Hempo

Paralyžiuotieji invalido vėžimėlį valdo auskaru liežuvyje

Kas galėtų pagalvoti, kad vienas greičiausių ir patogiausių būdų paralyžiuotiesiems valdyti invalido vėžimėlį – auskaras liežuvyje? Newscientist.com pristato naują technologiją – Valdymo liežuviu sistemą.

Valdymo liežuviu sistema (angl. The Tongue Drive System) – kūrinys mokslininkų išradėjų komandos, kuriai vadovauja Jeonghee Kim iš Džordžijos Technologijų instituto Atlantoje.

Kad ši sistema veiktų, naudotojo liežuvyje turi būti įvertas specialus auskaras. Titano auskare įtaisytas stiprus magnetas. Vėžimėlis valdomas remiantis jo padėtimi burnoje keturių sensorių, įtaisytų specialiose ausinėse, atžvilgiu. Šie sensoriai belaidžiu ryšiu perduoda informaciją IPod`ui, kuriame speciali programėlė įvairius liežuvio judesius verčia elektroninėmis judėjimo kryptį nurodančiomis instrukcijomis tam tikram įrenginiui, pavyzdžiui, invalido vėžimėliui ar kompiuteriui valdyti.

Naudotojo veidas neapkraunamas – valdydamas vėžimėlį jis gali bendrauti su aplinkiniais. Mokslininkai įrenginį siekia dar labiau patobulinti ir sensorius įtaisyti į dantų plokštelę panašiame prietaise – taip nereikėtų dėtis specialių ausinių.

Kitas šios technologijos pranašumas – sparta. Pasirodo, kad šitaip vėžimėlis valdomas kur kas greičiau.

Žmonės, nevaldantys rankų ir kojų, jau gali naudotis į šiaudelį panašių prietaisu ir vėžimėlį valdyti „siurbimo – pūtimo“ principu. Kad išsiaiškintų, kuri technologija veikia geriau, komanda paprašė 11 žmonių, dėl paralyžiaus nevaldančių nei kojų, nei rankų, išmėginti Valdymo liežuviu sistemą ir „siurbimo-pūtimo“ metodą  – atlikti tam tikras paruoštas kompiuterio ir vėžimėlio valdymo užduotis.

Paaiškėjo, kad Valdymo liežuviu sistema veikė net triskart greičiau nei „šiaudelio“ principu paremta technologija.

TAIP PAT SKAITYKITE