Natula

D.U.K. apie vaikus ir psichologą

D.U.K. apie vaikus ir psichologą

Kaip pasakyti vaikui, kad reikės susitikti su psichologu?

Dažniausiai vaikai ir paaugliai nujaučia, kad su jais yra kažkas ne taip, tad išgirdę iš tėvų apie tai, kad reikės susitikti su psichologu, ypatingai nenustemba. Mažiems vaikams galima sakyti, kad reikės susitikti su „kalbančiu daktaru“. Daktaras vaikams asocijuojasi su skausmą keliančiu personažu, tad Jūsų pareiga užtikrinti vaiką, kad šis, „kalbantis daktaras“, nieko skausmingo nedarys, o tik šnekėsis ir žais su vaiku. Paaiškinkite vaikui, kad tokiu būdu „kalbantis daktaras“ padės išspręsti  atsiradusias problemas. Vyresniems vaikams ir paaugliams, galite tiesiai šviesiai pasakyti, kad su psichologu bus šnekama apie konkrečias problemas, konkrečią situaciją.

Ką daryti, jei mano vaikas/paauglys atsisako susitikti su psichologu?

Tokia pozicija neturėtų stebinti. Daugumai vaikų/paauglių  tai yra nežinoma patirtis, kuri kelia nerimą, tačiau, mano patirtis rodo, kad kartą susitikę su profesionaliu psichologu, jie džiaugiasi žengę šį žingsnį. Profesionalus psichologas tikrai žinos kaip elgtis su vaiku, užtikrins jam saugią ir komfortišką aplinką, niekuomet nebars, nemoralizuos, nemokys kaip ir ką daryti.

Pateikiu pavyzdį, kaip galima būtų paaiškinti vaikui vizito pas psichologą tikslą: „…tu gi žinai kiek mes pastaruoju metu pykstamės dėl to, kad tu neatlieki namų darbų ir iki šiol neradome kito būdo, kaip tai padaryti taikiai. Aš radau žmogų, kuris žino kaip padėti šeimoms nesipykti tokiose situacijose. Kitos šeimos taip pat lankėsi pas šį specialistą ir liko labai patenkintos, jie daugiau nebesipyksta dėl neatliktų namų darbų. Aš manau, kad mums visiems būtų tik į naudą, jei susitiktume su psichologu…“. Paaiškindami vaikui problemą šeimos kontekste, jūs suteikiate saugumo jausmą, vaikas jaučia šeimos palaikymą ir nesijaučia tik vienas kaltas.

Tėveliams, kurių vaikai griežtai atsisako susitikti su psichologu,  labai svarbu įsidėmėti vieną dalyką – Jūs atsakingi už vaiko gerovę, o ne vaikas. Kai kurie tėvai daro didelę klaidą leisdami vaikams/paaugliams patiems nuspręsti lankytis pas psichologą ar ne, juk Jūs neleistumėte vaikui pačiam spręsti, lankytis pas odontologą ar ne, gerti vaistus ar negerti ir pan. , taip ir už vaikų/paauglių psichinę sveikatą tėvai privalo būti atsakingi.

Ar po apsilankymo pas psichologą mano vaikui nebus „klijuojama etiketė“ ?

Dauguma tėvų bijo, kad po apsilankymo pas psichologą, jų vaikui bus priklijuota „nesveiko, kitokio, keisto vaiko” etiketė. Šiuolaikinėje visuomenėje,  krepimasis psichologinės pagalbos, vis dažniau aplinkinių vertinamas pozityviai, bet taip ir turėtų būti, nes kreipimasis pagalbos yra prevencinė priemonė rimtiems sutrikimams. Pagrindinis dalykas, kuris turi rūpėti tėvams – Jūsų vaiko problemos ir jų sprendimas. Stigmatizacija dažniau pasitaiko mokykloje, sunku nepastebimai lankytis pas mokyklos psichologą, sunkiau išlaikyti konfidencialumą. Lankantis pas psichologą už mokyklos ribų, išvengiama nereikalingų akių ir kalbų, Jūsų vaiko privatumas saugomas įstatymo, jokia informacija, be Jūsų leidimo, niekam negali būti atskleista.

Sunkiau, jei nustatomas sutrikimas, tuomet diagnozė lengviau patampa „etikete”, tačiau tiksli diagnozė padės sudaryti tinkamą gydymo planą, tinkamą mokymo programą ir t.t., tai palengvins Jūsų vaiko funkcionavimą. Jei nustatomas sutrikimas, psichologas kartu su tėvais sprendžia ar pasakyti ją vaikui.

Jei mano vaikas lankysis pas psichologą, ar jis nemanys, kad su juo kažkas „negerai” ?

Paaugliai, dėl savo amžiaus, dažniau galvos, kad su jais kažkas „negerai”, nei jaunesni vaikai. Jūs turite paaiškinti, kad į psichologą kreipiamės dėl konkrečios situacijos, o ne todėl, kad „…tau  kažkas negerai…”. Vaikui reikia pasakyti, kad Jūs norite, jog jis pasikalbėtų su šeiminiais santykiais nesusijusiu žmogumi, taip jis galės saugiai išsisakyti visais jam rūpimais klausimais. Vaikams patinka, kai jų klausomasi be išankstinių nuostatų, moralizavimo, smerkimo.

Ką daryti jei mano vaikas jau buvo įvertintas kito psichologo?

Apie tai reikėtų pasakyti psichologui, jei turite, parodyti įvertinimo išvadą, pasakyti kodėl norite pakartotinio įvertinimo. Gyvenime pasitaiko visokių specialistų, tačiau visa ši informacija reikalinga vaiko gerovei, o ne kitų klaidų ieškojimui. Išanalizavęs situaciją, psichologas gali atlikti pakartotinį įvertinimą.

Kaip ilgai reikės lankytis pas psichologą?

Priklausomai nuo problemos, tačiau maždaug būtų apie 6 – 12 konsultacijų. Jei psichologas mato, kad problema įsisenėjusi, gili, susijusi su asmenybės pokyčiais ir reikalaujanti gydymo, tuomet Jus nukreips kitam specialistui, kuris sudarys savą konsultacijų/gydymo planą.

Koks skirtumas tarp psichologo, psichoterapeuto ir psichiatro ?

Psichologas. Psichologu gali būti tik psichologijos Magistro laipsnį turintis asmuo. Psichologo konsultacija labiau grindžiama palaikymu, lavinimu, ugdymu, trumpalaikiu konsultavimu. Psichologas įvardija problemas, konsultuoja.

Psichoterapeutas – tai gydytojas (dažniausiai psichiatras) arba psichologas, kuris atitinkamai po medicinos arba psichologijos studijų universitete dar papildomai baigė tam tikro gydymo metodo, būtent psichoterapijos, mokymosi programą.

Psichiatras – medicinos studijas universitete baigęs asmuo, kuris po bendro medicinos studijų kurso pasirinko tolimesnę psichiatrijos specializaciją. Daugiau apie skirtumus čia

Daugiau informacijos:

SENS' psichologinių problemų sprendimas

Maksimalietis

TAIP PAT SKAITYKITE