Eurovaistinė

Jei tavo mama ar tėtis serga… psichikos liga

Kalbėdami apie psichikos ligas dažniausiai galvojame apie pacientus, bet psichikos liga dažnai stipriai veikia ne vien tik patį sergantį asmenį, bet ir jo artimuosius, o ypač tokių ligonių vaikus. Pasak Valstybinio psichikos sveikatos centro (VPSC) specialistų, 2011 m. Lietuvoje dėl psichikos ligų (įskaitant priklausomybes) pas gydytojus lankėsi daugiau nei šimtas tūkstančių žmonių. O kiek iš jų augina vaikus?  Su kokiais sunkumais šie vaikai susiduria? Kaip jiems būtų galima padėti?

Atsižvelgdamas į tai Valstybinis psichikos sveikatos centras (VPSC) parengė unikalų elektroninį leidinį, skirtą vaikams nuo dvylikos metų, kurių tėvai turi psichikos sveikatos problemų. Lietuvoje pirmą kartą išleistoje elektroninėje knygelėje „Kas atsitiko tavo tėvams?“  paprasta kalba pasakojama apie tai, kas yra psichikos liga, jos gydymo būdus, vaikų jausmus, sunkias situacijas. Tai – viena iš trijų suomių specialistės Tytti Solantaus parašytų knygelių, kurių viena skirta tėvams, auginantiems vaikus, turinčius psichikos sveikatos sutrikimų, kita – specialistams, o trečia – vaikams, kurių vienas ar abu tėvai serga psichikos ligomis. Pastaroji knygelė VPSC iniciatyva ir buvo išversta iš suomių kalbos bei parengta lietuviškai auditorijai.

Pasak VPSC informacijos ir ryšių skyriaus atstovės Jurgitos Sajevičienės, nors leidinyje „Kas atsitiko tavo tėvams?“ nėra pateikiami konkretūs sprendimai, tačiau ji yra būdas paskatinti tokius vaikus kalbėti ir ieškoti pagalbos. Kita vertus, ši knygelė yra skirta ne tik pastariesiems vaikams, bet ir plačiajai visuomenei.

VPSC direktorės Onos Davidonienės teigimu, mūsų visuomenėje labai mažai kalbama apie psichikos sveikatą, o ypač apie šeimą, kurią paliečia psichikos liga. Tokios šeimos situacija yra labai įtempta ir sudėtinga. Taip pat per mažai skiriama dėmesio tiems, kurie yra šalia paciento. O šie dėl nežinojimo bei pasimetimo dažnai padaro daug taktinių klaidų. Todėl specialistams turėtų būti labai svarbu kalbėtis su artimaisiais, taip pat ir su vaikais, kuriems šioje situacijoje dar sunkiau. „Ką jiems daryti, kaip susiorientuoti? Kai yra mama ir tėtis, kurį kartais sunku suprasti, prognozuoti, kartais norisi prieiti, bet nežinai, kaip bus sureaguota?“, – klausia O. Davidonienė,  išreikšdama viltį, kad knygelės „Kas atsitiko tavo tėvams?“ pasirodymas Lietuvoje taps pirmuoju žingsniu, bent jau atkreipiančiu dėmesį į šią situaciją ir į tai, kad vis dėlto esama metodikų, būdų bei galimybių šiems vaikams padėti.

Knygelės išleidimo iniciatorė, VPSC vyr. specialistė  dr. Jelena Stanislavovienė atkreipia dėmesį į tai, kad vaikai, kurių tėvai kenčia nuo psichikos sveikatos sutrikimų, dažnai galvoja, jog jie yra savo tėvų problemų ar netgi ligų priežastis. Pasak specialistės, knygelėje „Kas atsitiko tavo tėvams?“ šis įsitikinimas yra paneigiamas. Pasak J. Stanislavovienės, vaikai dažnai labai prisiriša prie savo sergančių tėvų, o taip pat  prisiima visą rūpestį dėl namų ruošos bei jaunesnių brolių. Tad leidinyje taip pat yra aiškinama, kodėl to nereikėtų daryti bei patariama, iš kur būtų galima sulaukti pagalbos. Knygelėje kalbama ir apie išėjimą iš namų pabaigus mokyklą, pateikiamos  rekomendacijos, kaip palengvinti šį atsiskyrimą tiek pačiam vaikui, tiek tėvams, iš ko ir kokios pagalbos šiuo atveju galima tikėtis.

Pasak projekto iniciatorės, leidinio autorė T. Solantaus taip pat rekomenduoja vaikams, nedrįstantiems pradėti pokalbio su žmogumi,  su kuriuo norėtų pasidalinti  konkrečiais savo rūpesčiais, šią knygelę jam tiesiog įteikti ir pasakyti, kad apie tai nori pasikalbėti. 

Elektroninės knygelės „Kas atsitiko tavo tėvams“ pasirodymą sveikina ir vaikų bei paauglių psichiatras-psichoterapeutas doc. dr Darius Leskauskas, kasdien savo darbe susiduriantis su vaikais, kurių tėvai turi psichikos sveikatos problemų. Jo teigimu, knygelėje yra pasakoma labai svarbi mintis, kad vaikas, baigęs mokyklą, galės nuo savo tėvų atsiskirti. Ši mintis turėtų vaikams suteikti jėgų iškentėti, išlaukti ir atėjus laikui pradėti savo atskirą nuo tėvų, savarankišką  gyvenimą. D.Leskauskas viliasi, kad šis leidinys padės vaikui nebijoti kalbėti, eškoti pagalbos bei suvokti, kas darosi jam pačiam, gyvenant šalia sergančių tėvų bei pasitelkiant sveiką nuovoką išmokti neutralizuoti savo skausmingą patirtį. Docento įsitikinimu, knygelę turėtų  perskaityti ir specialistai, dirbantys ar dirbsiantys su vaikais, kad pasimokytų, kaip paprastais žodžiais vaikams kalbėti apie sudėtingus ir skausmingus dalykus. D.Leskauskas mano, kad knyga „Kas atsitiko tavo tėvams?“ turės teigiamą poveikį ne tik šeimoms, kuriose gyvena žmonės, sergantys psichikos liga, bet ir visai visuomenei. Anot jo, tai – ir tam tikra psichikos sutrikimų prevencijos priemonė.

Knygelės pabaigoje yra  pateikiami vaikų ir jaunimo linijų telefonai, kuriais vaikas, neturintis su kuo pasikalbėti apie savo problemas artimoje aplinkoje, gali skambinti.

Elektroninę knygelę  „Kas atsitiko tavo tėvams?“, pateikiamą VPSC puslapyje, galima tiek žiūrėti, tiek atsispausdinti, paspaudus šią nuorodą. Knygelės rengėjai viliasi, kad joje pateikiama informacija pasieks ne tik tikslinę auditoriją, bet ir palčiąją visuomenę.

www.bernardinai.lt

TAIP PAT SKAITYKITE