Kai pažadinęs vidury nakties sūnus paprašo pagroti dubeniu, muzikos ir garso terapeutė Diana Dainytė Uribe pasiima ir termometrą. Skambantys dubenys ramina ir padeda lengviau įveikti negalavimus – tuo įsitikino ne tik šios specialistės vaikai.
Kad Vokietijoje galėtų studijuoti muzikos terapiją, Diana įsidarbino sanitare ligoninės kardiochirurgijos skyriuje, nors jau turėjo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos muzikologės diplomą.
Prieš porą metų moteris susidomėjo skambančių dubenų masažu. Jį išbandžiusieji tikina, kad skepticizmas dėl neįprastos poilsio ar savigydos formos išsisklaido vos šiam prasidėjus.
– Kaip veikia skambantys dubenys?
– Skambančių dubenų vibracijos persmelkia kiekvieną ląstelę. Žmogaus kūnas ir smegenys pagauna dubens skleidžiamą rezonansą. Jų poveikį kiekvienam paaiškinu individualiai: vieniems pateikiu labiau medicininę informaciją ir atliktų tyrimų duomenis, kitiems suprantamesni Rytų medicinos terminai.
Garsas susiranda silpnesnes organizmo vietas ir jų sąstingį įveikia garso bangomis. Tai patvirtina nemažai atliktų medicininių tyrimų.
– O kaip daromas toks masažas?
– Per masažą dubenys dedami ant kūno ir suduodama į juos fetriniu pagaliuku. Tai nekontaktinis masažas, tad nusirengti nereikia. Priešingai, pasiūloma šilta antklodė. Dubenų skleidžiamos vibracijos yra tokios stiprios, kad žmogus jas jaučia per drabužius ar antklodę.
Tačiau jie gana stipriai veikia ir neuždėti ant kūno. Per masažą dubenis galima padėti šalia žmogaus ar per jį pernešti.
Prieš masažą patariu susikoncentruoti ties rūpima problema. Bet keliaudamas per organizmą garsas papildomai ieško probleminių ar įsitempusių vietų.
Kiekvienas puodas turi unikalų skambesį ir skirtingai veikia kiekvieną organą. Kiekvienam žmogui jis skambės skirtingai – tai girdima net netreniruota ausimi.
– Iš ko pagaminti dubenys?
– Iš varpų bronzos. Įvairiomis proporcijomis būna įmaišyta vario, alavo, cinko, geležies – gali būti nuo 5 iki 12 įvairių metalų. Jie sveria nuo kelių šimtų gramų iki kelių kilogramų.
Šių dubenų, atkeliavusių iš Tolimųjų Rytų, istorija siekia keturis tūkstančius metų, tačiau vakariečiai apie juos sužinojo tik praėjusį šimtmetį, jiems tai tapo tikru atradimu.
– Kokias problemas padeda spręsti dubenys?
– Atpalaiduoja ir sumažina patiriamą stresą. Kartais prie jo taip priprantame, kad net nejaučiame. Dubenys padeda sustabdyti laiką ir susitikti su savo giliuoju „aš”. Dėl garso poveikio įsijungia savigydos procesai. Dubenys padeda spręsti sveikatos, tarpusavio santykių ir kitas iškilusias problemas. Kartais į jas padeda pažvelgti naujai bei taip ištrūkti iš užburto rato.
Naujausios technologijos patvirtina jų gydantį poveikį ir fiksuoja daugialypį poveikį fiziniam kūnui.
Dubenys net padeda neskausmingai įveikti savo priklausomybes. Galima išspręsti skirtingas problemas. Reikia tik atvirumo ir noro pabandyti.
– Kokios bėdos į jūsų užsiėmimus atveda žmones?
– Kartais jie net neįvardija savo problemų. Apie tai prabyla tik tada, kai jas pavyksta išspręsti. Rimtų traumų bei išgyvenimų patyrusi moteris pasakojo, kaip po užsiėmimų atlėgo ilgą laiką slėgęs skausmas.
Kartais žmonės pamiršta, kad skambėti ir pagauti skirtingas vibracijas gali kiekviena kūno vieta. Kursuose nėščiosioms aiškinau, kaip panaudojant balsus galima pašalinti skausmą prieš gimdymą ir kūdikio atėjimą pasitikti sąmoningai.
Kai kuriuos žmones būna taip išvarginusi nemiga, kad jie užmiega tiesiog per seansą. Dubenys, garsų terapija gali atstoti migdomuosius, leidžia kokybiškiau pailsėti, taip pat padeda prieš miegą nuraminti įsiaudrinusius vaikus. Kiti pasakoja atsikratę migrenos priepuolio ar ilgalaikio nuovargio.
Beje, Vokietijoje ir Austrijoje dubenų masažą pacientams kompensuoja Ligonių kasos.
– Darote ne tik dubenų masažą, bet rengiate ir „skambadienius” – užsiėmimus, per kuriuos pasitelkiamas garsas ar balsas. Ar juose gali dalyvauti ir neturintieji klausos?
– Dubenys ir „pasidainavimai” veikia vienodai, tik skirtingomis priemonėmis. Nuo seniausių laikų žmonės pripažino garso galią nuraminti, gydyti, sukviesti, bendrauti, įspėti, sujungti, išlaisvinti.
Kareiviai, eidami į mūšį, naudojo garsus tam, kad sukauptų drąsos ir energijos, motinos dainuoja ramindamos ir migdydamos mažylius, religijose praktikuojamos giesmės priartina tikinčiuosius prie Dievo, įvairiose gentyse garsais nuvejamos piktosios dvasios.
Pirminių natūralių garsų naudojimas padeda išreikšti ir išlaisvinti savo vidinį „aš”, išsivaduoti nuo streso, sukaupti energijos, susikoncentruoti sprendžiant problemas ar užklupus ligai.
„Neturiu klausos” – ne vienas taip bando pasiteisinti. Bet būtent jiems šito labiausiai ir reikia. Baimė dainuoti rodo, kad žmogus nėra iki galo savęs atskleidęs, neišlaisvina kūrybinių galių. Bet balsą galima naudoti ne tik bendravimui, bet ir tam, kad būtum sveikas. Balsu net galima save „diagnozuoti” – tą pastebi ir užsiėmimų dalyviai.
Skambančių dubenų masažo poveikis:
giliai atpalaiduoja raumenis
mažina skausmą (sąnarių, galvos, nugaros, pilvo, menstruacijų ir pan.)
gerina visų organų bei sistemų veiklą
nervų sistemą prisotina pozityvios energijos
didina kūrybiškumą, darbingumą, pasitikėjimą savimi