Kas tie inkstai ir ką jie veikia? Į šį klausimą gali atsakyti tik 5 proc. europiečių, nors inkstų problemų turi net 10 proc. mūsų žemyno gyventojų. Deja, nemaža dalis apie tai, kad be inkstų gyventi negalima sužino tik susirgę galutiniu inkstų nepakankamumu. Laimei, Lietuvoje visiems, kurių savi inkstai nefunkcionuoja atliekamos dializės procedūros, kurios iš dalies pakeičia inkstų darbą ir leidžia tokiems žmonėms išgyventi. Tačiau būtent tie, kuriems atliekama inkstų transplantacija, turi galimybę gyventi kokybiškiau ir ilgiau (kartais net po keletą dešimtmečių), kai kurie – praktiškai kaip sveiki žmonės.
Inkstų transplantacija ne tik grąžina žmones į visavertį gyvenimą, bet ir sutaupo didžiules valstybės lėšas.
Lietuvos asociacija „Gyvastis“, jungianti transplantuotus ir laukiančius transplantacijos žmones, sveikina Valstybės dienos minėjimo proga apdovanotus medikus, kurie ne tik ne tik dirba didžiulį darbą gelbėdami pacientus, kurių savi inkstai nefunkcionuoja, siekia, kad būtų atlikta kuo daugiau inkstų transplantacijų, bet ir nuolat propaguoja organų donorystę, šviečia pacientus.
Šie ypatingi, Lietuvai nusipelnę asmenys, garbingus apdovanojimus gavę iš Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės rankų. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Nefrologijos centro direktorius profesorius Marius Miglinas apdovanotas Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino Ordino Riterio Kryžiumi ir Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Laboratorinės medicinos centro klinikinės imunologijos gydytoja Tatjana Rainienė apdovanota Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medaliu.
Būtent komandos, kurioje šie medikai atlieka labai svarbų darbą, dėka Lietuvoje, vienintelėje iš Baltijos šalių, pradėtos atlikti inksto–kasos komplekso transplantacijos bei iš nesuderinamų kraujo grupių.
Inkstas – praktiškai vienintelis organas, kurį be jokio pavojaus savo sveikatai gali dovanoti sveikas artimasis. Tokios transplantacijos paprastai būna pačios sėkmingiausios. Bent 9 Lietuvos moterys po inksto transplantacijų susilaukė vaikų, Viena iš jų, nuo vaikystės gyvenanti su tėčio inkstu, augina net 3 atžalas. Vienas inkstas suteikė galimybę keturioms gyvybėms…
Transplantacijos iš nesuderinamų kraujo grupių atliekamos iš gyvų donorų. Tai suteikia daugiau galimybių šeimos nariams padėti savo vaikams, broliams bei seserims, vyrams bei žmonoms. Anksčiau galimybę padėti mylimam žmogui galėjo tik tapačios kraujo grupės artimieji.
Pacientai apie šiuos gydytojus gali pasakyti tik pačius šilčiausius žodžius. „Nuostabus gydytojas. Tiesiog žodžių trūksta. Vien pabendravus geriau pasidaro, kad ir kokios baisios ligos kamuotų. Jei visi tokie gydytojai būtų, turbūt sergančių iš viso nebūtų…“, „Labai geras specialistas ir puikus žmogus, su pacientais bendrauja lengvai ir paprastai!!!“, – tai pacientų atsiliepimai apie Profesorių Marių Migliną.
Daktarę Tatjaną Rainienę pacientai pažįsta ir myli ir kaip gydytoją imunologę, kuri parenka tinkamiausią recipientą organo transplantacijai, ir kaip puikią lektorę, visada sutinkančią skaityti pranešimus pacientams ir visada atsakančią į jiems rūpimus klausimus. Daktarė Tatjana Rainienė bene ilgiausiai dirba šioje srityje ir žino praktiškai visus pacientus, kuriems buvo atlikta inkstų transplantacija
Profesorius Marius Miglinas ir daktarė Tatjana Rainienė aktyviai dalyvauja Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ pacientams organizuojamose konferencijose, seminaruose, kituose edukaciniuose renginiuose. Be galo vertingi ir naudingi jų straipsniai spausdinami pacientams skirtuose leidiniuose, bei nuolatinis organų donorystės propagavimas.
S. Daukanto aikštėje pagerbti ir pasveikinti mylimų gydytojus, laukė būrys Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ pacientų, gyvenančių persodintų organų dėka, bei jų artimųjų.
Dėkojame gerbiamiems ir mylimiems Gydytojams už atsidavimą ir pasišventimą savo profesijai, už mums suteiktą galimybę gyventi, mylėti, auginti vaikus, dirbti, įgyvendinti savo svajones.
Taip pat nuoširdžiai dėkojame donorų šeimoms, kurie netekties akimirką sugebėjo pagalvoti apie laukiančius transplantacijos ir priimti kilnų sprendimą, gelbėjantį gyvybes.
Profesorius Marius Miglinas ir daktarė Tatjana Rainienė aktyviai dalyvauja Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ pacientams organizuojamose konferencijose, seminaruose, kituose edukaciniuose renginiuose. Be galo vertingi ir naudingi jų straipsniai spausdinami pacientams skirtuose leidiniuose, bei nuolatinis organų donorystės propagavimas.
Šiuo metu Lietuvoje apie 700 žmonių, gyvena su persodintu inkstu, apie 50 su persodinta širdimi, apie 40 su persodintomis kepenimis, keli žmonės, kuriems persodinti plaučiai, širdies ir plaučių kompleksas, bei kasa. Taip pat visoje Lietuvoje apie 1500 žmonių atliekamos dializės.
Nacionalinio transplantacijos biuro duomenimis, šiuo metu inkstų transplantacijų laukią 195 sergantieji, kasos-inksto komplekso – 19, širdies -25, plaučių – 5, širdies-plaučių komplekso – 2, kepenų – 51, ragenų – 199 ligoniai.
Ugnė Šakūnienė,
asociacijos „Gyvastis“ prezidentė