Natula

Kaip pasakyti „ne” dar vienam žaisliukui?

Daugeliui matytas vaizdelis: mažylis parduotuvėje stovi prie žaislų lentynos, trepsi kojytėmis ir rėkia: „Noriu”, „Nupirk”. Konfliktas lyg ir garantuotas. O gal jo galima išvengti?
Nemanykite, kad esate blogi tėvai, jeigu negalite mažyliui nupirkti jo norimo žaisliuko. Gali būti, kad šis noras jau po kelių minučių praeis, ir vaikutis vėl trepsės kojytėmis, trokšdamas jau kito daikto. Svarbiausia, kad atsisakymas pirkti neįžeistų vaikučio. Todėl venkite žodelio „ne”. Tai skamba grėsmingai, tarsi jūs niekada šito žaisliuko nebenupirksite. Mažylis gali pagalvoti, kad jis galbūt netgi nevertas jo turėti. Geriau tarstelėti: galbūt, tikriausiai, pasistengsime. Vaikas turi jausti, kad jūs jį suprantate ir palaikote. Dvimečiam pipirui dar sunku suprasti: brangu – pigu, dabar –vėliau, o su ketvirtąjį gimtadienį atšventusiu mažyliu jau galima tartis.

Išeitis tikrai yra
Jeigu mažasis pirkėjas išsirinko labai brangų žaisliuką, kartu jį apžiūrėkite: koks jis spalvingas, gražus, kokias sudėtingas funkcijas atlieka. Būtent todėl ir yra labai brangus. Paaiškinkite mažyliui, kad norint jį nupirkti jums teks dirbti, tarkim, savaitę nieko nevalgant ir negeriant. O tada paklauskite, ar šis žaisliukas yra tiek vertas. Jeigu trokštamas daiktas būtų tinkama dovana Kalėdoms arba Velykoms, pasiūlykite mažyliui parašyti laišką Kalėdų Seneliui ar Velykų Bobutei. Galbūt jie atneš jį dovanų. O jei ne už kalnų gimimo diena, pasakykite, kad iki šios šventės galbūt jums pavyks sutaupyti ir nupirkti taip trokštamą žaisliuką. Dar viena išeitis – pasakykite vaikui, kad šis daiktas kainuoja tiek, kiek jo visi turimi žaisliukai, ir pasiūlykite juos pakeisti į naujai pasirinktą. Jei mažylis sutiks, grįžę imkitės darbo: rinkti turimus žaisliukus ir taisyti aplūžusius. Procesas užtruks, nes tikėtina, kad ne visos mašinytės jau bus su ratais, o lėlės su suknelėmis ar bateliais. Greičiausiai po kurio laiko vaiko entuziazmas daryti mainus praeis.
Net jeigu mažylis panoro nefunkcionalaus žaisliuko, pvz., pliušinio meškučio, kuris greičiausiai bus įdomus tik tol, kol naujas, neišpeikite jo pasirinkimo. Verčiau priminkite, kad labai panašų meškutį jam jau yra nupirkusi močiutė, o tas vargšelis jau seniai sėdi pamirštas ant lentynos vienas ir liūdi. Jeigu vaikutis bandys prieštarauti, kad jo turimas meškutis, tarkim, nesegi spalvingo sijonėlio kaip šis, pasiūlykite jau turimam meškučiui jį pasiūti. Tik būtinai į šį darbą įtraukite ir mažylį.
Kai vaikučiui prireikia dar vienos lėlytės ar mašinėlės, kurių pilni namai, pritarkite, kad būtent tokios lėlytės ar mašinėlės jis iš tiesų neturi. Bet kartu pabandykite prisiminti, kokių spalvų ir dydžių šių žaisliukų jau yra namie. Paaiškėjus, kad jų yra išties daug, pasiūlykite pasikviesti draugą ir surengti automobilių lenktynes arba su lėlėmis eiti žaisti vaikų darželio. Arba vietoj mašinytės ir lėlytės galite pasiūlyti mažyliui nupirkti spalvinimo knygelę. Neretai mažajam svarbus pats pirkimo procesas arba noras įsigyti ką nors nauja. Tik nepamirškite paklausti, kokios spalvinimo knygelės vaikutis labiau norėtų: su mašinytėmis, lėlėmis ar gyvūnėliais.
Renata Maslauskienė

Žurnalas Mažylis

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE