Regis, tiek visokių gerų baltų dalykėlių sukurta moters savijautai pagerinti, tačiau ir pačios pastebime, jog ne visos higienos priemonės garantuoja komfortą.
Paprašėme gydytojos ginekologės Editos Venskienės, kad šiek tiek išsamiau papasakotų apie galimus nemalonumus. Ir ne tik dėl įklotų…
Į ką reikėtų atkreipti dėmesį, renkantis higieninius paketus menstruacijoms ir įklotus, skirtus kasdienai?
Vertėtų atkreipti dėmesį į medžiagų, iš kurių jie pagaminti, ekologiškumą, pH, rinktis laidžius orui.
Kokios problemos kyla dėl netinkamo produktų pH?
Žmogaus odos pH yra 5,5, t.y. silpnai rūgštus. Medžiagos ar higienos priemonės, besiliečiančios su oda, turėtų būti neutralaus pH, ne šarminės, kad oda netaptų lengvai pažeidžiama mikroorganizmų ir grybelių.
Kokius negalavimus gali sukelti netinkami kasdieniniai higieniniai įklotai?
Dažniausi moterų skundai – blogas išskyrų kvapas, odos ir gleivinės sudirginimas, paraudimas, iššutimai, bėrimai. Gali kartotis makšties grybeliniai ar bakteriniai uždegimai, disbakteriozė (bakterinė vaginozė).
O kaip dėl higieninių paketų menstruacijų metu?
Beveik tas pats. Moteris gali varginti nemalonus kvapas, iššutimai, odos bėrimas, nutrynimai, pratekėjimai dėl netinkamai pasirinkto paketų dydžio.
Kaip veikia sezoniškumas? Ar vasarą patartumėte rinktis geresnės kokybės higieninius įklotus? Jei taip, tai kodėl?
Vasarą geriau rinktis įklotus laidžius orui, pasižyminčius natūralių medžiagų savybėmis, taip pat ekologiškus, nes makšties išskyros ir menstruacinis kraujas šiltoje aplinkoje greičiau irsta ir sukelia nemalonų kvapą bei odos ir gleivinės sudirginimą.
Vasarą moterys daug keliauja, todėl tenka ilgą laiką praleisti automobilyje ar lėktuve. Kokius higieninius įklotus moterys turėtų rinktis ilgų kelionių metu?
Vėl paminėsiu ,,kvėpuojančius“ paketus. Jie turėtų būti patikimi, gerai sugeriantys, gerai prilimpantys prie kelnaičių, kad nesukeltų nepatogumų, jei tenka ilgiau pasėdėti.
Kartais moterys susiduria su negalavimais, kylančiais dėl tamponų naudojimo. Ką patartumėte tokioms moterims?
Žinoma, yra situacijų, kai patogu naudoti tamponus į makštį – maudynės, sportas, tačiau visada moterims primename, kad naudotų mažiausio sugeriamumo tamponus, nepamirštų pakeisti jų kas 3-4 val., nors kraujavimas ir būtų negausus, taip pat po kiekvieno išsimaudymo.
Kada nerekomenduotumėte rinktis tamponų?
Tamponai kai kurioms moterims gali sukelti negalavimų: makšties sausumą, gleivinės išopėjimus. Sunkiausia, nors ir reta komplikacija, susijusi su makšties tamponų naudojimu, – toksinio šoko sindromas. Tamponų nerekomenduojama rinktis, kai moterims dažnai kartojasi makšties uždegimai, bakterinė vaginozė.
Štai jauna mergaitė tapo moterimi – prasidėjo menstruacijos. Kas yra geriau – higieniniai paketai ar tamponai?
Rekomenduočiau rinktis paketus.
Kai moteris laukiasi, menstruacijos nutrūksta, tačiau padaugėja makšties išskyrų. Kokie įklotai tinka tokiu atveju?
Jei nėščioji naudoja kasdieninius įklotus, jie turėtų būti hipoalerginiai, laidūs orui, dažnai keičiami.
Neretai nėščiąsias vargina pasikartojantis kandidozinis makšties uždegimas (pienligė), pasireiškiantis pagausėjusiomis išskyromis, niežuliu. Turinčioms skundų, visada būtina pasitarti su gydytoju.
Jei nėščioji gali nenaudoti įklotų, tai būtų geriausia. O jei naudoja, rinktųsi ,,kvėpuojančius“, neutralaus pH, švelniu paviršiumi įklotus, dažnai juos pakeistų.
Kitas etapas – po gimdymo. Į ką svarbu atkreipti dėmesį?
Pirmosiomis dienomis po gimdymo kraujingos išskyros būna gana gausios, reikalingi didesni, daugiau sugeriantys higieniniai paketai. Vėliau kraujavimas mažėja, tinka įprasti vidutinio dydžio paketai.
Paketus po gimdymo tenka naudoti ilgai, iki 6-8savaičių, todėl gerai, kai jie nesukelia odos dirginimo, padeda išvengti nemalonaus kvapo, turi švelnų, medvilnę primenantį paviršių. Dėl infekcijų galimybės lytinių organų higiena tuo laikotarpiu ypač svarbi. Rekomenduojama rinktis paketus, ne makšties tamponus.
Kokie negalavimai dažniausiai kamuoja moteris menopauzės metu?
Dažni moterų skundai dėl lytinių organų sausumo, niežulio, skausmingų lytinių santykių, pasikartojančių šlapimo organų infekcijų. Perimenopauzės laikotarpiu dažną vargina padidėjęs dirglumas, karščio pylimai, padidėjęs prakaitavimas.
Jeigu moteriai įklotai būtini dėl šlapimo nelaikymo, rinktis kvapą ,,užrakinančius“ švelniu paviršiumi įklotus. Jei moteriai po menopauzės išskyros iš lytinių organų gausios ar yra kraujingų – būtina kreiptis į ginekologą.