepatvirtino vitamino B6 maisto papildų kaip vaistų, skirtų bet kokių sveikatos sutrikimų prevencijai ar gydymui. Šie produktai yra parduodami siekiant paremti kūno struktūrą ir funkciją, tačiau negali teigti, kad gydytų bet kokias ligas.

Vitamino B6 Trūkumas

Vitamino B6 trūkumas yra retas tarp žmonių, kurie valgo sveiką ir maistingą maistą.

Gali pasireikšti trūkumai, kai kraujyje yra padidėjęs karbamido kiekis (uremija), kepenų cirozė, malabsorbcijos sutrikimai, alkoholizmas, nėščioms moterims, stazinis širdies nepakankamumas ir (arba) hipertirozė.

Trūkumas taip pat labiau tikėtinas tiems, kurie vartoja tam tikrų rūšių receptinius vaistus.

Išsami „Natūralių vaistų“ duomenų bazė rodo, kad piridoksino trūkumas suaugusiesiems daugiausia veikia gleivines, periferinius nervus, odą ir kraujodaros sistemą (kraujo organus). B6 trūkumas vaikams taip pat gali turėti įtakos CNS.

Tam tikri B6 trūkumo simptomai yra bendri priepuoliai, nenormalūs elektroencefalogramos rodmenys, silpnumas, galvos svaigimas, uždegimas, dirglumas, sumišimas ir depresija.

Kiti simptomai yra liežuvio patinimas ir paraudimas ir (arba) opos burnoje, ypač burnos kampuose.

Vitamino B6 Šaltiniai Maiste

Vitaminas B6 randamas daugelyje maisto šaltinių mažais kiekiais. Kai kurie geriausi vitamino B6 maisto šaltiniai:

Kviečio grūdo gemalas, Bananai, Saulėgrąžų sėklos, Lęšiai, Pupelės, Ankštiniai, Rudieji ryžiai, Kepenys, Lašiša, Krevetės, Tunus, Turkija, Vištiena, Pienas, Sūris.

Žaliosios lapinės daržovės, pvz., Špinatai, moliūgai, kopūstai ir kiaulpienės žalumynai, taip pat užtikrina tinkamą vitamino B6 kiekį. Kai kurie spirituoti grūdai ir kiti grūdų produktai taip pat turi šią svarbią maistinę medžiagą.

Jei įmanoma, pasirinkite ekologiškų produktų šaltinius. Jei valgote mėsą, apsvarstykite galimybę rinktis žolėmis maitinamą organinę mėsą, kurioje nėra antibiotikų, steroidų ir augimo hormonų.

Jei įmanoma, rekomenduojama gauti maistinių medžiagų, pvz., Vitamino B6 iš maisto šaltinių.

Kai kuriems žmonėms, turintiems tam tikrų sveikatos sutrikimų ar gyvenimo aplinkybių, tai neįmanoma. Tokiais atvejais papildų vartojimas gali būti naudingas.

Vitamino B6 Maisto Papildai, Jų Vartojimas Ir Dozavimas

Mičigano universiteto medicinos centras teigia, kad vitamino B6 papildai yra prieinami šiuose formose: kapsulėse, tabletėse, kramtomojoje gumoje, skystuose lašuose ir pastilėse.

Dažniausios piridoksino formulės yra 25 mg, 50 mg ir 100 mg dozės.

Pasak NMCD, komerciniais tikslais yra daugiau kaip 19 000 maisto papildų, kurių sudėtyje yra B6 atskirai arba su kitais junginiais.

Dažniausiai jis nurodomas etiketėse kaip piridoksalas, piridoksaminas, piridoksino hidrochloridas ir piridoksal-5-fosfatas.

Rekomenduojama paros dozė yra 100 mg per parą. Didesnės dozės turėtų būti aptartos su gydytoju.

Naudojant maistą papildomai, dozės svyruoja nuo 25 iki 100 mg per parą.

Tyrimuose buvo tiriamos šios dozės:

  • Anemija: 25 mg per parą kartu su kitais vitaminais
  • Širdies ir kraujagyslių ligos: 40 mg per parą
  • Pažinimo funkcija: 20 mg per parą 12 savaičių
  • Dysmenorėja: 200 mg per parą
  • PMS: iki 600 mg per parą; rekomenduojama optimali dozė yra 100 mg per parą

UMM teigia, kad nors buvo tiriamos didesnės vitamino B6 dozės, dozės, viršijančios 100 mg per parą, neturėtų būti naudojamos be gydytojo patarimo ir priežiūros.

Pernelyg didelės piridoksino dozės gali sukelti nervų funkcijos sutrikimą arba ligą (neuropatiją).

Vitamino B6 Šalutinis Poveikis

NMCD vertina vitaminą B6 kaip tikėtinai saugų sveikiems suaugusiems žmonėms, jei jie tinkamai vartoja per burną, parenteraliai arba injekcine forma. Injekcinis vitaminas B6 yra receptinis vaistas, kurį gali skirti tik gydytojas.

NMCD teigia, kad piridoksinas yra tikėtinai saugus, kai nėščios ar žindančios moterys vartoja jį per burną. Tačiau rekomenduojama, kad jis nebūtų vartojamas ilgai arba be gydytojo priežiūros ir dozavimo rekomendacijų.

Vitaminas B6, vartojamas tinkamomis dozėmis, daugeliui žmonių yra gerai toleruojamas. Nors šalutinis poveikis yra mažai tikėtinas, kai kurios nepageidaujamos reakcijos yra: apetito praradimas, mieguistumas, pilvo skausmas, vėmimas, alerginė reakcija, pykinimas, parestezija (dilgčiojimas ar tirpimas, paprastai jaučiamas galūnėse).

Taip pat galimas krūtų jautrumas (mastalgia), krūties padidėjimas, jautrumas šviesai, tam tikri odos sutrikimai ir sumažėjęs folio folio kiekis kraujyje.

Taip pat galimi sunkesni šalutiniai reiškiniai, tokie kaip neuropatija, bet yra mažai tikėtini, kai vartojami normalūs šio vitamino kiekiai. Šie pavojingi rezultatai paprastai yra susiję su didelėmis dozėmis per ilgą laiką.

Vitamino B6 Sąveika su Vaistais

Vitaminas B6 gali sąveikauti su tam tikrais receptiniais vaistais, o jo įsisavinimą gali žymiai paveikti kiti vaistai ir kai kurie žolelių papildai.

Pasitarkite su gydytoju prieš naudojant vitamino B6 papildus kartu su antibiotikais, pvz., Cikloserinu, vaistais nuo epilepsijos, pvz., Valproine rūgštimi, antihipertenziniais vaistais, tokiais kaip kaptoprilas, ir antiastminiais vaistais, tokiais kaip teofilinas.

NMCD rekomendavo būti atsargiems vartojant vitamino B6 papildus kartu su žolelėmis, nuo kurių kraujo spaudimas

mažėja, įskaitant: Andrografas, Kazeino peptidai, Kofermentas Q10, Žuvies taukai, L-argininas, Gailioji dilgėlė, L-Teaninas.

Galimos ir kitos sąveikos. Jei Jus domina vitamino B6 papildai, pasitarkite su gydytoju, kad nustatytumėte, ar šis produktas Jums tinka.

Šaltiniai

  • Padeda mažinti pavargimo jausmą ir nuovargį
  • Padeda palaikyti normalią energijos apykaitą
  • Padeda palaikyti normalią nervų sistemos veiklą
  • Padeda palaikyti normalią psichologinę funkciją

SUŽINOTI DAUGIAU

TAIP PAT SKAITYKITE