Rawpowders

J. Olekas tarptautinėje spaudos konferencijoje: „Nebegalime toleruoti vakcinų gamintojų godumo”

AIDS sveikatos priežiūros fondas (AHF), Londone surengė virtualią spaudos konferenciją, reikalaujat tarptautinio bendradarbiavimo norint paskiepyti pasaulį nuo COVID-19. Spaudos konferencijoje dalyvavo visuomenės sveikatos gynėjai ir atstovai iš Jungtinės Karalystės, Europos bei Afrikos, kurie ragino užtikrinti greitesnį ir platesnį vakcinų tiekimą visame pasaulyje. Konferencijos dalyviai taip pat paragino JK ir ES sekti JAV prezidento J. Bideno administracijos pavyzdžiu kovojant už laikiną COVID-19 vakcinų patentų sustabdymą.

Renginio metu taip pat buvo aptarta Europos ir pasaulio vakcinų tiekimo nelygybė bei vakcinų nacionalizmas.

Spaudos konferencijoje dalyvavo AHF įkūrėjas ir prezidentas Michaelas Weinsteinas, Gruzijos darbo, sveikatos ir socialinių reikalų ministerijos pirmoji viceministrė Tamara Gabunia, JK visų partijų parlamentinės grupės skiepams visiems astovė Baroness Sheehan, Europos Parlamento narys dr. Juozas Olekas iš Europos Parlamento socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso frakcijos, AHF Afrikos biuro vadovė dr. Penninah Iutung bei AHF Europos biuro vadovė Zoya Shabarova.

Renginyje dalyvavęs Europos Parlamento narys Juozas Olekas ne tik pasidžiaugė nesenu Lietuvos pavyzdžiu rytų partnerystės šalims paaukojant 200 000 vakcinos dozių, bet taip pat pabrėžė, kad Europos Sąjungos lėšomis finansuotuos vakcinos turi tapti viešąja gėrybe, o ne priemone farmacijos galiūnėms išplėsti savo pelnus.

„Europos Parlamente mes kelis kartus raginome užtikrinti visuotinį vakcinų solidarumą, patikimus tarptautinius vakcinų platinimo mechanizmus ir sąžiningą pusiausvyrą tarp pasaulio šalių, tuo pat metu užtikrinant galimybę naudotis COVID-19 vakcinomis. Vyriausybių ir privataus sektoriaus bendradarbiavimas plėtojant technologijas ir vakcinas buvo reiškinys, kuriuo mes džiaugiamės. Tačiau privataus kapitalo godumo nebegalime toleruoti. Didelės farmacijos kompanijos pasinaudojo šia pandemija norėdamos sukaupti didžiulį perteklinį pelną, bandydamos priversti mus patikėti, kad intelektinės nuosavybės teisių atsisakymas neišspręs problemos. Jie sako, kad ištekliai yra svarbiausia problema, o dalijimasis technologija nepagerintų padėties už Vakarų pasaulio burbulo ribų. Mes tuo netikime“, – teigė J. Olekas.

AHF įkūrėjas M. Weinsteinas renginyje teigė, kad pasaulio valstybės į šią pandemiją negali reaguoti kartodamos tokias pat klaidas, kurios buvo padarytos valdant 1980-ųjų bei 90-ųjų pasaulinę AIDS pandemiją.

„Mes susiduriame su katastrofiška moraline ir visuomenės sveikatos nesėkme, panašia į pradinį ir neadekvatų pasaulinį atsaką į 1980-ųjų ir 90-ųjų AIDS pandemiją, leidžiant COVID-19 labiausiai pažeisti skurdžiausias pasaulio gyventojų grupes. Mes negalime padaryti tų pačių klaidų, kurios buvo padarytos kovojant su ŽIV. Negali būti delsiama tiekti gyvybes gelbsiančias vakcinas į visus pasaulio kampelius. Jei norime iš tikrųjų susidoroti su COVID-19 pandemija visame pasaulyje, raginame JK ir ES pasekti JAV pavyzdžiu“, – sakė AHF įkūrėjas ir prezidentas Michaelas Weinsteinas.

Vakcinų tiekimo nelygybė yra aktuali pasauliniu mastu, o šios nelygybės atsispindi ir užtikrinant prieigą prie COVID-19 vakcinų, spaudos konferencijoje sakė socialdemokratas J. Olekas.

„Aš eisiu tiesiai prie reikalo – mes negalime ignoruoti šios neteisybės, kuri kartais skaudina labiau nei bet koks virusas ar pandemija. Kas gali užgauti labiau, nei suvokimas, kad jūsų gyvenimui ir sveikatai kyla didesnė rizika vien dėl to, koks išsilavinęs ar turtingas esate, kokia jūsų tapatybė ar šalis, kurioje gimėte?“, – konferencijoje klausė europarlamentaras J. Olekas.

Paklaustas, kodėl Europos Sąjunga pasirinko nepalaikyti COVID-19 intelektinės nuosavybės panaikinimo, J. Olekas teigė, kad Europos Komisija renkasi ginti ne žmonių, o didžiųjų farmacijos galiūnų interesus, o Europos Parlamentas apie savo poziciją diskutuos rytoj vyksiančioje plenarinėje sesijoje.

„COVID vakcinų ir susijusių produktų intelektinės nuosavybės teisių atsisakymas yra pasirinkimas, kurią pusę atstovauti. Panašu, kad Komisija įsisavino privataus kapitalo ir „Big pharma“ darbotvarkę bei argumentus. Mes turime kitokią nuomonę. Vis dar nėra per vėlu, kad Komisija prisijungtų prie teisingos pusės kuriant istoriją. Aš nuoširdžiai tikiuosi, kad jie tai padarys“, – teigė J. Olekas.

Europarlamentaras renginyje pabrėžė, kad Europos Komisija vis dar turi laiko prisijungti prie Jungtinių Amerikos Valstijų, Pietų Afrikos ir Indijos ir parodyti solidarumą bei lyderystę šioje pasaulinėje krizėje. Pasak jo, Europos Parlamento socialistų ir demokratų frakcija jau rytoj Parlamento plenarinėje sesijoje inicijuos diskusiją, kurios tikslas išreikšti Parlamento palaikymą intelektinės nuosavybės teisių atsisakymui COVID-19 vakcinoms bei susijusiems produktams.

Londone vykusi spaudos konferencija yra viena iš keturių Jungtinės Karalystės bei Europos Sąjungos naujos „VOW“ kampanijos spaudos renginių, vykstančių visame pasaulyje gegužės mėnesį.

 

TAIP PAT SKAITYKITE