Medicinos ekspertai atskleidžia faktą, jog dažniausiai pėdų pažeidimai yra ne įgimti, o įgyti. Praleidus svarbų pėdos formavimosi etapą ir nesilaikant priežiūros taisyklių vaikystėje, vėliau tenka vargti dėl pėdų, blauzdų, kelių, klubų, stuburo ir net galvos skausmų. Nedažnas susimąsto, kad šių skausmų kaltininkės – netaisyklinga pėdų padėtis ar netinkama avalynė.
Mažiausiai kas antras suaugęs žmogus šiandien kenčia dėl pėdų negalavimų.
Ekspertai tvirtina, kad tokių yra net 80 proc.
Ne veltui sakoma, jog pėdos – tai žmogaus kūno pamatas ir judėjimo garantas. Vos gimus kūdikiui, ant mažų pėdučių užmaunamos vilnonės kojinės, kurios skatina mažylio kraujotaką, neleisdamos šiam sušalti. Vaikučiui augant, gydytojai ortopedai rekomenduoja kuo daugiau vaikščioti ir bėgioti basomis nelygiu paviršiumi: po smėlį, žolę, akmenėlius ar smulkų žvyrą, taip pat pataria plaukioti, basomis minti dviratį. Toks natūralus masažas aktyvina pėdų kraujotaką ir teigiamai veikia visą organizmo savijautą.
Deja, dėl klimatinių mūsų šalies sąlygų vaikai ne visada gali būti basi. Namuose, darželyje vaikučius apauname šlepetėmis ar kambariniais batukais, į lauką, ypač šaltuoju metų laiku, prireikia ir rimtesnės avalynės.
Kad mažos pėdutės augtų sveikos, būtina tinkama avalynė. Profilaktinė avalynė atitinka gydytojų ortopedų rekomendacijas ir pasižymi šiomis ypatybėmis:
- lankstus anatomiškai išformuotas padas išlaiko pėdą taisyklingoje fiziologinėje padėtyje,
- tvirtas užkulnis stabilizuoja čiurną,
- plati noselė nevaržo kojų pirštukų ir visos pėdutės judesių, kurie labai svarbūs taisyklingam pėdos kaulų ir raumenų vystymuisi,
- natūralios medžiagos leidžia pėdai kvėpuoti.
Įtariant, kad vaikutis turi pėdučių problemų (plokščiapėdystė, šleivapėdystė, silpni čiurnos raiščiai ir kt.), rekomenduojama pasitarti su gydytoju ortopedu traumatologu. Jis apžiūrės ir patars, kokių profilaktinių ir gydymo priemonių imtis. Esant reikalui, skirs reabilitacinį gydymą: mankštas, masažą, reikalingas ortopedijos technines priemones.
Laiku pritaikius prevencines priemones, užkertamas kelias ligos progresavimui, išvengiama komplikacijų.
Pėdų ligoms gydyti dažnai taikoma gydomoji mankšta, masažas, įvairios vonelės. Gydomosios mankštos pratimų, taisyklingų masažo judesių gali pamokyti kineziterapeutas, kad vėliau savo vaikučiams tą patį galėtų atlikti ir jų tėveliai.