REXSAN raumenims sąnariams kaulams

Natūralūs akių lašai: ar jų būna, kokie jie?

Akių ašarojimo priežastis – pavasariniai žiedai?

Pastaruoju metu vis daugiau žmonių susidomi tuo, ką valgo, geria, kokias priemones naudoja buityje, ir vis daugiau mūsų atsigręžia į gamtą, tampa natūralumo šalininkais. Kalbant apie maistą, aiškinti, kas yra natūralu, nereikia. Savaime suprantama, kad natūraliausias maistas – daržovės, vaisiai, grūdai, mėsa, žuvis, žodžiu, viskas, ką duoda gamta, ką užaugina žmogus ir kas nėra perdirbta. Tačiau ar gali būti natūralios medikamentinės priemonės, pvz., natūralūs akių lašai, skirti labai dažnai šių dienų sausų akių ligai gydyti?

Konsultuoja akių ligų gydytojas Saulius Galgauskas.

Kam gresia sausų akių liga?

Sausų akių liga labai plačiai paplitusi, ja serga tiek jauni, tiek vyresnio amžiaus žmonės. Šios ligos išsivystymui įtakos turi beveik visi civilizacijos pasiekimai – kompiuteriai, kondicionieriai, kontaktiniai lęšiai, sausas oras. Sausų akių liga gali išsivystyti dėl ašarų sekrecijos nepakankamumo, kai ašarų liauka jų gamina per mažai, arba dėl per greito ašarų išgaravimo nuo akies paviršiaus. Padidėjusio išgaravimo sausų akių liga pasireiškia dažniau nei sukelta ašarų nepakankamumo.

Ligos vystymasis susijęs su mirksėjimu. Kuo mažiau mirksime, tuo mažiau akys drėkinamos, ir tai didina ligos riziką. Mirksint nuolat atnaujinama ašarų plėvelė, kuri saugo akis nuo išdžiūvimo. Daug ir ilgai dirbantys prie kompiuterio mirksi mažiau. Tačiau rečiau mirksi ne tik žmonės, kurie dirba kompiuteriu ar daug skaito, bet ir tie, kurių profesija susijusi su įtemptu regimuoju darbu, pvz., stomatologai, chirurgai, juvelyrai, vairuotojai. Nustatyta, kad sausų akių ligos rizika didesnė moterims, nes ašarų gamybą ir jų kokybę veikia hormonų pokyčiai nėštumo, žindymo ar menopauzės metu, taip pat vartojant kontraceptinių medžiagų. Vyresni žmonės taip pat patenka į rizikos susirgti sausų akių liga grupę, nes senstant gaminasi mažiau hormonų, kurie turi įtakos ašarų gamybai.

Kokie akių lašai geriausiai tinka sergant sausų akių liga?

Kad suprastume, kokių lašų reikia mūsų akims, reikia žinoti, kaip vystosi sausų akių liga ir kokių medžiagų ja sergant mūsų akims gali trūkti. Todėl reikia pažymėti, jog tam, kad akys normaliai funkcionuotų ir būtų sveikos, labai svarbios yra ašaros.

Ašaros labai reikalingos, nes saugo mūsų akis nuo išdžiūvimo. Ašarų plėvelę sudaro trys sluoksniai – gleivinis, vandeninis ir riebalinis. Kiekvienas iš jų svarbus normaliai ašarų plėvelės ir akies paviršiaus būklei, todėl, sutrikus nors vienam iš jų, vystosi sausų akių liga.

Kiekvieną kartą mirksint ašarų plėvelė tolygiai pasiskirsto akies paviršiuje ir ją drėkina. Jeigu žmogus nemirksi ir ašaros išgaruoja per greitai, ašarų plėvelė plonėja. Ašaros – sūrus tirpalas. Kai sumažėja ašarų plėvelės tūris, o druskų koncentracija išlieka ta pati, tai lemia, kad ašarų plėvelė tampa rūgšti, t. y. ašaroje didėja druskų koncentracija, kuri žaloja ragenos paviršines ląsteles. Pagrindiniai sausų akių ligos simptomai: perštėjimas, sausumas, deginimas, ašarojimas, svetimkūnio jausmas.

Kokie akių lašai gali vadintis natūraliais: kokių medžiagų juose turėtų būti, kokių griežtai ne?

Hialurono rūgštis – tai natūrali medžiaga, kuri yra žmogaus organizme. Hialurono rūgštis, jungdamasi su vandeniu, tampa klampi. Tai yra natūrali drėkinamoji medžiaga. Hialurono rūgštis sulaiko vandenį akies paviršiuje, nes pritraukia vandens molekules. Ši medžiaga, esant akies paviršiaus ląstelių pažeidimams, skatina jų atsinaujinimą.

Tačiau reikia žinoti, kad hialurono rūgšties poveikis gali būti skirtingas, ir tai priklauso nuo jos molekulinės masės. Paprastai akių lašams gaminti naudojama mažos ir vidutinės molekulinės masės hialurono rūgštis. Tačiau tuomet ir poveikis akims yra silpnesnis, nes mažos molekulinės masės hialuronas blogiau imituoja natūralų. Todėl ir mažos molekulinės masės hialurono rūgšties gebėjimas prilipti prie gleivinės, padidinti ašarų plėvelės išsilaikymo laiką ir ją stabilizuoti bus atkartojamas silpniau.

Akių lašų Ocutears sudėtyje yra didelės molekulinės masės hialuronas. Kad preparatas yra natūralus, rodo ir tai, jog jame nėra jokių konservantų, kurie papildomai dirgintų akį. Dėl to akių lašų Ocutears galima lašinti ir ant kontaktinių lęšių.

Kitas dalykas, kad nors preparatas ir neturi konservantų, bet dėl unikalios buteliuko filtro sistemos, neleidžiančios orui patekti į buteliuko vidų, lašų galima vartoti iki 6 mėn. nuo jų atidarymo.

Daugiau apie akių sveikatą skaitykite www.sausosakys.lt

TAIP PAT SKAITYKITE